Technologia

29.11.2021 10:05

Windows 3.11 właśnie otrzymał nowe sterowniki. Komu to potrzebne?

Newsy Windows
9
0
0
9
0

Windows 3.11 to jedna z pierwszych wersji systemu operacyjnego od firmy Microsoft. Jako że ma już swoje lata, od dawna nie jest wykorzystywana. Dla nielicznych entuzjastów, którzy uruchamiają tę wersję systemu w maszynie wirtualnej, właśnie powstało spore ułatwienie. To nowy sterownik do myszki ułatwiający interakcję ze środowiskiem zewnętrznym.

W artykule, który ukazał się na łamach The Register, czytamy o wyczynie jednego z użytkowników GitHuba, znanego pod pseudonimem NattyNarwhal. Calvin Buckley opracował zupełnie nowy sterownik do myszy, kompatybilny z systemem Windows 3.11. Wszystko po to, by uczynić korzystanie z systemu, uruchomionego w maszynie wirtualnej, zdecydowanie wygodniejszym, niż do tej pory.

Jeżeli zastanawialiście się kiedyś, jak korzystało się z komputera niespełna 30 lat temu, rozwiązanie opracowane przez amerykańskiego programistę może okazać się cennym ułatwieniem.

Windows 3.11 z usprawnioną obsługą myszki w środowisku wirtualnym

Jeśli kiedykolwiek korzystaliście z oprogramowania do wirtualizacji systemu operacyjnego, z pewnością doskonale zdajecie sobie sprawę z tego, jak ono działa. W gorzej wspieranych systemach, a takim jest właśnie Windows 3.11, po zmianie środowiska z fizycznego komputera na maszynę wirtualną, trzeba ręcznie przechwycić kursor myszy. Robi się to, najczęściej, przy pomocy kombinacji klawiszy Ctrl+Alt.

O ile, dla niedzielnych użytkowników wirtualizacji, nie jest to szczególnie uciążliwe, tak dla kogoś, kto częściej korzysta z tego dobrodziejstwa, to spora przeszkoda. To właśnie z tego powodu, Calvin Buckley opublikował w serwisie GitHub, projekt o nazwie vmwmouse. Już sama jego nazwa zdradza, do czego służy. Poprawia obsługę myszy przez system operacyjny, gdy ten pracuje w maszynie wirtualnej VMware.

Dzięki instalacji nowego sterownika, korzystanie z myszy w wirtualnym Windows 3.11 nie wymaga dłużej posiłkowania sie skrótem Ctrl+Alt. Efekty pracy programisty przedstawia poniższy film:

To nie było takie trudne, na jakie wyglądało

Jak podkreśla autor projektu, miało go czekać trudne zadanie. Wszystko z uwagi na spore różnice między systemem wydanym w 1993 roku, a współczesnym oprogramowaniem. Poziom trudności podnosił, przede wszystkim, brak wsparcia dla standardu USB w archaicznej wersji systemu operacyjnego firmy Microsoft. W praktyce okazało się jednak, że zadanie było zaskakująco łatwe, a z efektów można korzystać już teraz.

Pewną ciekawostką jest czas, kiedy utalentowany twórca zrealizował swój projekt. Zrobił to podczas amerykańskiego, długiego weekendu i celebrowanego za oceanem Święta Dziękczynienia.

Czy kodowanie to najlepszy sposób na świąteczną przerwę?

Przeczytaj również: Koszmar Windowsa – BSoD, czyli niebieski ekran śmierci

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.