MSI Z790 Project Zero

Recenzje

21.06.2024 15:40

Recenzja MSI Z790 Project Zero – płyta główna ze złączami na rewersie, czyli rewolucja nadeszła!

Komputery Podzespoły
2
0
0
2
0

Mało jest naprawdę rewolucyjnych rozwiązań niezwiązanych z czystą wydajnością komponentów. Tego jednak zarzucić się nie da Projektowi Zero, czyli inicjatywy, której przedstawicielką jest dziś MSI Z790 Project Zero – płyta ze złączami na tylnej części.

MSI Z790 Project Zero to bardzo podobna płyta do MAG Z790 Tomahawk Wi-Fi, czyli w standardzie ATX (30,5 × 24,4 cm). Tym razem mamy do czynienia jednak z bardziej nowoczesną wersją DDR5, a nie DDR4.

Bohaterka dzisiejszego artykułu wyposażona została w chipset Z790, czyli topowy w kontekście rynku konsumenckiego. Oferuje dostęp do jednego slotu PCIe 5.0 x16, jednego PCIe 4.0 x16, jednego PCIe 3.0 x16 oraz jednego PCIe 3.0 x1. Do płyty podłączyć można sześć dysków SATA 6 Gbps, dwa dyski M.2 PCIe 4.0 oraz dwa PCIe 4.0/SATA. Za sieć odpowiada elektronika Intel I226-V 2,5G z Wi-Fi 7 (be), a za dźwięk dedykowany Realtek ALC897.

Budowa i jakość wykonania

Pierwsze, co rzuca się oczy, oprócz oczywiście kolorystyki z czarnym PCB i białymi radiatorami, jest układ złączy, który znalazł się tym razem z tyłu płyty głównej. Przód prezentuje się razem bardzo schludnie, a radiatory tylko dopełniają całość. Elementy chłodzące sekcję zasilania, chipset i nośniki M.2 nie są tym razem podświetlane i choć wiemy, że może to odrzucić osoby zainteresowane wielobarwną iluminacją, może ucieszyć tych, którzy tego w ogóle nie używają. Z reguły cena za płyty główne bez podświetlenia jest niższa.

Sekcja zasilania posiada 14 faz dla rdzeni procesora z tranzystorami 55 A i bez problemu sprawdzi się nawet z topowym i najbardziej prądożernym procesorem Intel Core i9-14900K.

MSI Z790 Project Zero
Stylowe, białe wykonanie wygląda fantastycznie

Wyposażona jest w osiem 4-pinowych złącz wentylatorów, zlokalizowanych na odwrocie laminatu, które obsługują zarówno tryby PWM, jak i napięciowe. Dzięki temu można z łatwością skonfigurować półpasywne chłodzenie. Złącze „PUMP_FAN1” przeznaczone do zasilania pompki zestawu chłodzenia wodnego typu AIO, może dostarczyć prąd o natężeniu do 3 A, podczas gdy pozostałe złącza do 2 A.

Radiatory na płycie zostały przymocowane za pomocą śrubek, co zapewnia większą trwałość i ułatwia demontaż. Sekcja zasilania składa się z siedmiu faz dla rdzeni procesora i jednej dla zintegrowanej grafiki, wykorzystując kontroler PWM RT3628AE bez podwajaczy. Każda faza dla rdzeni składa się z dwóch cewek i dwóch tranzystorów AOZ5016QI, które charakteryzują się obciążalnością wynoszącą 55 A. Faza dla iGPU jest identyczna, ale bez dublowania komponentów.

Płyta wspiera do 64 GB pamięci na slot, z maksymalną częstotliwością 7200 MHz, co oznacza cztery sloty pamięci. Znajdują się na niej również diagnostyczne diody LED, a na odwrocie laminatu 24-pinowe złącze ATX, dwa 8-pinowe EPS, złącza USB 3.2 Gen 2 Type-C, USB 3.2 Gen 1, oraz złącza dla pasków LED. Dodatkowo, obecny jest slot M.2 z radiatorem, obsługujący nośniki PCIe do wersji 4.0.

MSI Z790 Project Zero - metalowe maskownice
Na płycie nie zabrakło metalowych wstawek, które pełnią rolę maskownic

W kwestii złączy kart rozszerzeń, płyta posiada trzy sloty PCIe x16 (elektrycznie x16/x4/x1) i jeden PCIe x1. Pierwszy z nich obsługuje standard PCIe 5.0, a pozostałe są zgodne z PCIe 4.0 i 3.0, w zależności od ich podłączenia do chipsetu. Płyta główna oferuje również trzy dodatkowe złącza M.2, wszystkie z radiatorami, obsługuje dyski PCIe do wersji 4.0, a dwa z nich także nośniki SATA.

Na odwrocie PCB znajdują się złącza HD Audio, dwa SATA, jedno USB 3.2 Gen 1 oraz dwa USB 2.0, natomiast po prawej stronie cztery kolejne porty SATA. Kość BIOS-u jest wlutowana, ale dostępna jest funkcja Flash BIOS na wypadek awarii. Dodatkowe złącza dla pasków diod LED również znajdują się na odwrocie laminatu.

Wcześniej wspomnieliśmy o układzie dźwiękowym. Jest to ALC897, który w rzeczywistości sprawdza się podobnie do ALC1200, co zresztą potwierdzają rezultaty uzyskane w teście RMAA.

Na tylnym panelu możemy znaleźć jeden port PS/2, cztery USB 2.0, dwa USB 3.2 Gen 1, jedno USB 3.2 Gen 2 oraz jedno USB 3.2 Gen 2×2 Typu C. Znajdziemy tu również jedno wyjście DisplayPort i HDMI, oraz RJ-45, dwa złącza RP-SMA dla Wi-Fi 7, gniazda dla zintegrowanej karty dźwiękowej oraz przycisk Flash BIOS.

RMAA
Test RMAA udowadnia, że ALC897 to dobry układ

Metodologia testowa i wydajność

Testy płyty głównej MSI Z790 Project Zero przeprowadzono z użyciem domyślnych zegarów większości podzespołów. Jedyne modyfikacje to ustawienie RAM na DDR5-6200 CL 34 i wyłączenie ulepszonych stanów Turbo (MultiCore Enhancement). Zrezygnowaliśmy z dezaktywacji usług Turbo i EIST, ponieważ założyliśmy, że jeśli w danym modelu któraś z funkcji nie działa poprawnie, należy ten fakt ujawnić.

Złącza na MSI Z790 Project Zero
Najważniejsze złącza na płycie umieszczonu z tyłu

Testy przeprowadzono na platformie składającej się z procesora Intel Core i9-14900K, pamięci RAM Patriot Viper Venom 2x 16 GB DDR5-7400 CL 36, karty graficznej GeForce RTX 3080 Ti w wersji KFA2 SG, dysku SSD Patriot Viper VPR100 512 GB, zasilacza SilentiumPC Supremo M1 Platinum 700W i chłodzenia wodnego MSI MEG CoreLiquid S360.

Testy CPU
Overclocking na płycie
Testy dysku

Podsumowanie

Możliwości MSI Z790 Project Zero są bardzo podobne do MAG Z790 Tomahawk Wi-Fi. Udało się na niej osiągnąć 7800 MHz dla pamięci DDR5 oraz 5600 MHz dla dużych rdzeni procesora Core i9-14900K. Małe rdzenie pracowały stabilnie z taktowaniem 4600 MHz, czyli maksimum tej konkretnie sztuki.

Jako że jest to płyta ze średniej półki, liczyć można na wyposażenie średniego segmentu. Powinno jednak w zupełności wystarczyć nawet nieco bardziej wymagającym użytkownikom. W ostatecznym rozrachunku jest po prostu dobrze, ale tak naprawdę nie to jest centralnym punktem.

Najważniejszy jest tu układ złączy, który znalazł się tym razem na tylnej części płyty głównej. Jeśli myślicie o jej zakupie, należy się upewnić, że wasza obudowa będzie kompatybilna z tym rozwiązaniem. Specjalna obudowa jest tutaj absolutnym wymogiem. My szczerze polecamy, szczególnie z obudową PZ marki MSI.

Recenzje płyt głównych MSI:

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *