dts

Technologia

11.03.2023 20:52

Co to jest DTS? Czym różni się od Dolby Audio?

Dźwięk
4
2
0
4
2

DTS – co to jest i czym różni się od Dolby Audio? Który system kompresji dźwięku jest lepszy? Tego dowiesz się z poniższego artykułu! Zapraszam do lektury.

DTS oraz Dolby Digital to konkurencyjne systemy kompresji danych dźwiękowych, które równolegle funkcjonują na rynku. Obydwa systemy mają swoich zwolenników i przeciwników. Jeśli jeszcze nie wiesz, po której stronie jesteś, to ten artykuł jest dla Ciebie. Wyjaśniamy, co to jest DTS oraz czym różni się od Dolby Audio.

DTS – co to jest?

DTS co to znaczy? DTS system został opracowany przez firmę Digital Theater System. Jest to system kompresji danych, za pomocą którego możliwe jest nagrywanie ścieżek dźwiękowych na nośnikach. Technologia została opracowana w 1996 roku na potrzeby kinematografii i wprowadzona w celu zapewnienia dobrej jakości dźwięku na płytach DVD. Z czasem system stał się dostępny dla każdego i umożliwia odtwarzanie dźwięku wielokanałowego nie tylko w salach kinowych, ale i także w głośnikach kina domowego. DTS system po raz pierwszy został użyty w filmie Park Jurajski Stevena Spielberga. Był to przełomowy moment dla DTS, po którym zwiększyła się jego popularność.

Dźwięk DTS, co to jest? W przypadku systemu DTS dużą uwagę zwraca się na jakość dźwięku. Jest to dźwięk przestrzenny, trójwymiarowy, dookolny lub wielokanałowy. Utrwala i odtwarza kilka ścieżek dźwiękowych (co najmniej 3), dzięki czemu podczas oglądania filmu dochodzą do naszych uszu dźwięki z różnych stron. DTS system odpowiada za dostarczanie specjalnych efektów dźwiękowych, które sprawiają, że widz czuje się otoczony dźwiękiem. System współpracuje z urządzeniami wejściowymi i wyjściowymi.

dts

Sprawdź też: RODE NTH-100 – recenzja słuchawek. Mercedes wśród sprzętów audio

Rodzaje DTS

DTS system dzieli się na kilka podtypów. Wyróżnić można między innymi DTS Sound Unbound, DTS Virtual X, DTS Headphone X.  Zaczynając od pierwszej pozycji – DTS Sound Unbound co to jest? Jest to technologia dedykowana dla komputerów z systemem operacyjnym Windows oraz konsol Xbox. Aplikacja DTS Sound Unbound jest płatna i dostępna w sklepie Microsoft. Osoby, które podczas oglądania filmów lub grania w gry korzystają ze słuchawek, mogą wybrać aplikację DTS Headphone X. Oprogramowanie DTS Headphone X obsługuje ścieżki dźwiękowe w jakości DTS-HD, czyli podobne jak na dysku Blu-ray. Następnie za pomocą algorytmów system DTS Headphone X dostraja parametry pod dany model słuchawek i obrabia dźwięk tak, aby dostarczał przestrzennych wrażeń.

Co to jest DTS w telewizorze? Kupując nowy telewizor, warto sprawdzić, czy obsługuje DTS. Niektóre modele telewizorów nie wspierają tego systemu dźwięku, dlatego w takim przypadku konieczne może być dokupienie amplitunera lub innego urządzenia.

DTS Neo 2:5 co to jest? W telewizorach, które obsługują dźwięk DTS, należy pamiętać, że po podłączeniu na przykład soundbara w ustawieniach zmieniamy format dźwięku na DTS Neo 2:5. W ustawieniach dźwięku tuż obok DTS Neo widnieje inna technologia, która nazywa się PCM. Jeśli chcemy uzyskać dźwięk przestrzenny, to należy włączyć opcję DTS Neo 2:5.

Jak działa DTS?

DTS system został opracowany w celu dostarczania jak najwyższej jakości dźwięku przestrzennego. Stosowany jest między innymi na płytach DVD, Blu-ray, urządzeniach Hi Fi, komputerach oraz konsolach. System wykorzystuje stratne kodowanie dźwięku, co pozwala zapisać kilka ścieżek dźwiękowych. DTS zrewolucjonizował kinematografię, ponieważ umożliwił dzielenie filmu oraz oznaczanie go kodem czasowym. Dzięki temu rozwiązaniu danemu fragmentowi filmu można przypisać ścieżkę dźwiękową. Co więcej, można wprowadzać zmiany bez ingerencji w zapisany obraz.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

System opiera się na kilku kanałach – w zależności od wersji może to być pięć lub sześć kanałów. DTS audio zapewnia najlepszą jakość dźwięku przestrzennego w domu pod warunkiem, że głośniki zostaną rozmieszczone w odpowiednich pozycjach. Powinny zostać ustawione zgodnie z instrukcją, tylko wtedy możliwy jest do uzyskania efekt trójwymiarowego dźwięku. Technologia DTS kompresuje dźwięk w proporcji 4:1, co oznacza, że charakteryzuje się niską stratnością danych. Co ciekawe w najnowszym modelu DTS Virtual X do dystrybucji przestrzennego dźwięku nie jest już konieczne precyzyjne ustawianie głośników.

Czym jest DTS Virtual X?

DTS Virtual X co to jest? Jest to najnowsza odsłona systemu DTS, która gwarantuje najlepsze efekty dźwiękowe w domu. System rozpoznaje przestrzeń i dostosowuje dźwięk do pozycji głośników. Jest to bardzo zaawansowana technologia wyposażona w algorytmy, które odpowiadają za dystrybucję dźwięku w miejsca, w których nie ma ustawionych głośników. Przestrzeń dźwiękowa może zawierać dźwięki tylne i górne. System DTS X tworzy wielowymiarowy dźwięk, który otacza widza w taki sposób, że sprawia, jakby wszystko działo się naprawdę wokół niego. DTS Virtual X dostarcza dźwięki, które oddają realizm wrażeń. System może pracować w klasycznym systemie kolumn oraz w soundbarach. Nie potrzebuje dodatkowych głośników sufitowych, a do uzyskania efektu przestrzennego w domowych warunkach wystarczą dwa głośniki. Jest to system podobny do Dolby Atmos z pewnymi różnicami. W przeciwieństwie do Dolby Atmos nie bazuje na rozmieszczeniu głośników w przestrzeni i oddawaniu ich realnego brzmienia. DTS Virtual X imituje dźwięk, dzięki czemu nie wymaga specjalnego materiału audio.

Filmik przedstawia zasadę działania systemu DTS Virtual X

Wady i zalety DTS

DTS system jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które pragną dostarczyć domownikom niesamowitych wrażeń dźwiękowych. Oglądanie filmu ze specjalnymi efektami dźwiękowymi wciąga i świetnie oddaje realizm wrażeń. DTS Sound otacza widza z każdej strony, dźwięk staje się dynamiczny i niesamowicie oddziałuje na zmysły. Sprawia, że oglądanie filmów czy też granie w gry przeskakuje na zupełnie inny poziom. Dzięki nowym wersjom DTS możliwe jest ograniczenie liczby głośników przy zachowaniu tych samych wrażeń dźwiękowych. Firma wychodzi naprzeciw osobom, które korzystają ze słuchawek. Chce dotrzeć do każdej osoby, dla której liczą się jak najlepsze doznania dźwiękowe. Jedną z największych zalet systemu jest niska stratność dźwięku podczas jego kompresji. Daje możliwość tworzenia kanałów zakodowanych, wyjściowych lub stereo. Poza tym cechuje się wysoką kompatybilnością z innymi urządzeniami służącymi do dekodowania dźwięku. Wadą systemy może być fakt, że format DTS X obsługuje około 90% domowych systemów audio. I niestety Netflix oraz Amazon Prime nie obsługują wersji DTS:X.

Sprawdź też: Corsair HS55 Wireless – test słuchawek bezprzewodowych dla graczy

DTS a Dolby Digital – różnica

DTS system oraz Dolby Digital dostarczają niesamowitych wrażeń dźwiękowych. Odtwarzają dźwięk trójwymiarowy i wykorzystują bardziej rozbudowane zestawy głośników. Mimo tylu podobieństw istnieją kluczowe różnice. Dotyczą one na przykład stopnia kompresji i szybkości transmisji. DTS system ma niższą kompresję dźwięku i wyższe szybkości transmisji. Mniejsza kompresja zapewnia lepszą jakość, dzięki czemu ścieżka dźwiękowa najbardziej odzwierciedla oryginalną.

Dolby Atmos i DTS:X są to najnowsze systemy audio konkurujących ze sobą firm. Dolby Atmos wymaga użycia głośników sufitowych, jeśli taka opcja nie wchodzi w grę, to można skorzystać z soundbara Dolby Atmos z głośnikami skierowanymi do góry. Takie rozwiązanie pozwoli osiągnąć podobny efekt. DTS:X nie wymaga zastosowania głośników sufitowych, jest bardziej elastyczny.

Źródło obrazka głównego: rms.pl

4
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *