WhatsApp a szwajcarskie wojsko

Technologia

10.01.2022 10:27

WhatsApp, Telegram i Signal – zakazane aplikacje dla szwajcarskich żołnierzy

Newsy Online Programy i aplikacje
14
0
0
14
0

Aplikacje WhatsApp, Telegram i Signal zostały objęte zakazem – szwajcarscy żołnierze nie mogą z nich korzystać w celach służbowych. Decyzja została podjęta z obawy o bezpieczeństwo danych, które mogą być przechowywane zgodnie z amerykańską ustawą Cloud Act.

Zgodnie z informacją, którą podaje ogólnoświatowa telewizja informacyjna RT, szwajcarskie wojsko zabroniło żołnierzom korzystać z takich aplikacji jak WhatsApp, Telegram oraz Signal. Zakaz dotyczy kwestii związanych z komunikacją służbową. Ustalenie to zostało uargumentowane bezpieczeństwem danych, które mogłyby zostać przekazane poza siły zbrojne. Należy jednak dodać, że jak na razie nie zostały ustalone żadne konkretne sankcje dla osób, które nie będą przestrzegały zakazu. Obecnie są to zalecenia, które dotyczą wszystkich członków armii. Warto przypomnieć, że w Szwajcarii służba wojskowa jest obowiązkowa dla wszystkich mężczyzn powyżej 18 roku życia.

Obawy związane z wyciekiem informacji nie są bezzasadne. Kwestia dotyczy bowiem amerykańskiej ustawy Cloud Act, która zobowiązuje dostawców usług (podlegających amerykańskiej jurysdykcji) do stosowania się do nakazów przeszukania – niezależnie od położenia serwerów. Problemem jest zatem łatwy dostęp władz do danych przechowywanych przez popularne komunikatory.

Sprawdź też: WhatsApp po rekordowej karze za złamanie RODO: są zmiany w polityce prywatności

WhatsApp odpada. Zalecana jest Threema

Zakaz korzystania z WhatsAppa oraz podobnych popularnych komunikatorów zmusił szwajcarską armię do znalezienia alternatywy. Jest nią aplikacja Threema, która działa zgodnie z europejskimi regulacjami prawnymi. Wyróżnia się przede wszystkim tym, że wysyłane wiadomości są szyfrowane (szyfrowanie End-to-End). Co więcej, jest to oprogramowanie szwajcarskie, a serwery znajdują się właśnie na terytorium danego kraju.

Warto wspomnieć, że jest to jednak komunikator, który nie jest dostępny za darmo (wymagana jest jednorazowa opłata) – w związku z tym wojsko w Szwajcarii ma zamiar zakupić licencję dla swoich żołnierzy. Niewątpliwie podejście w tym przypadku jest zgodne z powiedzeniem, że „przezorny zawsze ubezpieczony”. Wydaje się to jednak zrozumiałe z uwagi na coraz częstsze afery związane z wyciekami poufnych informacji.

Sprawdź też:

14
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *