winamp

Technologia

12.04.2023 13:21

Winamp – co to jest? Powrót kultowego odtwarzacza MP3!

Programy i aplikacje
14
1
0
14
1

Winamp to kultowy już odtwarzacz audio, który całkiem niedawno wrócił do świata żywych! Co warto o nim wiedzieć i do czego możemy go wykorzystywać?

Standardowe odtwarzacze muzyczne obecnie siłą rzeczy odchodzą powoli do lamusa, choć nie można im odmówić tego, że nadal posiadają wokół siebie całkiem oddane grono fanów. Mimo wszystko jednak forma, w jakiej obecnie uprawiamy słuchanie muzyki mocno się zmieniła. Obecnie ta sfera została całkowicie zdominowana przez platformy streamingowe, takie jak Spotify, Tidal czy Apple Music. Wydaje się jednak, że odtwarzacze audio nie zdążyły powiedzieć jeszcze ostatniego słowa. 

Bardzo dobrym przykładem zdecydowanie jest Winamp – aplikacja z pewnością znana każdemu, kto korzystał chociażby z Windowsa XP czy słuchał nałogowo muzyki jeszcze przed erą streamingów, czy szeroko dostępnego szybkiego Internetu. Okazuje się, że ta legendarna aplikacja została całkiem niedawno wskrzeszona! Czy jednak w 2023 roku ma ona rację bytu? Czym dokładnie jest Winamp i czy jego nowa wersja jest warta zachodu?

Winamp – co to jest za program?

Dla wielu osób wychowanych w latach 00. pytanie pod tytułem „Co to jest Winamp?” byłoby nie do pomyślenia. Jak przecież można tego nie wiedzieć?! Świat jednak szybko się zmienia  i sprawia to, że młodsze pokolenie może już nie być tak pewna tego, czym ten program w ogóle jest. Dla sporej grupy jednak jest to coś legendarnego i nierozerwalnie związanego z dzieciństwem.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Winamp to jeden z MP3 Playerów, który był dostępny do pobrania za darmo. Powstał on pierwotnie w 1997 roku i oferował naprawdę olbrzymie jak na tamte lata możliwości – rozbudowany interfejs graficzny, który można było dostosowywać skórkami Winamp (Winamp skins), tworzenie list odtwarzania, świetny equalizer, wizualizacje muzyki, radio samochodowe Winamp i wiele innych funkcji. Rozszerzanie możliwości odtwarzania nowych plików spowodował zaś, że Winamp chcąc nie chcąc dołożył swoje trzy grosze do rozpowszechnienia się procederu piractwa. 

jak wygląda winamp
Przywraca wspomnienia, prawda? | Źródło: pl.if-koubou.com

Winamp przez kilka lat nie był wspierany, a projekt został zamknięty. Teraz jednak pojawiła się zupełnie nowa wersja tej aplikacji, do której oczywiście jeszcze zdążymy w tym tekście wrócić.

Czy Winamp jest darmowy?

Dlaczego Winamp stał się tak popularny? Odpowiedź jest bardzo prosta – był on dostępny dla każdego użytkownika całkowicie za darmo. Był w historii tego programu co prawda moment, w którym działał on na licencji shareware (opcjonalna opłata za korzystanie z niego), lecz każdy mógł bez problemu pobrać i cieszyć się pełną funkcjonalnością Winampa. 

Tak samo sytuacja wygląda z „nową generacją” tego programu – na głównej stronie mamy dostęp do aplikacji Winamp do pobrania za darmo. To samo oczywiście tyczy się wersji mobilnych, takich jak chociażby Winamp Android. Cóż, pomimo upływu lat niektóre rzeczy się nie zmieniają!

co to jest winamp
Winamp był jedną z najlepszych i darmowych aplikacji muzycznych Źródło: downloadcrew.com

Jak ustawić Winamp jako domyślny odtwarzacz?

Nawet jeżeli pobierzemy i zainstalujemy Winampa na swoim komputerze, nie będzie się on nam domyślnie uruchamiać po włączeniu pliku muzycznego. Każdy system bowiem posiada swój własny, wbudowany odtwarzacz. W Windowsie 11 nie ma on nazwy, w przypadku Windowsa 10 jest to Muzyka Groove i tak dalej. Jak ustawić Winamp jako domyślny odtwarzacz plików muzycznych?

Sprawdź też: Winamp powraca – kultowy odtwarzacz wrócił do świata żywych!

W przypadku obu wymienionych wyżej systemów operacyjnych procedura jest bliźniaczo do siebie podobna. Pierwszym krokiem jest wejście do ustawień komputera, które znajdziemy albo rozwijając menu Start, albo klikając w menu podręczne z ikonami statusu komputera po prawej stronie paska zadań. W Ustawieniach wybieramy opcję System, w której to natrafimy na kartę Aplikacje domyślne. To właśnie tam jesteśmy w stanie zarządzać programami, które są przyporządkowane do konkretnych rozszerzeń lub typów plików. Następnie klikamy opcję Odtwarzacz muzyczny i z listy programów wybieramy Winamp. Gotowe!

skórki do winampa
Sporą furorę robiły skórki do Winampa! | Źródło: mywinamp.com

Jak ustawić przejścia w Winampie?

Winamp posiada wiele ciekawych funkcjonalności, które możemy lubić lub nie lubić. Dobrym przykładem jest chociażby fakt, że wiele osób zadaje pytanie jak wyłączyć equalizer w programie, mimo że dla innej grupy użytkowników jest to największa zaleta aplikacji. Ważną funkcją są również przejścia, pozwalające na stopniowe wyciszanie aktualnie odtwarzanego utworu i stopniowe podgłaśnianie następnego, co wywołuje płynne przeskoczenie do kolejnej piosenki. 

trzecia wersja winamp
Tak prezentowała się trzecia generacja Winampa | Źródło: b.x86.la

Jak ustawić przejścia w Winampie? W opcjach odtwarzacza wybieramy zakładkę Opcje, a następnie klikamy w Preferencje. Z rozwijanej listy wchodzimy w kartę Preferencje Wyjściowe i wybieramy odpowiednią wtyczkę powiązaną z naszym wyjściem audio. Natrafimy tam na zakładkę Zanikanie, wybieramy opcją Włączone przy uruchomieniu i ustalamy moment, w którym utwór zacznie zanikać w rubryce Użyj niestandardowego czasu zanikania.

Jak wyłączyć wizualizacje w Winampie?

winamp 5.0 czyli nowy winamp
Piąta wersja odtwarzacza wygląda dobrze, ale nieco archaicznie | Źródło: softpedia.com

Wizualizacje utworów w programie mają tylu samo zwolenników, co przeciwników. Dla wielu to potężne uderzenie nostalgii, innych zaś ten efekt najzwyczajniej w świecie irytuje. Jak się ich pozbyć, jeżeli nie chcemy mieć z nimi nic do czynienia?

Sprawdź też: Apple Music vs Spotify – która aplikacja jest lepsza?

Sposób na to, by w programie Winamp wizualizacje nam nie przeszkadzały jest naprawdę prosty. Możemy bowiem zarządzać tą opcją z pomocą skrótu klawiszowego Ctrl+Shift+K. Wciśnięcie takiej kombinacji doprowadzi do włączenia bądź wyłączenia programu do wizualizacji dźwięku.

Nowy Winamp już dostępny – jak wygląda?

W 2022 roku mogliśmy doświadczyć powrotu legendy – Winamp otrzymał nową aktualizację do wersji 5.9. Jak prezentuje się ta aplikacja? Cóż, trzeba przyznać, że pod kątem wizualnym program ten wygląda niestety dość archaicznie, lecz równocześnie jest to poniekąd zamysłem twórców, który mimo wszystko chcą trochę bazować na nostalgii oddanych fanów.

Z jego pomocą możemy odtwarzać pliki muzyczne, możemy zgrywać muzykę z płyt CD, a także, co w obecnych czasach naprawdę ważne, posiada kompatybilność z serwisami streamingowymi. Czy nowy Winamp ma rację bytu w obecnych czasach? Cóż, każdy musi sobie na to pytanie odpowiedzieć samodzielnie, a najlepiej jest to zrobić po prostu instalując i testując możliwości tej właśnie aplikacji!

14
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *