dom z satelity

Technologia

12.12.2023 13:20

Zobacz swój dom z satelity – popatrz na powierzchnię z kosmosu!

Kosmos Nauka
15
4
1
12 miesięcy temu
Zobacz swój dom z satelity – popatrz na powierzchnię z kosmosu!
15
4
1
15
4

Jak dostrzec swój dom z satelity? Czy to w ogóle możliwe? Na trzech głównych orbitach ziemskich operuje obecnie około 7700 satelitów – część z nich, dzięki specjalnej aparaturze, czujnie śledzi powierzchnię naszej planety, umożliwiając przy tym jej obserwację z takiej perspektywy.

Mapa satelitarna na żywo i w dodatku za darmo – czy to możliwe? W tym tekście wyjaśniamy, w jaki sposób zdobyć widok z satelity na dom. Czy prowadzenie obserwacji w czasie rzeczywistym jest wykonalne z poziomu komputera lub smartfona? Jeżeli nie wiesz tego i chcesz poznać prawdę – zapraszamy do lektury tego tekstu.

Jak zobaczyć swój dom z satelity na żywo?

Wiemy już, że na orbitach okołoziemskich znajduje się ogromna liczba satelitów. Czy wybrana ich część może zajmować się obserwacją powierzchni naszej planety w czasie rzeczywistym? Czy istnieje sposobność prowadzenia podglądu (np. naszego domu) na żywo? Czy dostrzeżemy poruszające się ulicą samochody lub ludzi, którzy przemieszczają się po chodniku obok naszej posesji?

Zatem, jak zobaczyć swój dom z satelity na żywo? Czy można to zrobić za darmo? Zaznaczymy więc od razu – prowadzenie takiej obserwacji jest obecnie niemożliwe. Przynajmniej dla przeciętnego obywatela, ponieważ sam sektor wojskowy najbardziej rozwiniętych krajów jest bogaty w wiele nowinek technologicznych, będących niedostępnych dla mas. Nawet jednak dla najbardziej zaawansowanych armii świata, prowadzenie podglądu powierzchni planety byłoby niezwykle trudne.

dom z satelity
Obserwacje w czasie rzeczywistym są niemożliwe do zrealizowania, ale to nie oznacza, że nie zobaczysz swojego domu z satelity

Choć bardziej wypada rzec: praktycznie niemożliwe. Obserwacja danego celu z satelity wiąże się ze zbyt wieloma zmiennymi, które czynią całe przedsięwzięcie niewykonalnym. Dlaczego więc obserwacja danego celu z satelity jest niewykonalna nawet w XXI wieku?

Obserwacja celu z satelity na żywo – dlaczego jest to niemożliwe?

Przyjmijmy, że cel, który chcemy obserwować, jest nieruchomy – idealnym przykładem będzie dom. Sprawa więc powinna być łatwiejsza, gdyż nie mówmy tu o małym samochodzie w ruchu lub większym, ale znacznie szybszym samolocie. Nawet pomimo wybrania potencjalnie łatwiejszego do obserwacji celu, obecna technologia nie jest w stanie dokonać tego z poziomu satelity – przynajmniej nie na żywo.

Przyjmijmy dwa scenariusze, w których decydujemy się na wykorzystanie dwóch różnych rodzajów orbit do prowadzenia obserwacji w czasie rzeczywistym. Będzie to orbita GEO i LEO. Ta pierwsza jest potencjalnie lepszym wyborem, ponieważ umożliwia ona ciągłe utrzymanie stałej pozycji nad wybranym punktem równika planety. Sprawia to, że satelita porusza się razem z Ziemią, z taką samą prędkością i zawsze znajduje się nad wybranym miejscem – w sam raz do obserwacji!

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Problemem jest jednak odległość – urządzenie znajdowałoby się na wysokości 35786 km. Dystans ten eliminuje praktycznie każdego satelitę obserwującego naszą planetę ze znacznie niższych orbit. W przypadku prowadzenia obserwacji małych celów z powierzchni Ziemi musielibyśmy zastosować teleskop porównywalny z możliwościami teleskopu Hubble’a.

Czy rozwiązaniem będzie zejście poniżej? Niska orbita okołoziemska (LEO) wydaje się więc być potencjalnie lepszym rozwiązaniem. Orbita ta zaczyna się już od wysokości 200 km nad powierzchnią. Wymagałoby to więc zastosowania licznej grupy satelitów –  z uwagi na wysoką prędkość, z jaką się po niej przemieszczają. Co więcej, koniecznością byłaby też odpowiednia koordynacja (satelita kończący przelot nad celem przekazuje obserwacje kolejnemu), jak i wymóg zastosowania ruchomych obiektywów, tak by cel znajdował się cały czas w ich zasięgu podczas przelotu.

Problemem są również chmury, które znajdują się nad celem. Ich obecność byłaby czynnikiem skutecznie ograniczającym obserwację w zakresie światła widzialnego. To wszystko sprawia, że widok z satelity na dom w czasie rzeczywistym pozostaje w sferze marzeń. Choć teoretycznie wykonalne, wiąże się to ze zbyt ogromną liczbą problemów – znacznie prostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie samolotu zwiadowczego.

satelita w kosmosie
Satelita obserwacyjny umożliwi Ci odwiedzenie wielu miejsc bez wychodzenia z domu

Zobacz swój dom z satelity – jak zobaczyć swój dom z widoku satelitarnego?

Wiemy już, że obserwacje prowadzone w czasie rzeczywistym są niewykonalne. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zobaczyć naszej najbliższej okolicy z widoku satelitarnego. Jeżeli myślisz sobie czasem „fajnie byłoby zobaczyć mój dom z satelity” to mamy dla Ciebie dobre wieści – jest to jak najbardziej możliwe. Najprostszą metodą na podgląd zdjęć satelitarnych będzie skorzystanie z Google Maps lub Google Earth.

Rzecz jasna nie będzie to remedium na to, jak zobaczyć swój dom z satelity na żywo. Niemniej jednak Google umożliwia szybki i darmowy dostęp do widoku satelitarnego, który składa się z milionów wykonanych zdjęć. Są one ze sobą połączone, co razem tworzy jedną, pełną całość. Oba narzędzia, choć potencjalnie podobne do siebie, cechują pewne różnice, o których warto jest wiedzieć.

Google Maps – zobacz swój dom z satelity

Usługa Google Maps umożliwia korzystanie z map oraz podglądu satelitarnego z dwóch platform: przez stronę internetową lub dedykowaną aplikację. Jest to narzędzie rozbudowane, gdyż oddaje ono w ręce użytkownika mnogość dodatkowych funkcjonalności. Oprócz wyznaczania trasy umożliwia też dzielenie się nią, oznaczanie ważnych miejsc i wysyłanie ich do znajomych oraz synchronizację na różnych urządzeniach.

Co więcej, Google Maps to w głównej mierze mapy 2D, choć narzędzie to wzbogacone jest też o wybrane obrazy w 3D. Google Maps jest więc narzędziem, które umożliwia odszukanie drogi i szybkie wyznaczenie odcinka trasy z punktu A do B. Odwiedzając Google Maps naszym oczom ukaże się mapa w trybie domyślnym – nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zmienić go na satelitarny. Jak to zrobić?

dom z satelity
Jak zobaczyć dom z satelity? To bardzo proste!

Z poziomu komputera:

  1. Przechodząc do Map Google’a, odszukaj w lewym dolnym rogu mały kwadrat, który jest podpisany jako Warstwy.
  2. Naciśnij go i przejdź do Więcej.
  3. Na samym dole w sekcji Typ mapy wybierz Satelitę.
  4. Widok mapy automatycznie zmieni się na satelitarny, co pozwoli na łatwą lokalizację swojego domu. Czasami może to chwilę zając, ponieważ muszą zostać wczytane poszczególne zdjęcia tworzące cały kolaż.

Z poziomu smartfona:

  1. Przejdź do apki Mapy.
  2. Odszukaj ikonę w prawym górnym rogu ekranu, która przypominać będzie romb.
  3. Rozwijając ją, wybierz Typ mapy na Satelitę.

Google Earth – inna metoda, by dostrzec swój dom z satelity

Google Earth to kolejna usługa mapowania satelitarnego, którą oferuje Google. Jest ona również dostępna z poziomu strony internetowej, jak i apki na smartfony. Najbardziej rozwija jednak swoje skrzydła w wersji programu komputerowego, znanego jako Google Earth Pro. Choć sama nazwa może kojarzyć się z koniecznością uiszczenia opłaty, to warto zaznaczyć, że Google Earth Pro jest całkowicie darmowym oprogramowaniem.

Google Earth nie powinno być więc oceniane z poziomu przeglądarki – oferowane tam zdjęcia satelitarne nie są najlepszej jakości. Najbardziej rozbudowana jest wersja Pro, którą musimy uprzednio zainstalować na naszym PC. Robiąc to, uzyskujemy dostęp do jeszcze lepszych zdjęć niż te, które są oferowane przez Google Maps. Pomimo faktu, że Google Earth i Google Maps korzystają z tej samej bazy danych, obserwacje domu z satelity będą lepsze na Google Earth Pro.

Google Earth
Google Earth i szybka wycieczka do trójwymiarowego Gdańska

Wyświetlane zdjęcia satelitarne są dostępne w trójwymiarowym modelu, który możemy swobodnie obracać. Oddaje to w ręce użytkownika znacznie bardziej rozbudowane narzędzie obserwacyjne, które pozwala dokładniej zbadać całą okolicę. Rzecz jasna pełne modelowanie 3D nie jest dostępne dla całej kuli ziemskiej.

Czy możliwe jest sprawdzenie daty wykonania zdjęć satelitarnych w Google Maps i Google Earth? Amerykańskie przedsiębiorstwo obecnie nie udostępnia takich informacji. Data wykonania zdjęć jest dostępna jedynie z poziomu Google Street View, jednak rzecz jasna nie są to fotografie satelitarne. Według analityków, przeciętny wiek fotografii satelitarnych Google’a to od 1 do 3 lat.

Dodatkowa funkcja Google Maps i Google Earth – wirtualny spacer z Google Street View

Widok z satelity na dom to jedno, ale co powiesz na spacer po ulicach miasta bez wychodzenia z domu? Bez względu czy będzie to Warszawa, Nowy Jork czy Perth – możesz dowolnie zwiedzić praktycznie każde większe miasto na kuli ziemskiej. I nie tylko, ponieważ w wielu państwach Google udostępnia również możliwość zobaczenia innych rejonów. Wszystko odbywa się za pomocą funkcji po raz pierwszy udostępnionej w 2007 roku, znanej jako Google Street View.

Jest ona dostępna zarówno w Google Maps, jak i Google Earth. Street View umożliwia obserwację panoramicznego widoku z poziomu ulicy, która wcześniej została zmapowana przez kamery zamieszczone np. na dachu samochodu. Pozwala to na przemieszczanie się ulicami, które po aktywacji funkcji są podświetlone na niebiesko. Wystarczy, że po wpisaniu adresu i wybraniu warstwy satelitarnej, klikniesz lewym przyciskiem myszy na żółtego ludzika i przeniesiesz go na mapę.

Street View
Kraków to piękne miasto – najważniejsze miejsca byłej stolicy Polski zobaczysz z poziomu Google Street View

Warto jednak pamiętać, że Street View nie jest dostępne w każdym obszarze. Co więcej, istnieją państwa, które uniemożliwiły przedsiębiorstwu fotografowanie swojego terytorium. Warto również zwrócić uwagę czy baza została zaktualizowana. Jeśli nie, obraz Google Street View nie będzie odzwierciedlał rzeczywistego stanu. Daty zdjęć są podane w prawym dolnym rogu.

Dzięki dodatkowej funkcji, jaką oferuje Google Maps/Google Earth, możesz przejść się ulicami miasta, zaplanować jego zwiedzanie czy sprawdzić trasę, którą w najbliższym czasie musisz pokonać samochodem.

Czy korzystanie z map satelitarnych jest darmowe?

Zarówno Google Maps, jak i Google Earth (również w wersji Pro) są narzędziami w pełni darmowymi. Nie wiąże się to z żadnymi opłatami, zatem oglądanie aktualnych zdjęć satelitarnych z och poziomu nie będzie się wiązać z sięganiem do portfela. Wszystko jest dostępne na wciągnięcie ręki!

morele w google news
15
4

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *