1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Wielki skok dla ludzkości: lądowanie na Księżycu

Technologia

17.11.2021 18:15

Wielki skok dla ludzkości: lądowanie na Księżycu

Nauka
9
1
3
9
1

Lądowanie na Księżycu miało miejsce 20 lipca 1969 roku podczas misji Apollo 11. Od tego czasu napisano tysiące artykułów, a mimo to o tym wydarzeniu wciąż krążą teorie spiskowe. Jak doszło do lądowania na Księżycu? Kim byli astronauci?

Podstawowe informacje o misji Apollo 11

Misja Apollo 11, która okazała się spełnieniem jednego z największych marzeń ludzkości, była częścią zainicjowanego w 1961 roku programu Apollo (nazwa pochodzi od imienia greckiego boga Apollina). Sam program i wszystkie loty w kosmos przypadły na okres zimnej wojny, czyli rywalizacji o wpływy pomiędzy dwoma mocarstwami – Stanami Zjednoczonymi i Związkiem Socjalistycznym Republik Radzieckich – dotyczyło to również sukcesów w przestrzeni kosmicznej.

Początkowo USA przegrywało walkę, podczas gdy ZSRR mogło pochwalić się pierwszym kosmonautą (Jurij Gagarin), pierwszą kobietą w kosmosie (Walentina Tierieszkowa), a także pierwszym lotem całodobowym i załogowym. Z początkiem lat 60. prezydent John F. Kennedy postanowił zaostrzyć kosmiczną walkę i zapowiedział, że Amerykanie jeszcze w tym dziesięcioleciu postawią stopę na Księżycu. Niestety nie doczekał tego wyjątkowego momentu, jednak jego determinacja zdecydowanie przyczyniła się do zintensyfikowania działań programu Apollo.

lądowanie na księżycu
Pierwsza stopa postawiona na Księżycu – czyli misja Apollo 11

Zobacz: NASA opóźnia datę lotu na księżyc. Co jest przyczyną?

Misja Apollo 11 została poprzedzona kilkoma lotami, które były jedynie próbami dotarcia do powierzchni Księżyca i wylądowania na nim. Załoga wystartowała na pokładzie statku kosmicznego, składającego się z dwóch modułów: modułu dowodzenia Columbia i modułu księżycowego Eagle (Orzeł). Statek napędzany był rakietą nośną Saturn V mierzącą około 111 metrów wysokości i ważącą ponad 3000 ton.

Warto wspomnieć, że w przygotowaniach do misji brali udział także polscy inżynierowie. Werner Ryszard Kirchner, były pilot myśliwców, opracował specjalne paliwo dla lądownika księżycowego, a Stanley Stanwyck-Stankiewicz stworzył urządzenie, które obliczało ilość rozpuszczanego powietrza w pętli chłodzącej pojazdu kosmicznego.

Astronauci Apollo 11

Astronauci z załogi Apollo 11 byli pierwszymi selenonautami w historii, którym udało się z powodzeniem wylądować na Księżycu. Kim byli i jak potoczyły się ich losy po tym wyjątkowym momencie?

Reklama
Astronauci Apollo 11
Astronauci Apollo 11 | Źródło: businessinsider.com.pl
  • Neil Armstrongdowódca. Urodził się w 1930 roku, zmarł w 2012. Zdobył tytuł astronauty w 1962 roku i aktywnie uczestniczył w programie Gemini. Po ukończeniu misji Apollo 11 pracował dalej w NASA w administracji, jednak w 1971 roku odszedł, aby zająć się działalnością naukową na Uniwersytecie Cincinnati. Uzyskał tytuł profesora inżynierii aeronautycznej. Zmarł w wyniku komplikacji po operacji serca.
  • Buzz Aldrinpilot modułu księżycowego (lądownika). Urodził się w 1930 roku. Rodzice nadali mu imię Edwin Eugene, a Buzz był początkowo jedynie przezwiskiem, które w 1988 roku Aldrin zmienił na imię prawne. Karierę astronauty rozpoczął w 1963 roku i również brał czynny udział w programie Gemini. Tak samo jak Armstrong odszedł z NASA w 1971 roku. Napisał dwie książki, wystąpił także w kilku filmach i serialach, grając samego siebie. Jedna z postaci z bajki Toy StoryBuzz Astral – otrzymała imię właśnie po Aldrinie.
  • Michael Collinspilot modułu dowodzenia. Urodził się w 1930 roku, zmarł w 2021. Dołączył do zespołu astronautów w 1963 roku i, tak samo jak reszta załogi, uczestniczył w programie Gemini. Miał brać udział w misji Apollo 8, jednak został odsunięty z powodu operacji kręgosłupa. Był pierwszym człowiekiem, który odbył spacer po powierzchni Księżyca dwa razy. Odszedł z NASA w 1970 roku, przez rok był pomocnikiem sekretarza stanu, potem objął stanowisko dyrektora w muzeum przy Instytucie Smithsona. Zmarł po walce z nowotworem.

Przebieg pierwszego lądowania na Księżycu

Saturn V wystartowała 16 lipca 1969 roku o godzinie 9:32 z przylądka Canaveral i zaledwie 12 minut później znalazła się na ziemskiej orbicie. Statek dotarł do powierzchni Księżyca 4 dni później. Podczas podróży nie wystąpiły żadne większe komplikacje, a astronauci urozmaicili widzom oczekiwanie na lądowanie krótkim nagraniem transmitowanym przez telewizję z pokładu Columbii. Neil Armstrong, Buzz Aldrin i Michael Collins wrócili na Ziemię 24 lipca, lądując w wodach oceanu przy Hawajach. Jak wyglądało samo lądowanie na Księżycu?

20 lipca 1969 roku, zaraz po przebudzeniu i zjedzeniu śniadania, astronauci rozpoczęli przygotowania do pierwszego lądowania na Księżycu. Podczas trzynastej orbity załoga się rozdzieliła. Neil Armstrong i Buzz Aldrin przeszli do lądownika Eagle, który został odczepiony od statku. Michael Collins pozostał w module dowodzenia, obserwując całą operację z pokładu.

Podczas procedury lądowania selenonauci napotkali niewielką przeszkodę. Na komputerze pokładowym pojawił się alarm o kodzie 1202, którego nie ćwiczyli podczas symulacji. Okazało się, że alarm jest niegroźny, jeśli nie występuje zbyt często. Oznacza bowiem przeciążenie komputera, z którym – według wyliczeń NASA – urządzenie powinno sobie samo poradzić.

Pierwsze lądowanie na Księżycu
Pierwsze lądowanie na Księżycu

W ostatnim etapie lądowania Neil Armstrong przeszedł z autopilota na sterowanie ręczne i pod sam koniec zmienił orientację lądownika, aby ominąć głazy pojawiające się w obrębie krateru West. Kilka chwil później w bazie Houston wszyscy usłyszeli: „Orzeł wylądował”.

Po krótkich przygotowaniach astronauci zebrali się do zejścia na powierzchnię. Jak już wszyscy wiemy, pierwszy po drabinie zszedł Neil Armstrong i gdy 21 lipca o godzinie 02:56 postawił stopę na Księżycu, wypowiedział słynne słowa „To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. Następnie astronauci przekazywali sobie kamerę, fotografowali lądownik, odsłonili przygotowaną tablicę z podpisami załogi Apollo 11 i ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych – Richarda M. Nixona. Na tablicy widniał napis: „W tym miejscu ludzie z planety Ziemia po raz pierwszy postawili stopę na Księżycu. Lipiec 1969. Przybywamy w pokoju dla dobra całej ludzkości”. Poza tabliczką astronautom udało się zamocować również flagę amerykańską.

Spacer po Księżycu poza lądownikiem trwał około 2 godzin, a załodze udało się zebrać 21,7 kg (wagi ziemskiej) próbek skalnych. Po powrocie na Ziemię astronauci zostali poddani dwutygodniowej kwarantannie, na wypadek, gdyby zarazili się czymś w przestrzeni kosmicznej.

Ile razy byliśmy na Srebrnym Globie?

Po Apollo 11 NASA organizowała kolejne misje z celem dotarcia na Księżyc i udało się tego dokonać jeszcze 5 razy. Załoga Apollo 12 wylądowała na Księżycu 19 listopada 1969 roku, spędzając łącznie na jego powierzchni ponad dobę. W 1971 roku z powodzeniem udało się wylądować dwóm załogom (Apollo 14 i Apollo 15), a rok później NASA wysłała dwie ostatnie misje (Apollo 16 i Apollo 17).

Głośnym echem odbiła się trzecia próba lądowania na Księżycu w ramach programu Apollo. Podczas misji Apollo 13 doszło do wybuchu i uszkodzenia zbiornika z tlenem, co przełożyło się na odcięcie elektryczności. Załoga nie tylko nie wylądowała na Księżycu, ale i zaczęła walkę o bezpieczny powrót. O tym wydarzeniu nakręcono film z Tomem Hanksem w roli głównej.

Srebrny Glob
Srebrny Glob | Źródło: eska.pl

Z czasem misje na Księżyc zaczęły tracić na zainteresowaniu nie tylko świata naukowego, ale przede wszystkim „publiczności”, czyli zwykłych ludzi. Sama NASA zaczęła powoli rezygnować z lotów na naszego naturalnego satelitę przez problemy z budżetem. Planowane były również trzy kolejne misje, jednak żadna z nich nie doszła do skutku. W rezultacie kilka rakiet i lądowników skończyło jako eksponaty w muzeum, ozdoby trawników, a niektóre nawet na złomowisku.

Kiedy ostatni raz człowiek wylądował na Księżycu?

Ostatnie lądowanie na Księżycu z załogą miało miejsce w grudniu 1972 roku podczas misji Apollo 17. W skład załogi wchodzili Eugene A. Cernan (dowódca), Ronald E. Evans (pilot modułu dowodzenia) i Harrison H. Schmitt (pilot modułu księżycowego i jedyny naukowiec, któremu udało się chodzić po powierzchni Księżyca). Łączny pobyt na powierzchni Srebrnego Globu trwał ponad 3 doby i zakończył się 14 grudnia.

Ostatnim człowiekiem na Księżycu był Eugene Cernan. Od czasu pożegnania z naszym naturalnym satelitą minie w 2022 roku 50 lat. Jak dotąd jedynie Stanom Zjednoczonym udało się z powodzeniem wysłać astronautów na powierzchnię Księżyca.

Lądowanie na Księżycu i teorie spiskowe

Główna teoria spiskowa odnosząca się do lądowania na Księżycu polega na przekonaniu, że lądowanie to mistyfikacja. Takie głosy pojawiły się na kilka miesięcy po powrocie na Ziemię i upowszechniły się w latach 70. Wyznawcy teorii podają argumenty o spreparowaniu zdjęcia, które według nich zrobione zostało w studio – tak samo jak nagranie spaceru – a nie na powierzchni Księżyca. Kolejnym drażliwym aspektem jest sprawa „powiewającej na wietrze” flagi amerykańskiej. Są to najbardziej znane, ale niejedyne zarzuty wobec całego programu Apollo. Większość z nich została obalona, a NASA przedstawiła twarde dowody na lądowanie na Księżycu.

Pierwszym z nich są materiały przywiezione przez selenonautów. Przebadali je naukowcy z różnych krajów i potwierdzili ich autentyczność. Poza tym samo spreparowanie skał księżycowych wydaje się zadaniem niewykonalnym i szczególnie kosztownym.

Teorie spiskowe dotyczące lądowania na Księżycu

Efekt powiewania na wietrze pojawiał się tylko w momencie, gdy astronauci dotykali flagi. Sprawa jej pomarszczenia wynika ze sposobu, w jaki była transportowana. Naniesiono na nią specjalny płyn, przypominający wosk, przez co na każdym zdjęciu flaga pomarszczona jest w taki sam sposób.

Wraz z popularyzacją teorii spiskowych, tematem zaczęły się również interesować wytwórnie filmowe i telewizyjne, m.in. amerykańska stacja FOX, która w 2001 roku wypuściła program zatytułowany Teoria spiskowa: Czy naprawdę wylądowaliśmy na Księżycu?. Wątek mistyfikacji lądowania na Księżycu pojawił się również w filmie Interstellar w reżyserii Christophera Nolana.

Chociaż nie wszystkie misje programu Apollo skończyły się powodzeniem, to niewątpliwie Apollo 11 przeszła do historii. Człowiekowi udało się wylądować na Księżycu 6 razy, a po jego powierzchni spacerowało 12 astronautów. Mimo teorii spiskowych, wydarzenie z 1969 roku wciąż jest uważane za ogromny sukces ludzkości.

Reklama
9
1

Podziel się:

Komentarze (3)

Badacze potwierdzili autentyczbość kamieni księżycowych porównując je z czym???Mieli swoje ??Od Twardowskiego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.