1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Sztuczne pole magnetyczne umożliwi nam skolonizowanie Marsa?

Technologia

25.11.2021 10:45

Sztuczne pole magnetyczne umożliwi nam skolonizowanie Marsa?

Nauka Newsy
8
1
0
8
1

Nowy pomysł naukowców na zasiedlenie Czerwonej Planety, na pierwszą myśl, może wydać się karkołomny. Jak ludzkość miałaby stworzyć pole magnetyczne planecie, która go nie posiada?

Pole magnetyczne a terraformacja Marsa

Na czym miałoby polegać całe przedsięwzięcie? Badacze z Uniwersytetu Cornella zaproponowali sposób, który umożliwiłby nam proces terraformacji Marsa. Co to dokładnie jest? W krótkich słowach to proces uczynienia Marsa bardziej gościnnym, który jednak miałby wymagać posiadania przez planetę pola magnetycznego.

Dlaczego? Mars posiada swoje własne pole magnetyczne, ale jest ono nieporównywalnie słabsze od ziemskiego – posiada charakter bardziej lokalny, aniżeli dotyczący całej planety. Z powodu różnic w jądrze Marsa, we wnętrzu planety nie funkcjonuje mechanizm tzw. dynama magnetohydrodynamicznego. Mechanizm ten jest odpowiedzialny za wytworzenie omawianego zjawiska obejmującego całą planetę.

Sposób na stworzenie sztucznego pola magnetycznego

Naukowcy proponują także konkretny sposób na wytworzenie omawianego pola. I co ciekawe, nie wymagałby on nawet podjęcia stosownych kroków w celu zainicjowania zmian wewnątrz Marsa. Zamiast tego, zaproponowano wytworzenie pierścienia naładowanych cząsteczek dookoła całej planety.

pole magnetyczne
Diagram przedstawiający jak miałoby działać wytworzenie sztucznego pola magnetycznego. Ważnym elementem byłby tu sam Fobos, który co 8 godzin okrąża Marsa | Źródło: sciencealert.com, Ruth Bamford

Źródłem tych cząsteczek miałby być Fobos, jeden z dwóch księżyców Marsa. Proces polegałby na “wystrzeleniu” materii Fobosa z jego powierzchni. Materia ta po uprzednim zjonizowaniu, miałaby otoczyć całą planetę wzdłuż orbity Fobosa (w formie torusa) i zacząć na nią oddziaływać. W rezultacie miałoby to wytworzyć pole magnetyczne, na tyle mocne, że uchroniłoby planetę poddawaną terraformacji przed czynnikami zewnętrznymi.

Czym jest terraformacja?

W dosłownym znaczeniu jest to “tworzenie Ziemi” – pod tym pojęciem kryje się ogół procesów niezbędnych do zmiany warunków panujących na danej planecie (w tym przypadku Marsa) na takie, które przypominać będą panujące obecnie na naszej planecie. Przeprowadzenie terraformacji miałoby ułatwić nam kolonizację innego ciała niebieskiego, poprzez wytworzenie lepszych warunków do bytowania na jej powierzchni.

Sprawdź też: Terraformowanie – najważniejsze informacje. Czy stworzenie drugiego domu jest możliwe?

Na chwilę obecną, rozwój naszej techniki stoi na zbyt niskim poziomie, by móc wprowadzić go w życie. Terraformowanie ogranicza się więc do rozważań czysto teoretycznych.

Reklama

Badacze z Uniwersytetu Cornella są też tego świadomi w swojej pracy – co też wyraźnie zaznaczają. Ich propozycja, pomimo że jest pomysłem do zrealizowania w przyszłości, może znaleźć też inne zastosowanie. Ogólne zasady, które zostały przez nich zarysowane, mogą znaleźć zastosowanie dla obiektów o znacznie mniejszej skali. Zaproponowano stacje kosmiczne i bazy księżycowe, jako obiekty które mogłyby skorzystać z wytworzenia “mini-magnetosfery”. Pytanie czy projekt naukowców znajdzie uznanie wśród innych fizyków i astronomów. 

Źródło: sciencealret.com, sputniknews.com

8
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.