
Stratolaunch – wszystko o największym samolocie świata. Wymiary, loty, specyfikacja, przeznaczenie
Spis treści
Czym właściwie jest Stratolaunch Roc? Co powinniście wiedzieć o największym samolocie świata? W tym artykule dowiecie się, jak wygląda Stratolaunch Roc, jakie ma wymiary i przeznaczenie.
Stratolaunch Roc, czyli największy samolot świata – podstawowe informacje
Stratolaunch Roc to prawdziwy podniebny gigant. Samolot ten jest dwukadłubowcem i posiada do tej pory największą rozpiętość skrzydeł spośród wszystkich znanych i latających maszyn. Pełna nazwa tego samolotu to Scaled Composites model 351 Stratolaunch.
Pierwsze prace projektowe nad tym kolosem rozpoczęły się już w 2011 roku i do tego celu stworzono również dedykowany hangar, który powstał w miejscowości Mojave w Kalifornii. Maszyna została zaprojektowana i stworzona przez amerykańską firmę Scaled Composites powiązaną ze Stratolaunch Systems.

Szerszej publiczności projekt zaprezentowano dopiero w 2017 roku, kiedy to pierwszy raz maszyna opuściła swój hangar w Kalifornii. Swój pierwszy lot Stratolaunch odbył dopiero po 8 latach od rozpoczęcia prac nad tym projektem. Krótki, premierowy lot miał miejsce 13 kwietnia 2019 roku. Maszyna powstała po to, aby móc wynieść satelity, które następnie odłączałyby się od samolotu i samodzielnie kontynuowały lot na orbitę.
W 2019 roku producent samolotu zdecydował się na sprzedaż swojego kapitału. Było to spowodowane między innymi śmiercią jej założyciela – Paula Allena w październiku 2018 roku. Rok po śmierci Allena, samolot został wykupiony przez nową firmę Cerberus Capital Management, która zajmuje się przejmowaniem kontroli nad spółkami mającymi kłopoty finansowe.
Specyfikacja samolotu transportowego Stratolaunch Roc, zastosowanie, hangar
Stratolaunch ROC to zdecydowanie największy samolot, jaki do tej pory został stworzony. Warto przyjrzeć się bliżej jego specyfikacji technicznej. Rozmiar tej maszyny robi ogromne wrażenie nawet na laikach. Rozpiętość skrzydeł Stratolanucha wynosi blisko 117,5 metra, dzięki czemu jest blisko o 20 metrów większa niż dotychczas największej łodzi powietrznej Hughes H-4 Hercules. Długość samolotu to 72,59 metra, a wysokość jego kadłuba to 15,25 metra.
Wrażenie robi również maksymalna startowa masa samolotu, która wynosi aż 590 ton. W powietrze samolot może wynieść ciężar do 250 ton, a masa własna samolotu wynosi około 227 ton. To największy tonaż maszyn latających w historii. Na potrzeby tego projektu stworzono również specjalny hangar, który umożliwił budowę, a następnie bezpieczne przechowywanie jednostki.

Samolot został zaprojektowany w ten sposób, aby mógł swobodnie satelity na wysokość około 11 kilometrów. Jednostka kosmiczna jest wówczas podwieszana pod dwoma kadłubami samolotu w specjalnej, niewielkich rozmiarów rakiecie, a następnie zwalniana do startu, gdy osiągnięta zostanie orbita.
Za napęd Stratolaunch’a odpowiada sześć potężnych silników Pratt & Whitney PW 4056, które znajdują się pod skrzydłami maszyny. Łącznie silniki te pozwalają osiągnąć samolotowi prędkość maksymalną w granicach 850 km/h
Zasięg tego kolosa szacuje się na około 3700 kilometrów w przypadku ekonomicznych lotów, o ile o takich można w ogóle mówić w przypadku maszyny tych rozmiarów. Aby wystartować, Stratolaunch potrzebuje pasa startowego o długości 3,7 kilometra, a w podwoziu samolotu znajduje się aż 28 kół, po 14 w każdym z kadłubów. Wiele elementów konstrukcyjnych samolotu, w tym między innymi kabiny pilotów i podwozie, pochodzą w dużej mierze z modelu samolotu Boeing 747-400.
Sprawdź: Microsoft Flight Simulator – wymagania sprzętowe najlepszego symulatora samolotu
Loty próbne Stratolaunch
Samolot ma już oczywiście za sobą pierwsze loty próbne, dzięki czemu możemy klasyfikować go jako jednostkę latającą. Pierwszy próbny lot miał miejsce 13 kwietnia 2019 roku i trwał 2,5 godziny. Za sterami maszyny zasiedli wówczas Evan Thomas oraz Chris Guarente – doświadczeni piloci Scaled Composites. Stratolaunch wzniósł się wówczas na wysokość 5200 metrów oraz uzyskał maksymalną prędkość na poziomie 300 km/h.
Stratolaunch pierwsze próby kołowania odbył już w grudniu 2017 roku. Wówczas odbywały się one na lotnisku Mojave Air and Space Port. Maszyna osiągnęła wówczas prędkość 46 km/h, a w trakcie testów sprawdzano sterowność samolotu podczas hamowania, jazdy po lotnisku, czy też zatrzymywania maszyny. Testy takie były powtarzane i największa prędkość kołowania maszyny wyniosła wówczas 74 km/h.
Nowy właściciel samolotu Stratolaunch Roc również ma już swoje testy za sobą. Drugi lot testowy w historii maszyny miał miejsce 29 kwietnia 2021 roku, a maszyna wzbiła się na wysokość 4200 metrów (około 14 000 stóp). Maksymalna prędkość osiągnięta w trakcie tych testów to 320 km/h. Cały lot trwał dokładnie 3 godziny i 14 minut i był kolejnym testem w locie, który odbył się ponad 2 lata po pierwszej próbie.
Stratolaunch w 2021 roku, newsy, plany
Po przejęciu samolotu firma Cerberus Capital Management przyspieszyła prace nad Stratolaunchem Roc. Ostatnie testy podsumował Dyrektor Operacyjny Stratolaunch Zachary Krevor, który potwierdził, że lot osiągnął wszystkie swoje cele testowe.
W trakcie lotu sprawdzano między innymi nowoczesny sprzęt pomiarowy oraz systemy kontroli lotu. Piloci w trakcie lotu pracowali w kabinie ciśnieniowej. Najbliższa przyszłość to stopniowe przygotowywanie maszyny do eksploatacji, jednak wymaga to jeszcze licznych testów i odpowiedniego przygotowania sprzętowego.
Źródło zdjęć użytych w tekście: stratolaunch.com