1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Wydarzenia i ciekawostki naukowe – lipiec 2021 Cię nimi zaskoczy!

Technologia

2 miesiące temu

Wydarzenia i ciekawostki naukowe – lipiec 2021 Cię nimi zaskoczy!

Nauka
2
0
0
2
0

Skoro znalazłeś się na tej stronie, to zapewne jesteś żądny wiedzy – zgadza się? Dziś mamy dla Ciebie zestawienie kilku najnowszych ciekawostek naukowych oraz wydarzeń, które na przestrzeni najbliższych kilku lat (lub nawet miesięcy) mogą zmienić nasz świat czy postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości.

Ciekawostki ze świata nauki w 2021 roku

Na początku lipca 2021 opublikowano informację, że International University for Science and Technology wraz z innymi uczelniami oraz przy współpracy z International NASA Space Station zauważył ciekawą kometę. Poruszająca się wiele milionów kilometrów od Ziemi kometa emitowała bardzo duże ilości alkoholu. Był nim trujący metanol, którego pochodzenie nie do końca da się określić. Okazało się, że nie tylko pracownicy uniwersytetu zainteresowali się kometą. W pierwszej połowie 2021 roku wiele teleskopów na świecie obserwowało jej przelot. Obiekt znajdował się 12 mln km od Ziemi. Otrzymał nazwę 46p/Wirtanen.

Sprawdź też: CERN i Wielki Zderzacz Hadronów – zwiedzanie, ciekawostki. Wszystko o Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych

Kometa? A co jeszcze odkryto w 2021?

Rok 2021, a dokładniej początek lipca 2021 to również czas odkrycia ciekawej tkaniny. Otóż pewien uniwersytet w Chinach odkrył materiał chroniący przed upałem. Uniwersytet przeprowadził wiele testów tworzywa w różnych warunkach. Z wyników badań uniwersytetu wyszło, że w czasie upałów w 2021 materiał odbijał ogromną ilość promieni słonecznych. W efekcie temperatura pod nim była o około 5 stopni niższa, niż temperatura pod bawełnianą koszulką. Uniwersytet przeprowadził również testy w samochodzie, które wypadły równie okazale – takie informacje na pewno pocieszą kierowców!

kometa
„Alkoholowa” kometa wzbudziła spore zainteresowanie naukowców

Stojące w pełnym nasłonecznieniu auto po pokryciu nowym materiałem było wewnątrz nagrzane o 30 stopni mniej niż samochód pokryty komercyjnym produktem mającym chronić samochód przed upałem. W ciągu roku 2021 na pewno zostaną poczynione kolejne kroki w poznaniu dokładniej tego nowego tworzywa.

Zdaniem ekspertów tkanina, o której tutaj mowa, nie będzie droga w produkcji. Może w 2021 roku jeszcze nie będzie powszechnie używana, ale na pewno niejednokrotnie o niej usłyszymy.

Sprawdź też: Wszystko o wahadłowcach kosmicznych. Najsłynniejsze wahadłowce kosmiczne

Komunikacja z użyciem neuroprotezy

Na przełomie lipca 2021 została oficjalnie potwierdzona informacja, ofantastycznej neuroprotezie, która będzie stanie umożliwiać komunikację osób niepełnosprawnych z innymi osobami z otoczenia. Uniwersytet w Kalifornii jako pierwszy stworzył takie urządzenie. Cały proces polega na tym, że odbywa się rejestracja informacji z neuronów znajdujących się w mózgu i maszyna „tłumaczy” je na słowa, które wyświetlane są na ekranie urządzenia. Mamy nadzieję, że pewnego dnia takie technologie wejdą do powszechnego użytku.

Uniwersytet w Kalifornii systematycznie publikuje online kolejne nowinki dotyczące neuroprotezy. Na początku lipca 2021 informacje pojawiły się pierwszy raz online. Od tej pory uniwersytet jest zasypywany pytaniami o to urządzenie. Również niejeden polski instytut zainteresował się tą maszyną. Jej obecność może mieć duży udział w poprawie życia osób sparaliżowanych.

Najwspanialszy prezent dla małego naukowca? Klocki LEGO!

Ze statystyk wynika, że w 2021 wiele osób doznało rozległego paraliżu. Niekiedy obejmuje on całe ciało. Takie osoby do tej pory nie miały szans na komunikację z otoczeniem. Zespół badaczy z the University for California and Yale School for Medicine wielokrotnie podejmował próby stworzenia urządzenia ułatwiającego taką komunikację. Wychodzi na to, że w 2021 roku pierwszy raz się to udało.

Murale oczyszczające powietrze

Tym razem coś z lokalnego podwórka. Otóż właśnie w naszym kraju, w czasie upalnego lipca 2021 r. zaczęto wdrażać technologię oczyszczania powietrza poprzez ściany. Póki co w 2021 roku planuje się przeprowadzanie testów takich rozwiązań. Murale powszechnie zaczną działać w ciągu dwunastu miesięcy. Jednocześnie, już trwają nowe badania nad unowocześnieniem tejże technologii.

graffiti
Może okazać się, że niedługo graffiti na ścianach będzie miało właściwości oczyszczające powietrze

Murale oczyszczające powietrze mogą to robić dzięki specjalnej farbie, która zaczyna coraz częściej pojawiać się w użyciu. Produkuje je firma, która początkowo zajmowała się fotowoltaiką, a obecnie zaczęła także skupiać się na ekologii od innej strony. W planie jest stworzenie wielu murali, które mają zdolność pochłaniania zapachów i neutralizowania ich. Styl, piękny wygląd, odnawianie ścian i oczyszczanie powietrza – czy może być w 2021 roku coś, co okaże się bardziej przydatne?

W nowoczesnych muralach odbywają się procesy chemiczne polegające na rozbijaniu zanieczyszczeń w drobne cząsteczki, które ostatecznie są niegroźne dla otoczenia. Ściana w takim wypadku działa jak swego rodzaju filtr oczyszczający powietrze. Akcja tworzenia takowych murali w Polsce określana jest jako „Ściany płucami miast”. Zmniejszające się liczby lasów w pobliżu dużych aglomeracji to spory problem, który będzie można w pewien sposób zniwelować przy użyciu ekologicznych murali. Oprócz tego, że będą one wyglądały świetnie to dodatkowo spełnią rolę filtra powietrza.

Zdaniem ekspertów jedna ściana o powierzchni 1000 m kwadratowych jest w stanie oczyszczać powietrze z 32 ton zanieczyszczeń rocznie. Można więc to porównać do posadzenia 100 drzew liściastych, które jednak zajmują przestrzeń i długo rosną. Wszystko wskazuje na to, że murale ekologiczne wkrótce zyskają na popularności.

Sprawdź też: Współczynnik SAR – co to jest? Czy jest niebezpieczny?

Wydarzenia ze świata nauki w 2021 roku

A teraz krótka informacja o zbliżających się wydarzeniach naukowych. Podczas poniżej wymienionych imprez możesz poznać ich jeszcze więcej!Co będzie się działo między innymi?

  • Konferencja prasowa w sprawie XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki 2021
  • II Ogólnopolska Konferencja Naukowa “Kierunek NANO 2021– badania i osiągnięcia z obszaru nanotechnologii” (online)

Konferencja prasowa w sprawie XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki – Lublin 2021

Już wkrótce osoby zafascynowane światem nauki, będą miały okazję poznać szczegółowo wyzwania, jakie stawiane są całej branży w trwającym 2021 roku. Na wspomnianym festiwalu organizatorzy zaznajomią uczestników z najnowszymi problemami naukowymi z różnych dziedzin i poruszą podłoża wielu technologii.

Na początku lipca 2021 odbyła się konferencja prasowa w sprawie wspomnianego Lubelskiego Festiwalu Nauki. Podczas tejże konferencji został przedstawiony szczegółowy program całego wydarzenia oraz prawa nim rządzące. Oprócz kwestii dotyczących nauki wspomniano również o zagadnieniach artystycznych. Na festiwalach oraz konferencjach tego typu, nie może zabraknąć zagadnień ze świata kultury.

dna
Na różnego rodzaju konferencjach omawiane są różnego rodzaju odkrycia – w dobie pandemii poznamy je także online

Ze względu na to, że ciągle w Polsce i na świecie panuje pandemia, to festiwal zostanie przeprowadzony w sposób hybrydowy. Część naukowców przeprowadzi swoje wykłady online, a niektóre będzie można wysłuchiwać z perspektywy widza – już w rzeczywistości. Wystarczy odwiedzić Lublin. Jeśli nie masz takiej opcji to pozostaje Ci wersja online, do której prawa uzyskasz po wcześniejszej rejestracji.

Warto wspomnieć, że wydarzenie zostanie rozpoczęte piknikiem oraz próbą pobicia rekordu Guinnessa na największy polimer. Jak informują organizatorzy Państwa obecność będzie dla nas bardzo ważna i będzie dodatkowym czynnikiem motywującym do organizowania takich festiwali w przyszłości. Lublin i tamtejszy uniwersytet już na Państwa czeka!

Kup teleskop i obserwuj gwiazdy!

I Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Kierunek NANO – badania i osiągnięcia z obszaru nanotechnologii” (online)

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat świat medycyny miał okazję mocno się wykazać. Pandemia wymuszała na naukowcach szybsze działanie oraz większe skupianie się na swojej pracy. Działając na rzecz promocji nauki i rozwoju, organizatorzy chcą zaprosić na spotkanie, jakim będzie ogólnopolska konferencja naukowa dotycząca nanotechnologii. Na konferencji naukowej na uczestników wydarzenia czekać będzie spora dawka wiedzy. Takie wydarzenia nie są organizowane na co dzień! Lipiec 2021 roku może wszystkich pozytywnie zaskoczyć wszystkich uczestników wydarzenia. Rejestracja odbywa się online od dnia 15 lipca 2021 r. Ogólnopolska konferencja naukowa realizowana będzie w przystępnej formie, a wykładowcy będą świadczyć usługi na najwyższym poziomie.

Fundacja na rzecz promocji nauki i rozwoju Tygiel zaprasza na eventy!

Świat nauki potrzebuje wsparcia.Takiego udziela działająca również w roku 2021 fundacja Tygiel. Jest ona organizatorem wielu konferencji naukowych i artystycznych, które teraz stanowią dla niej wielkie wyzwania. Na polskiej scenie naukowej działała już w różnej formie. Organizuje spotkania odnośnie wielu gałęzi nauk. Między innymi w połowie lipca 2021, również dzięki niej, odbędzie się konferencja odnośnie sztucznej inteligencji.

Odkrycia naukowe laboratorium
Kolejne wielkie odkrycia mogą być tuż za rogiem

Obserwujesz świat nauki? Teraz czas na rok 2021!

Każdy rok może przynosić wiele ciekawych odkryć. Warto być na bieżąco z ciekawostkami i kalendarzem wydarzeń, które będą miały miejsce w najbliższym czasie. Podczas nich można poznać jeszcze więcej interesujących kwestii, z różnych dziedzin nauki. Forma online jest z kolei szansą dla każdego – bez względu na dystans dzielący Cię od miejsca imprezy.

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.