1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Winamp powraca – nadchodzi nowa wersja kultowego odtwarzacza

Technologia

19.11.2021 11:43

Winamp powraca – nadchodzi nowa wersja kultowego odtwarzacza

Newsy Programy i aplikacje
9
0
0
9
0

Winamp to odtwarzacz multimedialny na PC, który pierwszy raz został wydany w 1997 roku. Przez następne lata był używany praktycznie przez każdego użytkownika komputera – jednakże po aktualizacjach w okresie 2007-2013 zaczął powoli znikać. Teraz nadchodzi czas na powrót.

Winamp reaktywacja

Mogłoby się wydawać, że Winamp trafił już do grona archaicznych programów na PC, o których się jedynie wspomina z nostalgią. Tymczasem na oficjalnej stronie winamp.com dostajemy komunikat, że twórcy planują rozwój odtwarzacza dla następnych generacji. Cała strona została zaprojektowana na nowo, gdzie wyszczególniona jest informacja, że Winamp zostanie całkowicie zremasterowany. Dla osób zainteresowanych jest możliwość zapisania się na testy beta, które niebawem powinny ruszyć.

Sprawdź też: Wspominki: Winamp – odtwarzacz, którego popularność była ogromna

Połączenie nostalgii i nowej energii?

Winamp kojarzy się wszystkim głównie z charakterystycznym wyglądem programu, a także z equalizerem z suwakami, które każdy choć raz poprzestawiał z nudów czy dla zabawy. W późniejszych etapach dochodziły przeróżne skórki, choć i tak duża część użytkowników pozostawała przy klasycznej formie. Zgodnie z informacjami nie będzie to jednak zwykła aktualizacja, lecz całkowita modyfikacja produktu.

Stara wersja winamp
Tak prezentował się Winamp w latach największej popularności

Jeremy Scheppers, kierownik ds. rozwoju produktów w Winampie, udzielił komentarza serwisowi BleepingComputer, w którym mówi, że cała firma jest podekscytowana ponownym uruchomieniem aplikacji. Szczegóły na temat zmian i daty nie są jeszcze znane, aczkolwiek zapowiedzi na oficjalnej stronie brzmią obiecująco. Komunikaty zakładają m.in., że nowy Winamp będzie łączyć z muzyką w dowolnym miejscu. Co więcej, ma to być przestrzeń otwarta na artystów muzycznych (oraz wytwórnie), którzy chcą mieć kontrolę nad swoimi treściami. Media społecznościowe twórców, takie jak Facebook czy Twitter, pozostają na razie nieaktywne (zmieniono jedynie zdjęcie na nowe logo), aczkolwiek można się spodziewać, że wraz z promocją nowego produktu, komunikacja z obserwującymi stanie się bardziej regularna.

Czy Winamp ma szansę na udany powrót?

Trzeba przyznać, że dla twórców będzie to duże wyzwanie, zwłaszcza patrząc na konkurencję. Choć jeszcze kilka lat temu z Winampa korzystał niemalże każdy, to obecnie przyzwyczajeni jesteśmy jednak do słuchania muzyki poprzez serwisy strumieniowe, takie jak Spotify czy TIDAL. Opieranie się na samej nostalgii użytkowników może nie wystarczyć, aby wrócić do dawnej pozycji. Na razie nie wiadomo jednak, co dokładnie planują twórcy – a sądząc po samym przeprojektowaniu strony i logo: spodziewać się można dość dużych zmian.

Warto przypomnieć, że próba reaktywowania Winampa była już podejmowana w 2018 roku. Do sieci trafiła wersja 5.8, a twórcy zapowiadali wprowadzenie nowych planów, w tym biblioteki muzycznej, która byłaby dostępna na zasadzie subskrypcji. Jednakże na zapowiedziach się skończyło. Jak będzie tym razem?

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.