1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Final Fantasy VII Remake (PlayStation 4, PlayStation 5)

Rozrywka

25.10.2021 13:40

Final Fantasy VII Remake (PlayStation 4, PlayStation 5)

Gry
9
0
0
9
0

Final Fantasy VII Remake to fabularna gra akcji z gatunku jRPG. Jest to remake Final Fantasy VII z 1997 roku i wydana została na konsole PS4 i PS5. Rozpoczęto także prace nad wersją na PC, jednak jej premiera nastąpi nie wcześniej niż w 2022 roku.

Data premiery i twórcy

Final Fantasy VII Remake na PS4 zostało wydana 10 kwietnia 2020 roku, natomiast na PS5 10 czerwca 2021, jednakże w przypadku wersji na nową generację, tytuł brzmi Final Fantasy VII Remake Intergrade. Producentem gry jest pierwotny reżyser Final Fantasy VII — Yoshinori Kitase, a samym opracowaniem i wydaniem gry zajęło się studio Square Enix. Final Fantasy VII Remake jest to częściowy remake FF VII i obejmuje wydarzenia z Midgar z oryginalnej gry.

final fantasy vii remake cena
Final Fantasy VII Remake to wzorowy przykład jak odświeżać stare produkcje | źródło: materiały prasowe

Sprawdź też: Historia serii gier Final Fantasy — najważniejsze informacje o japońskim klasyku gier RPG

Gry podobne do Final Fantasy VII Remake

Jeśli jesteś graczem, który wskoczył do remake’u Final Fantasy VII, nie grając w oryginalną grę, to wydaje się oczywiste, że wydanie z 1997 roku powinno znaleźć się na szczycie Twojej listy.

Inne gry z podobnym klimatem oraz gameplayem:

  • Persona 5: Royal, czyli ulepszona wersja popularnej gry jRPG wydana w 2017 roku. Jej pojawienie się zostało nieco przyćmione przez wydanie FF VII Remake, więc jeśli lubisz gry w takim klimacie, to warto spróbować swoich sił i przeżyć przygody Jokera i Phantom Thieves of Hearts. Persona 5 Royal dodaje zupełnie nową (w stosunku do Persona 5) grywalną sekwencję fabularną, lokacje, a nawet grywalną postać. Są też nowe walki z bossami przeciwko starszym bohaterom Persony.
  • Trials of Mana to remake wydany w 2020 roku gier z cyklu Mana. Gra jest super wierną rekonstrukcją klasyka z 1995 roku. Wraz z przejściem do 3D, walka w grze została znacznie ulepszona, a świat Mana jest również o wiele żywszy i bardziej kolorowy, dzięki czemu stanowi przyjemny kontrast z ponurym otoczeniem Midgaru.
  • Kingdom Hearts III wydany w 2019 roku na PlayStation 4 i Xbox One to długo oczekiwana kontynuacja serii crossoverów Disneya i Final Fantasy, która rozpoczęła się w 2002 roku. Kingdom Hearts III zostało wyreżyserowane przez Tetsuyę Nomurę i działa na silniku Unreal Engine 4. System walki oparty na akcji jest znajomy fanom serii, a efekty wizualne należą do najlepszych w tej generacji.
  • Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age wydana w 2018 roku, to jedna z lepszych wysokobudżetowych gier jRPG. Stylistycznie Dragon Quest XI jest zupełnie inny niż FF VII Remake, ale jest to tak epicka podróż od początku do końca, że ​​trudno nie polecić drugiej dużej marki z katalogu gier RPG firmy Square-Enix. Jeśli więc lubisz turowe i bardzo japońskie gry RPG, a nigdy nie próbowałeś swoich sił w serii Dragon Quest, to powinieneś się skusić.
final fantasy vii remake ps5
Prace nad drugą częścią remake’u Final Fantasy 7 już trwają – pozostaje czekać na premierę | źródło: materiały prasowe

Final Fantasy VII Remake — oceny i opinie

Na stronie Metacritic opinie pomiędzy krytykami a graczami minimalnie się różnią. Gracze ocenili grę na 8,1 punktów, natomiast według krytyków gra wypadła trochę lepiej i przyznali jej 87 punktów.

Co ciekawe najwięcej sporów pojawiło się w kwestii nowego systemu walki i tak jak jedni chwalą go sobie za połączenie strategii i akcji, tak drudzy uważają go za wielkie rozczarowanie.

Reklama

DLC i edycje specjalne

O tyle, o ile sam Final Fantasy VII Remake nie doczekał się DLC, tak dodatek zawiera wersja na PlayStation 5, czyli Final Fantasy VII Remake Intergrade. W rozszerzeniu INTERmission znajdziemy dodatek fabularny dotyczący losów Yuffie, a także mini gierkę Fort Condor.

Dla posiadaczy PS5, którzy byli zbyt niecierpliwi i na swoje konsole zakupili wersje dedykowaną dla PS4 – na stronie PlayStation jest przygotowany upgrade do wersji Intergrade. Należy pamiętać jednak, że sam upgrade nie zawiera dodatku — ten trzeba zakupić osobno.

Zwiastun i gameplay

Oficjalny trailer gry ukazał się w 2019 roku i daje nam wgląd w wersję fabularną oraz zajawki z gameplaya.

Fabuła i rozgrywka w Final Fantasy VII Remake

Jak wspomniałam wcześniej, Final Fantasy VII Remake jest to remake gry Final Fantasy VII  z 1997 roku. Obejmuje on jednak tylko około 30% swojego pierwowzoru.

W grze poruszamy się po dystopijnej cyberpunkowej metropolii Midgar wcielając się w postać najemnika — Clouda Strifea. Cloud dołącza do AVALANCHE, grupy eko-terrorystycznej próbującej powstrzymać potężną megakorporację Shinra przed wykorzystaniem esencji życiowej planety jako źródła energii.

Tak jak w oryginalnej wersji, tak i tutaj twórcy postawili na trzecioosobowy tryb rozgrywki. Podobnie również, jak w oryginalnej grze, gracze używają materii do ulepszenia broni i umiejętności swoich postaci. Materię zdobywa się na różne sposoby, na przykład podczas eksploracji lub kupując w sklepach.

I tyle w sumie jeśli chodzi o podobieństwa. A co nowego serwuje nam nowa odsłona Finala?

final fantasy vii remake DLC
W czerwcu 2021 roku wypuszczona została aktualizacja do PS5 oraz dodatek wprowadzający postać Yuffie | źródło: materiały prasowe

Otóż… jeśli chodzi o same starcia, odeszła w zapomnienie walka turowa, a zamiast niej dostaliśmy miks walki w czasie rzeczywistym z taktycznymi elementami znanymi z oryginału. 

Do naszego wyboru pozostawiono jednak opcję czy chcemy wydawać polecenia pozostałym postaciom, czy pozwolimy im działać samodzielnie. Lepszym rozwiązaniem wydaje się opcja pierwsza, ponieważ postać pozostawiona sama sobie będzie głównie grać defensywnie i nie będzie sama używać umiejętności i magii.

Kolejna zmiana dotyczy wykorzystywania specjalnych ciosów zwanych limit break. W przeciwieństwie do oryginalnej gry nie możemy „przechowywać” swoich limitów po bitwie, aby wykorzystać je w następnej, gdyż wskaźnik resetuje się na koniec każdej walki.

Zupełnie nowy system wprowadzony w remake, w porównaniu do oryginału, to mechanika oszołomienia, w której atakowanie przeciwnika wypełnia wskaźnik. Po wypełnieniu pozostawi wroga w stanie podatnym na ataki — otrzymuje on przez to zwiększone obrażenia.

Jeśli chcecie sprawdzić, jak wygląda rozgrywka w praktyce, podrzucam link z gameplayem pochodzącym z demo.

Sprawdź też: Top 10 gier na PSX – najlepsze gry na PlayStation 1

Multiplayer

W Final Fantasy VII Remake zupełnie, jak oryginał, nie posiada trybu dla wielu graczy.

Wymagania sprzętowe Final Fantasy VII Remake

Chcąc zainstalować FFVII Remake na PS4, musimy przygotować przynajmniej 100 GB miejsca na dysku. Jeśli zaś mowa o nowszej wersji przeznaczonej na PS5, to zgodnie z informacjami podanymi przez twórców, gra ma ważyć niecałe 82 GB w wersji US, zaś japońska wersja ma zajmować około 78 GB.

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.