dom z satelity

Technologia

13.11.2023 11:16

Zobacz swój dom z satelity na żywo – zdjęcia satelitarne

Kosmos Nauka
7
2
6
7
2

Już teraz zobacz swój dom z satelity na żywo. Jak to zrobić? Gdzie można zobaczyć zdjęcia satelitarne swojego domu? Sprawdź!

Technologia satelitarna pozwala obserwować Ziemię z odległego kosmosu. Z tej technologii korzystają meteorolodzy badający środowisko i śledzący zmiany klimatyczne, a także inne grupy zawodowe. Ty również możesz wykorzystać mapy satelitarne online do swoich obserwacji. Nie wiesz, jak to zrobić? W tym artykule podajemy narzędzia, dzięki którym jest to możliwe. Już teraz zobacz swój dom z kosmosu!

Jak zobaczyć swój dom z satelity na żywo?

Technologia obrazowania satelitarnego możliwa jest dzięki użyciu satelitów umieszczonych na orbicie. Ich zadaniem jest wykonywanie zdjęć satelitarnych, czyli cyfrowych obrazów powierzchni Ziemi. Zdjęcia satelitarne dostarczają szczegółowych informacji, które są wykorzystywane w różnych celach – m.in. do obserwacji żeglugi czy zachodzących zmian klimatycznych. Warto wspomnieć, że umieszczona satelita oprócz obserwacji ziemi, przekazuje sygnały radiowe i telewizyjne, a także obsługuje rozmowy telefoniczne.

Mapa satelitarna Polski jest dostępna w znanych aplikacjach takich jak Mapy Google czy Google Earth. Zazwyczaj satelitarne widoki z Ziemi są upubliczniane w czasie rzeczywistym, co oznacza, że są to aktualne satelitarne obrazy krajobrazów.

dom z satelity
Dzięki obecnej technologii możesz śledzić swoją okolicę w czasie rzeczywistym!

Dla wszystkich osób zainteresowanych transmisją online udostępniono obraz na żywo z kamer ISS. Jeśli chcesz zobaczyć widok z kosmosu na żywo, wystarczy pobrać aplikację np. ISS on Live: Kamery Live Earth. Globalna obserwacja z kosmosu jest możliwa dzięki kamerom umieszczonym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Rejestrują nie tylko Ziemię, ale też pozostałe ciała niebieskie w tym Księżyc, gwiazdy czy zorze polarne. Zamontowane kamery przesyłają real-time widoki satelitarne, czyli obrazy w czasie rzeczywistym.

Obserwacja domu z satelity – jaką mapę satelitarną wybrać?

Bardzo ciekawym programem dostępnym w wersji przeglądarkowej, na telefon oraz na komputer jest Google Earth. Po uruchomieniu strony wyświetli się globus interaktywny, czyli trójwymiarowy model kuli ziemskiej, który możesz dowolnie obracać przy użyciu myszki. Earth od Google jest rozbudowaną i bardziej efektowną aplikacją niż Google Maps, ale korzystającą z tych samych zasobów.

Sprawdź też: Czy wiesz jak działa GPS? Wszystko o nawigacji satelitarnej

Eksploracja satelitarna w Google Earth ogranicza się do wyszukiwania miast nie tylko z Polski, ale całego świata. Oferuje zdjęcia satelitarne z wysoką rozdzielczością, dzięki czemu możesz zobaczyć interesujące Cię budynki. Poza tym, używając opcji Szczęśliwy traf, aplikacja odkryje przed Tobą miejsca, które warto odwiedzić lub poznać. Koniecznie sprawdź tę aplikację, a rozpoczniesz satelitarne śledzenie miejsc. Z interaktywnym narzędziem Google Earth jest to przyjemne – w ten sposób możesz zaplanować wyjazd na najbliższy urlop i zobaczyć swój dom.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Google Maps – czy to najlepsza mapa satelitarna?

Google Maps to doskonale znana aplikacja, na której znajduje się interaktywna mapa Polski. Satelitarne zdjęcia miejscowości są dostępne po wybraniu odpowiedniej warstwy. Jeśli chcesz wyświetlić swój dom w Google Maps, otwórz aplikację. Możesz to zrobić na komputerze lub telefonie komórkowym. Wpisz w pasek wyszukiwarki interesujący Cię adres i zatwierdź. W lewym dolnym rogu znajduje się ikona z napisem Warstwy. Kliknij, a obraz przekształci się satelitarny obraz z lotu ptaka. W każdej chwili możesz zmienić warstwę na inną.

Czy korzystanie z map satelitarnych jest darmowe?

Obserwacja satelitarna na żywo za pomocą aplikacji ISS on Live: Kamery Live Earth, czy Google Maps oraz Google Earth jest darmowa. Satelitarne kamery online dostarczają obraz, dzięki któremu możesz bliżej poznać zaskakujący i pełen pięknych widoków kosmos. Co więcej, interaktywne mapy satelitarne pozwalają eksplorować świat i odkrywać nowe miejsca. Google Earth jest doskonałym narzędziem udostępniającym satelitarne widoki miast, przy tym wskazując na najważniejsze punktu znajdujące się w danym obszarze.

satelita w kosmosie
Oglądanie obrazu z satelity jest kompletnie darmowe! Wystarczy tylko wejść na odpowiednią stronę.

Obserwacja Ziemi z orbity jest niesamowitym doświadczeniem nie tylko dla badaczy i naukowców, ale też pozostałych osób. Satelitarna mapa Polski z miastami doskonale zastępuje tradycyjną, papierową wersję mapy. Przede wszystkim daje aktualny i rzeczywisty obraz. W nauce, a także w procesach planowania, monitoring terenów z kosmosu przy użyciu kamer satelitarnych, daje o wiele więcej możliwości i pozwala eksplorować Ziemię i Kosmos.

Sprawdź też: Największa czarna dziura – co o niej wiemy? Czy TON 618 wciąż jest największą?

Dodatkowe funkcje – wirtualny spacer z Google Street View

Google Maps to nie tylko zwykła aplikacja do obserwowania zdjęć z satelity. Za pomocą funkcji Google Street View możesz dosłownie przenieść się na ulice swojego miasta. Wystarczy, że po wpisaniu adresu i wybraniu warstwy satelitarnej, klikniesz lewym przyciskiem myszy na żółtego ludzika i przeniesiesz go na mapę. Niestety ta funkcja nie jest dostępna w każdym obszarze. Warto również zwrócić uwagę czy baza została zaktualizowana. Jeśli nie, obraz Google Street View nie będzie odzwierciedlał rzeczywistego stanu.

Dzięki dodatkowej funkcji, jaką oferuje Google Maps, możesz przejść się ulicami miasta, zaplanować jego zwiedzanie czy sprawdzić trasę, którą w najbliższym czasie musisz pokonać samochodem.

7
2

Podziel się:

Komentarze (6)

Jakub, nie kłam!
Mapy Google nie są w czasie rzeczywistym. Obraz dla Warszawy jest obecnie z czasu ponad trzech lat i więcej, a dla mniejszych miejscowości nawet z przed dziesięciu lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *