1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Teleskop Hubble’a uchwycił trzy galaktyki na jednym zdjęciu

Technologia

31.01.2022 13:41

Teleskop Hubble’a uchwycił trzy galaktyki na jednym zdjęciu

Nauka Newsy
5
0
4
5
0

Teleskop Hubble’a dostarczył naukowcom interesującą fotografię do analiz – udało się uwiecznić trzy galaktyki na jednym zdjęciu. Takie przypadki są niezwykle rzadkie w astronomii.

Najnowsza fotografia Hubble’a dotyczy trzech galaktyk, które znane są pod zbiorczą nazwą NGC 7764A. Obiekty te zlokalizowane są około 425 milionów lat świetlnych od Ziemi, wchodzą w skład Gwiazdozbioru Feniksa.

Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że dwie galaktyki, które znajdują się w prawym górnym rogu wchodzą ze sobą w interakcje. Kosmiczne kolizje zachodzą, gdy dwa tego typu obiekty zbliżają się do siebie za bardzo. Ich wspólne oddziaływania grawitacyjne doprowadzają do sytuacji, w której zmianom ulega struktura obiektów a gwiazdy, planety i inne obiekty mieszają się ze sobą. Podobny los czeka naszą galaktykę – możecie o tym przeczytać pod TYM adresem.

Zdjęcie wykonane przez Hubble’a zostało wykonane za pomocą Advanced Camera for Surveys i Wide Field Camera 3 – instrumentom pomiarowym, które znajdują się na pokładzie teleskopu.

Naukowcy wciąż jednak nie wiedzą, czy trzecia galaktyka (ta z lewego dolnego rogu) bierze udział w oddziaływaniu z dwiema pozostałymi. Biorąc jednak pod uwagę to, że w skali odległości kosmicznych, wszystkie trzy obiekty znajdują się blisko siebie, jest to wysoce prawdopodobne.

Warto zaznaczyć, że wszystkie trzy galaktyki mają swoje indywidualne kodowe nazwy: NGC 7764A1, NGC 7764A2 oraz NGC 7764A3. Z racji swojej bliskości, naukowcy postanowili określać wszystkie trzy pod jedną, wspólną nazwą.

Teleskop Hubble’a w trakcie swojego funkcjonowania dostarczył badaczom wielu interesujących zdjęć i danych. To właśnie dzięki niemu, poznaliśmy m. in. najodleglejsze obiekty, które znajdują się w kosmosie. Jego następca, Teleskop Webba dostarczy badaczom jeszcze więcej danych – dzięki niemu możliwe będzie poznanie początków Wszechświata. Mimo faktu, że teleskop dotarł już do punktu L2, który był jego celem podróży, musimy uzbroić się w cierpliwość. Aktualnie trwają przygotowania związane z kalibracją urządzenia, chłodzeniem i ogólnym przygotowaniem do rozpoczęcia funkcjonowania. Jeśli po drodze nie wystąpią żadne komplikacje, Teleskop Webba rozpocznie pracę pod koniec wiosny, lub z początkiem lata tego roku.

Sprawdź też: Galaktyka NGC 976 – oszałamiające zdjęcie wykonane przez Teleskop Hubble’a

Reklama

Konfiguracja i zakup nowego komputera potrafią być prawdziwym wyzwaniem. W jego realizacji pomoże Ci nasz artykuł: Konfigurator zestawu komputerowego PC. Wybieramy podzespoły do wymarzonego peceta. Warto traktować go jako narzędzie, które pomoże laikom w zbudowaniu pierwszego, w pełni autorskiego komputera. Jeśli chcesz także nieco zaoszczędzić, mamy na to kilka sztuczek. Omawiamy je w artykule Kody rabatowe Morele – wszystkie promocje i kody zniżkowe na Morele.net w jednym miejscu. Kody promocyjne to doskonała okazja na obniżenie cen produktów dostępnych w sklepie Morele.

Sprawdź też: Wszystko o Kosmicznym Teleskopie Hubble’a – historia, zdjęcia, konstrukcja

Źródło obrazu głównego: nasa.gov

5
0

Podziel się:

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.