1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Telewizor bez plecków? Tak wygląda przezroczysty telewizor Xiaomi

Technologia

15.11.2021 13:55

Telewizor bez plecków? Tak wygląda przezroczysty telewizor Xiaomi

TV i VOD
8
0
0
8
0

Przezroczyste telewizory, choć powstają, pozostają wyłącznie ciekawostką. Przezroczysty telewizor Xiaomi nie tak dawno temu mogliśmy oglądać w Polsce. Prezentuje się świetnie, ale do czego służy? Przeczytaj!

Jak działa przezroczysty telewizor Xiaomi?

Chiński koncern Xiaomi ma w zwyczaju zaskakiwać innowacyjnymi projektami urządzeń. Przykładem takiego sprzętu jest zjawiskowy smartfon Xiaomi Mi Mix Alpha. Do grona produktów rodem z przyszłości dołączył również telewizor Xiaomi Mi TV LUX OLED Transparent Edition.

Jaka „magia” sprawia, że przezroczysty telewizor Xiaomi działa? Część odpowiedzi znaleźć można już w samej nazwie. W urządzeniu zastosowano panel OLED. Postawienie na taki panel to niejako konieczność. W przeciwieństwie do matryc LCD, wyświetlacze OLED nie potrzebują osobnego podświetlenia. Obecność takiego modułu uniemożliwiłaby stworzenie przezroczystego ekranu.

Sama OLED-owa matryca nie jest jednak przezroczysta. Konieczne było więc wykorzystanie jej specjalnej odmiany, RGBW. Do zrozumienia różnicy konieczne jest odwołanie się do wiedzy o tym, z czego składa się piksel z subpikseli w kolorach białym, niebieskim, zielonym i czerwonym.

W przezroczystym telewizorze Xiaomi jednak tylko połowa każdego piksela złożona jest z kolorowych subpikseli. Druga część jest przezroczysta. Pozwoliło to skonstruować ekran, który wyświetla kolorowy obraz po włączeniu materiału wideo i wraca do przezroczystości, gdy jest wyłączony.

Przezroczysty wyświetlacz oznacza, że jest to telewizor bez plecków kryjących niezbędne podzespoły. Gdzieś jednak trzeba było znaleźć dla nich miejsce. Z tego względu Xiaomi Mi TV LUX OLED Transparent Edition posiada okrągłą podstawę, w której się one mieszczą.

Nietypowy wygląd telewizora może zaskoczyć niejedną osobę | źródło: twitter.com/xiaomi

Komu może się przydać przezroczysty telewizor?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy sięgnąć do specyfikacji technicznej urządzenia. Telewizor ten ma ekran o przekątnej 55 cali i rozdzielczości Full HD (1920 × 1080 pikseli). Tak jak zostało już wspomniane, jest to matryca wykonana w technologii OLED. Oznacza to, że kolory są oddane naturalnie. Dotyczy to szczególnie czerni, która jest głęboka, a nie lekko szarawa, jak ma to miejsce w przypadku wyświetlaczy LCD.

Reklama

Telewizor to jednak nie tylko obraz, ale także dźwięk i oprogramowanie. Za wrażenia słuchowe odpowiada technologia dźwięku przestrzennego Dolby Atmos. Jest to też smart TV dzięki MIUI TV, nakładce producenta na system Android TV.

Komu więc przyda się przezroczysty telewizor Xiaomi Mi TV LUX OLED Transparent Edition? Niezwykły wygląd tego sprzętu przykuwa uwagę. Z tego względu mogą nim zainteresować się klienci biznesowi. Taki telewizor będzie się doskonale prezentował w miejscach publicznych. Zainteresować się nim mogą choćby sklepy. Prezentacja dostępnych towarów, cen i promocji na urządzeniu o tak unikalnym wyglądzie może być skuteczniejsza niż na tradycyjnym ekranie.

Sprawdź też: Odległość od telewizora – jaka powinna być? Jak ją wyliczyć?

Zakup przezroczystego telewizora to dobry wybór także dla galerii sztuki. Wyświetlanie prac graficznych lub zdjęć artystów np. podczas wystaw sztuki nowoczesnej podkreśliłoby jeszcze mocniej współczesny charakter dzieł i miejsca ich prezentacji.

Z zalet przezroczystego telewizora skorzystają także klienci indywidualni. Może być on dobrym wyborem dla graczy, a to ze względu na dobrą wartość odświeżania ekranu (120 Hz). Ze względu na przeciętną przekątną sprzęt ten sprawdzi się również u osób mających mniejsze mieszkania.

Komu jednak telewizor Xiaomi się nie przyda? Na pewno osobom ceniącym najwyższą jakość obrazu, czyli 4K lub 8K. Ponadto, ze względu na konstrukcję podstawki, nie można go powiesić na ścianie.

Czy można kupić przezroczysty telewizor?

Powyższy opis może zachęcić wiele osób do zakupu przezroczystego telewizora. Gdzie znaleźć ten niezwykły sprzęt? Niestety w żadnym z polskich sklepów. Urządzenie to dostępne jest jedynie w Chinach. Xiaomi to nie jedyny koncern, który ma w ofercie przezroczysty telewizor. Kto jeszcze produkuje takie urządzenia? Między innymi LG i Panasonic – ich telewizory także są jednak trudno dostępne w Polsce.

Przezroczysty telewizor to już nie science fiction. To rzeczywistość, o której niegdyś można było jedynie śnić. Choć tego typu telewizory nie są jeszcze tak doskonałe, jak klasyczne konstrukcje, z czasem zapewne dorównają swoim bardziej zwyczajnym odpowiednikom. A czy Ty kupiłbyś przezroczysty telewizor?

Źródło zdjęcia: pokoleniesmart.pl

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.