Technologia

30.11.2021 05:19

Test na prawo jazdy dla seniora w okularach VR

Motoryzacja Newsy
9
0
0
9
0

W Korei Południowej starzejąca się społeczność kierowców potrzebuje dodatkowych testów, by ograniczyć wypadki. Ich rząd pracuje nad wykorzystaniem okularów VR w determinowanie, czy kierowca nadal powinien jeździć po drogach.

Między 2008 a 2018 rokiem ilość kierowców powyżej 65 roku życia wzrosła o 300% i w Korei Południowej jest ich już 3 mln. Według informacji dostarczonych przez koreański odpowiednik Komendy Głównej Policji (KNPA), seniorzy za kółkiem powodują więcej niebezpiecznych wypadków. Koreańskie prawo jest dość liberalne jeśli chodzi o starszych kierowców, powtórne testy wymagane są dopiero po 75. roku życia. Niedługo ma się to zmienić.

Okulary VR a prawo jazdy

W ramach projektu badawczego do testowania umiejętności kierowców wykorzystuje się okulary VR. Ma być to stosunkowo tani i szybki sposób na ustalenie, czy dany kierowca nadal powinien poruszać się po drogach. Budżet rządowego programu badawczego to zaledwie 3 mln dolarów, przy czym sam program oparty będzie o rozwiązania wykorzystywane do detekcji demencji (także przy użyciu VR).

Test jest dość prosty i przypomina gry symulacyjne sprzed kilku lat (ot, taki Farming lub Track Simulator). Kierowca będzie przemieszczał się samochodem w wirtualnym świecie i będzie miał za zadanie w odpowiedni sposób zareagować na trzy skryptowe zagrożenia. W ten sposób rząd chce uniknąć potencjalnie dużych problemów w przyszłości i ograniczyć dostęp do samochodów osobom, które jeździć już nie powinny.

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.