1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Złącze CI, czyli Common Interface — co to jest i do czego służy?

Technologia

2 miesiące temu

Złącze CI, czyli Common Interface — co to jest i do czego służy?

TV i VOD
4
1
0
4
1

Common Interface (CI) to jeden z dwóch sposobów na oglądanie kodowanych kanałów. Jeżeli jeszcze nie wiesz, co to jest CI i moduł CAM oraz czym różnią się od standardowego dekodera telewizji kablowej, tu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania.

Złącze CI, czyli Common Interface — co to jest?

Złącze CI (Common Interface) jest złączem umożliwiającym odbiór kanałów telewizyjnych, które nie są dostępne w podstawowej ofercie operatora telewizji kablowej lub naziemnej. Common Interface znajduje się z tyłu obudowy telewizora i ma postać podłużnego slotu.

Sloty Common Interface dzielą się na dwa typy — wewnętrzne wbudowane są w odbiornik satelitarny (dekoder), zewnętrzne są zintegrowane z telewizorem. W tym przypadku, aby móc odkodować kanały nieujęte w standardowej ofercie operatora, konieczne jest wsunięcie do slotu specjalnej karty abonenckiej, nazywanej modułem CAM (Conditional-access module).

Moduł common interface wraz z dekoderem
Dekoder DVB wraz z modułem CI / Źródło: wikipedia.org

CI obsługują różne standardy kodowania sygnału — cyfrowe (np. Viaccess) i analogowe (np. Nagravision). Common Interface może być przystosowany do obsługi wielu z nich lub tylko jednego. Operatorzy telewizji zazwyczaj preferują to drugie rozwiązanie.

Skrótem złącza Common Interface jest CI. Nie jest to jednak jedyne oznaczenie, z którym można się spotkać. Inne skróty to CICAM (połączenie akronimów złącza CI i modułu CAM), sam skrót CAM, CI + (lub CI Plus, jest to oznaczenie nowszego standardu tej technologii) oraz CAM CI lub CAM CI+/ CAM CI Plus. Można się w tym wszystkim pogubić, zwłaszcza że nie wszystkie moduły CAM są kompatybilne ze złączem Common Interface. Również nie każdy działa z telewizorami. Najważniejsze, żeby zapamiętać jedno: CI to typ złącza, a CAM to wpinany w złącze moduł. Obydwu używa się do dekodowania płatnych kanałów bez konieczności używania dekodera.

Czym jest moduł CAM?

CAM to metalowa płytka w kształcie prostokąta o rozmiarze zbliżonym do wielkości karty płatniczej. Do niej wsuwa się abonencką kartę procesorową (PCMCIA) otrzymaną od operatora telewizji. Całość umieszcza się w złączu Common Interface. Karta CAM umożliwia odbiór dokładnie tych kanałów, za które klient płaci abonament. Wykorzystywana jest także w ofertach sprzedaży przedpłaconej, czyli telewizji na kartę.

Jak działa Common Interface?

Common Interface działa, komunikując się z modułem CAM. Złącze CI odszyfrowuje informacje zapisane na karcie włożonej do CAM. Karta procesorowa jest przypisana do konkretnego abonenta i zawiera informacje o jego planie taryfowym.

Może Cię zainteresować: DVB-T2 – co to dokładnie jest, kiedy startuje, czy muszę wymienić telewizor? Wszystko o nowym standardzie

Proces montażu modułu CAM w złączu CI można porównać do instalowania adaptera karty SIM w telefonie. Chcąc włożyć kartę w formacie np. nano SIM do urządzenia wymagającego standardu micro SIM, najpierw umieszczamy kartę w adapterze, a następnie w slocie na karty w telefonie.

Wady i zalety modułu CI/CI+

Zestaw, z którego składa się karta CI/CI+ jest wygodny w użyciu. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad.

Zalety złącza CI/CI+

Im więcej działających jednocześnie urządzeń, tym większy jest pobór energii elektrycznej. Brak dodatkowego sprzętu oznacza, że zużycie prądu jest mniejsze. Dodatkowo ilość przewodów za telewizorem może być znaczna. Dzięki temu, że dekoder jest niepotrzebny, jest mniej kabli. Pod telewizorem jest za to więcej miejsca na inne urządzenia, np. soundbar.

Instalcja common interface

Plusem jest również wygodniejsza obsługa. Wraz z zewnętrznym dekoderem abonent otrzymuje także pilot, który jest niezbędny do sterowania urządzeniem. Adapter kart CI nie wymaga używania drugiego pilota. Wystarczy ten od telewizora.

Wady złącza CI/CI+

W przeciwieństwie do zewnętrznych dekoderów moduł CI nie jest wyposażony w dysk twardy. Oznacza to, że nie ma możliwości nagrywania na nim programów. Nie oznacza to, że zapisywać transmisji nie da się wcale. Jest to możliwe. Wymagana do tego jest jednak pamięć zewnętrzna, którą należy podłączyć do telewizora, który może ją obsłużyć. Może nią być, chociażby pendrive.

Choć żyjemy w dobie serwisów streamingowych, takich jak Netflix, HBO GO czy Amazon Prime, operatorzy telewizji kablowej nadal oferują możliwość korzystania z VOD (Video on Demand), czyli wypożyczania za opłatą pojedynczych filmów na życzenie. VOD używać można jednak tylko w przypadku posiadania zewnętrznego dekodera.

Minusem jest też brak obsługi Common Interface w wielu modelach telewizorów. Ponadto złącza CI w telewizorach i moduły CAM dostarczane przez operatorów telewizji nie zawsze są kompatybilne. W niektórych przypadkach jedynym sposobem na odbiór dodatkowych kanałów jest zewnętrzny dekoder.

Najczęstsze pytania o Common Interface

Działanie złącza CI z modułem CAM rodzi wiele pytań. Stając przed możliwością wyboru karty procesorowej PCMCIA, a dekoderem warto wiedzieć, z czym wiąże się wybór danego rozwiązania. Odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące modułu CI/CI+.

Sprawdź: Gdzie oglądać seriale online za darmo? Strony z serialami, na których znajdziesz legalne bezpłatne odcinki

Czy Common Interface potrzebuje dekodera?

Nie. Po umieszczeniu karty abonenckiej w płytce CAM i włożeniu jej do slotu CI możliwy jest odbiór opłaconych kanałów. Peryferyjne urządzenie, jakim jest dekoder, nie jest już potrzebne.

Czy moduł zapewnia identyczną jakość jak dekoder?

Tak. Jakość sygnału nie różni się od tej z dekodera. Nie zależy ona bowiem od wykorzystywanego urządzenia, a od jakości, jaką zapewnia operator telewizji.

Czy nagrywanie programów jest możliwe na Common Interface?

Nie. Sam moduł CI nie jest wyposażony w funkcję nagrywania. Istnieje jednak możliwość rejestrowania transmisji. Potrzebny jest do tego telewizor z możliwością zapisywania danych na pamięci zewnętrznej.

Karty common interface

Czy modułów zagranicznej platformy można używać w Polsce?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Wynika to z korzystania różnych nadajników sygnału (satelitów) przez poszczególnych operatorów. Jeśli nad Polskę nie dociera sygnał z satelity, z której korzysta operator, to nawet mimo opłacania abonamentu u zagranicznego operatora nie obejrzymy żadnego programu.

Czym różni się moduł CI od CI+?

Standard CI+ jest rozwiązaniem nowszym niż CI. Pod względem fizycznym CI od CI+ nie różni się niczym. Rozbieżności są na poziomie zastosowanej technologii.

Karta CI+ może nie być kompatybilna ze slotem CI. Innymi słowy, po włożeniu modułu CI+ istnieje ryzyko, że nie zostanie on wykryty przez złącze CI i nie będzie możliwości skorzystania z kodowanych kanałów.

Adapter CI+ jest też często zintegrowaną całością. Nie pozwala więc na przełożenie karty abonenckiej do innej płytki CAM. Nawet jeśli fizycznie jest to możliwe, przełożenie karty z przypisanej płytki do innej skutkuje brakiem dostępu do dodatkowych kanałów. W ten sposób operatorzy telewizji uzyskują większą kontrolę nad udostępnianym przez siebie sprzętem i programami.

Czy moduły CAM są dostępne dla każdej platformy/oferty?

Nie. Dostępność tego rozwiązania zależna jest od operatora. Może posiadać on w ofercie jedynie zewnętrzne dekodery. Moduł CAM może być też oferowany przez operatora, ale nie w każdej taryfie, a np. wyłącznie w przypadku zakupu telewizji na kartę. O szczegóły oferty należy pytać u przedstawicieli danej platformy kablowej.

Co jest wymagane, aby korzystać z modułu?

Aby móc korzystać z tej usługi potrzebny jest telewizor ze złączem CI/CI+. Musi być ono zgodne z modułem CAM dostarczanym przez operatora telewizji. Jeśli posiada on w ofercie moduł CAM kompatybilny ze standardem CI+ a telewizor posiada złącze CI, dostęp do kodowanych kanałów może być niemożliwy.

Tunery TV – zobacz ofertę

W jaki sposób sprawdzić, czy telewizor posiada gniazdo na moduł?

Slot CI/CI+ znajduje się z tyłu telewizora, czyli tam, gdzie są inne złącza — antenowe, USB czy HDMI. Dokładne miejsce jego umieszczenia (u góry, na dole, z prawej lub lewej strony) zależy od danego modelu i producenta telewizora.

Samo złącze CI/CI+ może mieć formę szczeliny w obudowie telewizora, do której wsuwa się płytkę CAM lub zewnętrzny slot w formie kieszonki, do którego moduł należy wpiąć.

Częściej można spotkać się ze złączem pierwszego typu. Slot w formie szczeliny spotkać można w telewizorach marek: LG, Sony, Philips, Panasonic, Toshiba, Xiaomi i TCL. Pamiętać jednak należy, że nie w każdym modelu tych producentów moduł CI może mieć taką formę.

Odmienny typ złącza Common Interface stosuje Samsung. Kupując nowy telewizor ze sklepu, gniazdo CI/CI+ może nie być widoczne na pierwszy rzut oka. Jest ono zakryte nalepką z nazwą złącza. Dostęp do niego można uzyskać po oderwaniu jej.

W telewizorach marki Samsung moduł CI nie działa jednak po wsunięciu płytki CAM. Jest ono zbudowane w formie kieszonki, która nie jest fabrycznie przymocowana do obudowy. Znaleźć ją można z innymi akcesoriami dołączonymi do telewizora, takimi jak pilot. Po zamontowaniu jej w wyznaczonym miejscu można podpiąć moduł CAM.

Karta common interface
Źródło: neonkaraoke.ru

Tak samo, jak w przypadku innych producentów, także tu ten rodzaj złącza CI nie musi występować we wszystkich modelach tej firmy. Niektóre nowoczesne modele Samsung Smart TV wyposażone są we wbudowane gniazdo CI/CI+.

Czy w gniazdo z innym napisem niż Common Interface mogę włożyć moduł?

Tak. Jest to możliwe ze względu na różne sposoby nazywania złącza przez poszczególnych producentów. Większość firm stosuje oznaczenie Common Interface lub w skrócie CI. Zdarzają się jednak wyjątki. Dla przykładu moduł CI w telewizorze LG podpisany jest jako PCMCIA Card Slot.

Nietypowe wejścia na moduł

Opisane wyżej dwa rodzaje złącz CI są stosowane najczęściej. Zdarzają się jednak wyjątki. Przykładem jest Sony. Część modeli z serii Bravia ma gniazdo chronione plastikową osłonką. Dopiero po jej zdjęciu możliwe jest wsunięcie płytki CAM.

Spotkać można też szerokie złącze CI. Ten typ gniazda pozwala na jednoczesne włożenie dwóch modułów CAM od różnych operatorów. Innym sposobem na wykorzystanie obu gniazd jest włożenie dwóch osobnych modułów CAM do obsługi telewizji kablowej i satelitarnej.

Zobacz: Polska TV online za granicą – 3 proste sposoby, by oglądać polską telewizję poza granicami kraju

Operatorzy sieci kablowych a Common Interface — co o tym sądzą?

Operatorzy sieci kablowych chętnie wykorzystują standard CI. Na popularność tego rozwiązania wskazuje dostępność tej usługi u wszystkich największych operatorów sieci kablowych w Polsce. Moduł CI oferują m.in. Vectra, UPC, NC+, Multimedia i Cyfrowy Polsat.

Common Interface jest korzystnym rozwiązaniem dla operatorów telewizji kablowej z czterech powodów. Dzięki wysokiemu i stale podnoszonemu standardowi zabezpieczeń mogą skutecznie chronić płatne treści przed kopiowaniem i udostępnianiem. Nie bez znaczenia jest także postęp technologiczny. Coraz częściej telewizor nie jest postawiony na półce, lecz przymocowany do ściany. W takim przypadku łączenie dekodera z telewizorem za pomocą przewodu jest problematyczne. Płytki CAM są ponadto zdecydowanie mniejsze niż dekodery. Dzięki temu operator może składować więcej urządzeń na mniejszej powierzchni, co obniża koszty magazynowania. Optymalizację wydatków zwiększa brak konieczności wysyłania serwisanta w celu zamontowania dekodera w domu klienta. Abonent dostęp do kodowanych kanałów może uzyskać samodzielnie.

Najczęstsze problemy z modułami CI/CI+ oraz jak sobie z nimi radzić

Common Interface to doskonałe sposób na oglądanie kodowanych programów. Jednakże, jak każda technologia, także i ta czasem sprawia kłopoty.

Karta
Źródło: neonkaraoke.ru

Moduł CI/CI+ — błąd podczas instalacji

Pierwszym błędem, z jakim może spotkać się użytkownik, jest błąd podczas instalacji. Przy pierwszym uruchomieniu karta abonencka musi przejść proces autoryzacji. Nie zawsze się to jednak udaje.

Jeśli mimo podłączenia telewizora do anteny i po prawidłowym wyszukaniu kanałów karta PCMCIA nie chce działać, należy ją wyjąć i włożyć jeszcze raz, gdy telewizor jest włączony. Gdy sposób ten nie pomógł, można wyłączyć telewizor i odłączyć od prądu na pół minuty. Następnie należy podłączyć zasilanie, włączyć telewizor i włożyć kartę ponownie.

Moduł CI/CI+ — problemy z kartą

W przypadku pojawienia się na ekranie telewizora komunikatu „problemy z kartą” lub podobnego należy wyjąć ją z urządzenia. Czip karty powinien zostać wyczyszczony miękką szmatką. Następnie trzeba przedmuchać złącze CI.

Moduł CI/CI+ — brak wszystkich kanałów lub części z nich oraz zakłócenia w odbiorze sygnału

Jeśli wystąpi taka sytuacja, trzeba sprawdzić, czy antena jest podłączona do telewizora prawidłowo. Gdy tak jest, a kanałów nadal nie ma lub są widoczne zakłócenia, należy jeszcze raz uruchomić automatyczne wyszukiwanie kanałów, a potem proces autoryzacji karty abonenckiej. W przypadku, gdy problem nadal występuje, można spróbować wykorzystać ten sam sposób, co w przypadku wystąpienia błędu podczas instalacji karty.

Moduł CI/CI+ — brak autoryzacji modułu lub kanał zakodowany

Gdy spotkamy się z taką sytuacją, również należy jeszcze raz wyszukać programy, po czym włożyć kartę do włączonego telewizora i dokonać jej autoryzacji. Jeśli działanie to nie da rezultatu, należy spróbować wykonać kroki przedstawione w sekcji opisującej błąd podczas instalacji.

Common Interface to praktyczny sposób na oglądanie zakodowanych programów telewizyjnych. Dzięki temu możemy zaoszczędzić miejsce i minimalnie zmniejszyć cenę rachunków za prąd. Nie bez znaczenia jest także wygoda obsługi jednym pilotem. Wybierając właściwy sprzęt dla siebie, należy jednak pamiętać, że CI nie jest rozwiązaniem idealnym. Ostateczny wybór między modułem CI a dekoderem zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji użytkownika.

4
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.