1. Scroll
 2. /
 3. Rozrywka
 4. /
 5. Cruella na DVD i Blu-Ray™ już 13 października

Rozrywka

14.10.2021 09:41

Cruella na DVD i Blu-Ray™ już 13 października

Filmy i seriale
5
0
0
5
0

Cruella, czyli nowa i długo wyczekiwana, produkcja wytwórni Disney opowiadająca o początkach jednej z najbardziej kultowych antybohaterek kina, zadebiutuje na DVD i Blu-ray™ już 13 października 2021 roku.

Cruella – co to za postać?

Cruella de Mon swój debiut zaliczyła już w latach pięćdziesiątych XX wieku, konkretniej na kartach książki Dodie Smith. Jeżeli chodzi o wielki ekran, to pojawiła się tam dopiero w filmie Disneya z 1961 roku, a następnie w jego aktorskim remake’u z 1996 oraz kontynuacji z 2000 roku. Pomimo upływu niemal 60 lat, to ekspresja, atencyjność, wyszukane stylizacje oraz cięte dowcipy Cruelli, wciąż ekscytują wielu widzów na całym globie. 

Cruella de Mon jest prawdopodobnie najbardziej kultową postacią ze złoczyńców Disneya, ponieważ jest tak cudownie zła. Ekstrawagancka, modna, manipulująca, przebiegła i wyraźnie szalona. Wszystkie cechy postaci, które widzowie kochają nienawidzić. To coś w rodzaju disneyowskiego Hannibala Lectera – mówi producent filmu, Andrew Gunn.

cruella stroje
Cruella to postać, którą zapewne większość kojarzy ze „102 dalmatyńczyków” – tu pokazuje nieco inne oblicze

Zobacz też: Jaki fajny film na wieczór wybrać? Najlepsze filmy na wieczór, które warto obejrzeć

O czym jest nowa Cruella?

Najnowsza Cruella przedstawia historię młodej i pomysłowej Estelli oraz ukazuje jej metamorfozę w bezwzględną Cruellę. Akcja rozgrywa się głównie w Londynie w latach 70. Zaradna, śmiała i kreatywna Estella (w tej roli Emma Stone, laureatka Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową) stara się stać sławną dzięki swoim projektom ubrań. Pomóc jej w tym ma para młodych złodziei, którzy zauważą i docenią przestępcze skłonności głównej bohaterki. 

Chcieliśmy zbadać, dlaczego była taka, jaka była. Co sprawiło, że stała się Cruellą de Mon. Podchodziliśmy do tego, jak do historii powstania super-złoczyńcy w komiksie: kim była jako dziecko, co ją ukształtowało. Wszystko, co do tej pory widzowie wiedzieli o Cruelli, to to, że chciała zrobić płaszcz z dalmatyńczyków. Już na wczesnym etapie prac zdecydowaliśmy, że aby dać im coś nowego, musimy pokazać coś, co znają, od zupełnie innej strony – tłumaczy Andrew Gunn.

cruella film
Obsada w nowej Cruelli jest pełna znakomitych aktorów

Obsada w Cruellli

W główną bohaterkę wcieliła się Emma Stone, która była pierwszym i jedynym rozważanym przez studio wyborem. Wybór padł po jej pierwszej nominacji do Oscara® za drugoplanową rolę w filmie „Birdman (Nieoczekiwane pożytki z niewiedzy)” i jeszcze przed premierą „La La Land”, w którym zagrała główną rolę kobiecą, za którą właśnie zdobyła wyżej wymienioną nagrodę Ciekawe jest prześledzenie, skąd się wzięła, skąd pochodzi Cruella – opowiada Emma Stone. – Dobrze się bawiliśmy podczas badania, jak człowiek staje się złoczyńcą. Jak na ludzi mogą wpływać różne wydarzenia w ich życiu – jak mogą upaść pod ciężarem różnych doświadczeń albo wznieść się ponad nie, wzmocnić, ale być może nie zawsze wyciągnąć z tego pełną morału lekcję. Te głębokie kwestie, to wszystko jest w tym filmie, ale przedstawione w zabawny, szalony, disneyowski sposób, a dodatkowo ze świetną muzyką punkową z lat siedemdziesiątych – cieszy się aktorka.

Producent filmu, Andrew Gunn, wypowiada się o kreacji Emmy Stone w samych superlatywach. Emma Stone ma cudowną umiejętność grania nieprzyjemnych, samolubnych kobiet (tak jak to zrobiła w „Faworycie”). Potrafi w sekundę przeobrazić się od uosobienia zła do ściskającej za serce bohaterki, z którą widzowie sympatyzują i kibicują jej do końca filmu. Ma świetne wyczucie czasu i naprawdę pasuje do tworzonych przez siebie postaci, dzięki czemu każda z nich jest wyjątkowa i niezapomniana. Wiedzieliśmy, że jako Creulla stworzy coś fascynującego i ponadczasowego.

Tak samo istotną dla fabuły postacią, jak Cruella, jest Baronessa, dwukrotna zdobywczyni Oscara® Emmę Thompson („Howards End”, „Rozważna i romantyczna”). To właśnie znajomość tej dwójki będzie motorem napędowym, który popchnie Estellę w stronę przestępczości. Baronessa to istne przeciwieństwo głónej bohaterki – elegancka, szorstka i złośliwa. Estella jest nowatorska, wizjonerska, a Baronessa, pomimo sukcesów, nieco staromodna – Bez Baronessy nie byłoby Cruelli – mówi Andrew Gunn. – Wszystkie działania Baronessy odgrywają rolę w procesie powstawania Cruelli de Mon.

Baronessa jest niestety przyczyną powstania Cruelli – wyjaśnia Thompson. To bardzo smutne, ale wspaniale jest zobaczyć, dlaczego ktoś staje się tym, kim się stał. Baronessa stoi za niezwykłym domem mody, więc kiedy Estella ją widzi, jest oszołomiona i onieśmielona. Szybko jednak zaczyna rozumieć, z kim ma do czynienia. Baronessa widzi, że Estella ma talent, który wykorzystuje do swoich celów – kontynuuje aktorka. – To bardzo różna postać od tych, które do tej pory grałam i które żyły w prawdziwym świecie, nosiły normalne ubrania. Ona jest jedną z tych osób, którymi nigdy nie byłam, a dla których pokazanie się na zewnątrz jest wszystkim. Nic innego się nie liczy. Baronessa nie jest kimś, kogo kiedyś znajdą martwego w starych butach lub spodniach od dresu. Ona zawsze jest wyszykowana, aby się pokazać. Tak więc ta rola jest fascynująca – opowiada.

W odróżnieniu do animacji, Cruella w filmie nie ugania się za dalmatyńczykami

Rolę Emmy Thomson komplementuje Andrew Gunn. – Emma Thompson dała Baronessie ponadczasową elegancję i poczucie klasy. Znalazła również wyważony, spokojny, lodowaty sposób bycia dla swojej postaci. Czuję, że stworzyła bohaterkę, która jest połączeniem Coco Chanel i Władimira Putina. Jak każdy wielki czarny charakter, Emma jest bohaterką własnej historii. We wszystkich swoich działaniach czuje się całkowicie usprawiedliwiona. Nigdy nie zaakceptowałaby punktu widzenia, że to ona jest w tej historii tym złym charakterem. Emma Thompson potrafi nam pomóc zrozumieć, dlaczego jej postać robi to, co robi – dodaje.

Kto odpowiada za nową Cruellę? Reżyseria, charakteryzacja

Cruella to dzieło Craig Gillespie („Jestem najlepsza. Ja, Tonya”), który wyreżyserował ją na podstawie scenariusza Dany Fox i Tony’ego McNamary. Nad samą historią pracowali Aline Brosh McKenna, Kelly Marcel i Steve Zissis. Produkcją zajęli się Andrew Gunn („Zakręcony piątek”), Marc Platt („Mary Poppins powraca”) oraz Kristin Burr („Krzysiu, gdzie jesteś?”). Producentami wykonawczymi filmu są Emma Stone, Michelle Wright, Jared LeBoff i Glenn Close. 

Jednym z najbardziej kluczowych elementów całokształtu filmu, dzięki którym Cruella odniosła taki suckes, to stroje. Do produkcji zaproszono projektantkę kostiumów Jenny Beavan („Mad Max: Na drodze gniewu”, „Pokój z widokiem”), dwukrotną zdobywczynię Oscara®, która wcześniej współpracowała z Emmą Thompson zarówno przy filmie „Powrót do Howards End”, jak i przy „Okruchach dnia”.

cruella emma stone
Jednym z najmocniejszych punktów filmu, są przedstawione w nim kreacje

Zobacz też: Na co warto iść do kina w 2021? Najlepsze filmy 2021

Czytałam scenariusz i wiedziałam, że to naprawdę zabawny, a przy tym zadziorny film – mówi Beavan. Kostiumografka przyznaje też, że skala przedsięwzięcia od razu zadziałała na jej wyobraźnię. – Spotkałam  Craiga i powiedziałam mu, że się zastanawiam, bo to ogromne wyzwanie. A potem pomyślałam, że warto spróbować. Lubię takie wyzwania – dodaje. Ilość stylizacji dla Emmy Stone jest olbrzymia. W  sumie aktorka dokonała 47 zmian kostiumów, a Emma Thompson miała łącznie 33 stroje.

Choć w filmie obecne są dalmatyńczyki oraz inne psy, Cruella w wersji aktorskiej nie ma takich samych motywacji, jak jej animowany odpowiednik i nie krzywdzi zwierząt.  W psiej obsadzie „Cruelli” znajduje się niewielka liczba zwierzęcych aktorów, a kilka scen z psami zostało zrealizowanych przy użyciu komputerowych efektów specjalnych. Większość zwierząt, które występują w filmie, została ocalona przed smutnym losem (przede wszystkim Buddy, którego znaleziono na ulicy); pozostałe psy pochodziły z kochających domów swoich trenerów. Zespół produkcyjny ściśle współpracował z renomowanymi treserami zwierząt, aby mieć pewność, że każdy pies był zadbany i dobrze wyszkolony.  

Premiera Cruelli na DVD i Blu-Ray oraz materiały dodatkowe

Światowa premiera „Cruelli” w kinach była pierwotnie planowana na grudzień 2020 roku, ale ze względu na pandemię COVID-19 ostatecznie odbyła się 26 maja 2021 roku. W Polsce film obejrzało ponad 430 tysięcy widzów. 13 października ukaże się na DVD i Blu-ray™.

MATERIAŁY DODATKOWE W WYDANIU Blu-ray:

 • Dwie Emmy
 • Narożnik pomocnika
 • Kolekcja Cuture Cruelli
 • Świat Cruelli
 • Nowe psy… stare sztuczki
 • Cruella 101
 • Wpadki
 • Sceny niewykorzystane

Materiał prasowy i źrodło zdjęć: Galapagos.com.pl

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.