1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Wspominki: Winamp – odtwarzacz, którego popularność była ogromna

Technologia

09.10.2021 19:06

Wspominki: Winamp – odtwarzacz, którego popularność była ogromna

Programy i aplikacje
9
1
0
9
1

Kultowy już program Winamp stanowił najpopularniejszy odtwarzacz muzyki na przełomie millenium. Oprogramowanie, o którego losie przesądził rozwój streamingu, ukształtowało dzisiejszy sposób myślenia o spersonalizowanym słuchaniu muzyki w sieci.

Początki Winampa

Pierwsza wersja WinAMP (Windows Advanced Multimedia Products) została pokazana światu 21 kwietnia 1997 roku. Odtwarzacz zaprojektowało dwóch absolwentów Uniwersytetu Utah: Justin Frankel i Dmitry Boldyrev. Wersja ta, oznaczona jako 0.2a, była aplikacją bardzo skromną. Oferowała jedynie pasek menu z rozwijaną listą. Dostępne na niej opcje ograniczały się jedynie do trzech możliwości: odtwarzania plików MP3, pauzowania i kończenia słuchania utworu.

Frankel i Boldyrev przyjęli za cel dalszy rozwój swojego dzieła. Założyli także firmę, którą nazwali Nullsoft. Raptem miesiąc po premierze wersji 0.2a pojawił się build 0.92, którego interfejs przypominał już to, z czym przez kolejne lata kojarzony był WinAMP.

winamp
Źródło: pl.if-koubou.com

Odtwarzacz muzyki umożliwiał nawigowanie w typowym oknie aplikacji. Wzbogacono go o equalizer pozwalający regulować natężenie poszczególnych częstotliwości, regulator głośności, licznik czasu trwania piosenki i opcję powtarzania utworu.

Kolejne odsłony Winampa

Przez kolejne lata zespół pracujący przy projekcie zwiększał liczbę funkcji. Jednocześnie dokładano starań, by interfejs nadal był prosty w obsłudze, co stało się jedną z największych zalet programu.

Winamp 1.0 – Winamp 1.92

Już wersja 1.0 przyniosła ważną zmianę. Dotychczasowa nazwa WinAMP została skorygowana na Winamp. Dokonano także zmian w samej aplikacji. Najważniejszymi z nich było dodanie listy utworów z możliwością zarządzania oraz suwak pozwalający przewijać piosenkę.

Kolejne duże zmiany przyniosła wersja Winamp 1.5. Odtwarzacz zyskał wówczas możliwość tworzenia i zapisywania własnych ustawień equalizera. Dodano także funkcję strumieniowania dźwięku z internetu. Pozwoliło to uruchomić SHOUTcast, czyli usługę, dzięki której można było posłuchać internetowych stacji radiowych.

Reklama
Winamp 1.0
Źródło: downloadcrew.com

Wspominając Winamp, nie sposób pominąć różnorodnych skinów (skórek). Te pojawiły się wraz z wersją 1.8. Oprócz equalizera i listy utworów to właśnie skórki stały się najbardziej rozpoznawalnym elementem Winampa.

Końcówka 1997 roku to zmiany mniej lub bardziej kosmetyczne. Wraz z wersją 1.91 pojawił się dżingiel „Winamp, it really whips the Llama’s ass!”, a w Winamp 1.92 – obsługa formatów plików WAV i MIDI oraz odczyt płyt CD.

Winamp 2.0 – Winamp 2.95

Choć obsługa pluginów, czyli wtyczek rozszerzających podstawową funkcjonalność programu pojawiła się już w Winamp 1.6, to dopiero od zaprezentowanej w 1998 roku wersji 2.0 można było korzystać z zewnętrznych wtyczek.

W ciągu kilkunastu lat istnienia stworzono ich dziesiątki. Dzięki nim można było zwiększać możliwości programu o funkcje nieprzewidziane przez twórców, np. obsługę kolejnych formatów plików, a także dodawać nowe, nieoficjalne skórki. Skiny przygotowane przez Nullsoft można było zaś pobrać z poziomu wbudowanej przeglądarki internetowej.

Winamp 2.0
Źródło: mywinamp.com

Kolejne lata upłynęły głównie na poprawkach błędów. Ważniejszymi zmianami były m.in. dodanie obsługi plików WMA w wersji 2.20 i nowej wtyczki wizualizacji o nazwie Advanced Visualisation Studio (w edycji 2.80, która zarazem miała być ostatnią z tej generacji.

Winamp 3.0

Trzecia generacja Winampa z 2002 roku okazała się… porażką Nullsoftu, który od 1999 roku przeszedł pod skrzydła koncernu AOL. Twórcy postanowili zerwać ze wszystkim, co tak polubili użytkownicy. Winamp 3.0 nie obsługiwał skinów i innych wtyczek ze starszych generacji. W zamian za to użytkownicy Winampa dostali odtwarzacz wideo.

Winamp 3.0
Źródło: b.x86.la

Nowemu Winampowi nie pomagało również to, że działał zbyt wolno. Zawiedzeni użytkownicy zaczęli masowo wracać do drugiej generacji Winampa. AOL przyznał się do porażki, tworząc buildy przeznaczone dla poprzedniej generacji programu: ich oznaczenia to kolejno 2.81, 2.90, 2.91, 2.92 i 2.95. Z kolei wersja 3.0 nigdy nie doczekała się aktualizacji.

Winamp 5.0 – Winamp 5.8

Zamieszanie z numeracją nie skończyło się na wydaniu wersji 3.0, a potem 2.81 i kolejnych. Nigdy nie pojawił się również żaden Winamp z „czwórką”. W 2003 roku zaprezentowano natomiast Winamp 5.0.

Łączył on w sobie wszystkie zalety „dwójki” i nowości, które wniosła „trójka”. Innowacje godne wspomnienia to m.in. możliwość nagrywania ścieżek z płyt na HDD, choć było to dostępne tylko z poziomu płatnego pakietu. Była to także jedna z ostatnich wersji od twórców oryginalnego Winampa. W 2004 roku osoby pracujące wcześniej w Nullsofcie odeszły z AOL.

Winamp 5.5 z 2007 roku przyniósł inne niż angielska wersje językowe – w tym także polską. Nowa skórka Bento unowocześniła wygląd programu, który od tej pory mógł być wyświetlany w pojedynczym oknie.

5 wersja odtwarzacza
Źródło: softpedia.com

W następnych edycjach skupiono się na głównie na naprawie drobnych błędów. Winamp 5.666 był ostatnią edycją stworzoną przez AOL. 20 grudnia 2013 roku zamknięto stronę winamp.com i zakończono oficjalne wsparcie dla programu. Usunięto też obsługę wielu usług, takich jak np. AOL Search.

W 2014 roku AOL sprzedał prawa do Winampa i SHOUTcast belgijskiemu Radionomy. Po 4 latach pojawiła się póki co ostatnia wersja odtwarzacza: Winamp 5.8 był poprawioną wersją niewydanego Winampa z 2016 roku. Poza drobnymi poprawkami program zyskał zgodność z Windows 8 i 10.

Powody odejścia w zapomnienie

Początkiem końca Winampa najprawdopodobniej był rok 1999. Zakup Nullsoftu przez AOL przez kolejne lata nakręcał spory kompetencyjne, w których ścierały się różne wizje rozwoju odtwarzacza. Również porzucenie Nullsoftu przez twórców oryginalnego Winampa odbiło się niekorzystnie na rozwoju całego projektu.

Do trudnej sytuacji przyczyniły się także pomysły AOL. Reklamy można było znaleźć w coraz większej liczbie miejsc. Najpierw pojawiły się w witrynie winamp.com, a później można je było zobaczyć nawet w skórkach w samym odtwarzaczu.

Odejście legendarnego odtwarzacza
Źródło: bobiko.blog

Prawdziwym gwoździem do trumny stała jednak coraz większa popularność serwisów streamingowych. Dostęp do muzyki tysięcy wykonawców w ramach subskrypcji okazał się bardziej atrakcyjny dla słuchaczy niż odchodzące do lamusa odtwarzacze MP3.

Historia Winampa to dzieje szybkiego sukcesu, za którym podążało widmo nieuchronnego upadku w starciu ze streamingiem. Nieudany mariaż Nullsoftu z AOL jedynie przyspieszył koniec odtwarzacza. Niezależnie jednak od zagmatwanej historii, dla pionierów internetu Winamp posiada status kultowy.

Reklama

Źródło obrazka głównego: chip.pl

9
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.