spacex starlink

Technologia

14.07.2021 10:50

Starlink Polska – Internet z satelity już wkrótce? Elon Musk i SpaceX założyli Starlink Poland

Online
5
1
2
5
1

Elon Musk założył firmę Starlink Polska. Czy oznacza to rychły start Internetu satelitarnego w naszym kraju? SpaceX rozpoczął negocjacje z polskim Urzędem Komunikacji Elektronicznej. 

Internet satelitarny Starlink to projekt, nad którym Elon Musk i firma SpaceX pracują od lat. Korzystając z rakiety Falcon 9, do maja 2021 roku na orbicie okołoziemskiej umieszczono ponad 1500 satelitów Starlink. Docelowo Elon Musk planuje wystrzelenie aż 12 tysięcy urządzeń do końca 2027 roku, a później rozszerzenie floty o kolejne 30 tysięcy obiektów, co zapewniłoby szybki Internet satelitarny w każdym miejscu na Ziemi. Aby ułatwić dystrybucję Starlinka w  Polsce, na początku maja 2021 roku założona została spółka celowa – Starlink Poland. 

Sprawdź też: Satelity Starlink – co to jest, po co SpaceX umieszcza je na orbicie? Kiedy będą widoczne?

Starlink to rodzaj Internetu, który będzie dostarczany do użytkowników drogą satelitarną, co oznacza, że na orbicie Ziemi znajdą się ostatecznie tysiące niewielkich satelitów. Mają one zapewnić dostęp do sieci użytkownikom posiadającym odpowiedni odbiornik – w tym przypadku składają się na niego talerz satelitarny (porównywalny wielkością do standardowej pizzy), instalowany na zewnątrz budynku, oraz router. Oba urządzenia produkowane są przez firmę SpaceX. 

Starlink Polska Spacex
SpaceX wysyła w kosmos satelity Starlink, które dostarczą internet również w Polsce

W całkiem niedalekiej przyszłości budowany przez amerykańskie przedsiębiorstwo telekomunikacyjny system satelitarny Starlink ma sięgać każdego zakątka Ziemi – tak, aby zminimalizować występowanie problemu wykluczenia cyfrowego, wciąż powszechnego zwłaszcza na trudno dostępnych obszarach, do których dostarczenie naziemnego łącza internetowego jest wyjątkowo problematyczne lub wręcz niemożliwe. 

Satelity Starlink znajdują się na trzech wysokościach – 340 km, 550 km i 1150 km nad powierzchnią planety. Urządzenia są wynoszone w kosmos w partiach po 60 sztuk – tyle jest w stanie jednorazowo zabrać rakieta Falcon 9 (pojazd kosmiczny wielorazowego użytku wykorzystywany między innymi do transportu astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS w ramach misji Crew-1 oraz podczas innych projektów, nad którymi SpaceX pracuje często w kooperacji z NASA). Pierwsza partia satelitów została wystrzelona na orbitę okołoziemską w 2019 roku. 

Konieczność umieszczenia w przestrzeni kosmicznej przynajmniej 12 tysięcy urządzeń wynika z faktu, iż pozostają one w nieustannym ruchu, a zapewnienie stałego łącza internetowego na całym globie wymaga ich ciągłej bliskości. Taka liczba obiektów umieszczonych na orbicie niesie za sobą konsekwencje. Astronomowie już teraz skarżą się na intensywne światło odbijane przez urządzenia, w znacznym stopniu utrudniające prowadzenie obserwacji nocnego nieba. Firma SpaceX jest świadoma tych problemów i szuka sposobu na zmniejszenie jasności urządzeń.

Choć są przyczyną niezadowolenia naukowców, grupki satelitów dostarczają wyjątkowo efektownych widoków obserwatorom z Ziemi. Niekiedy urządzenia poruszają się w odstępach zaledwie kilkunastu lub kilkudziesięciu sekund, co przekłada się na widok kilku świecących obiektów lecących jeden za drugim po nocnym niebie, bez problemu widocznych gołym okiem. Ów charakterystyczny widok jest potocznie nazywany „kosmicznym pociągiem” Elona Muska.

Spółka Starlink Polska daje nadzieję na walkę z wykluczeniem cyfrowym, któremu w dobie pandemii COVID-19 zaczęto wreszcie poświęcać większą uwagę. Dostęp do satelitarnego Internetu w Polsce byłby dużym ułatwieniem dla mieszkańców obszarów, gdzie instalacja stacjonarnego Internetu nie jest możliwa – takich miejsc, wbrew pozorom, wciąż nie brakuje.  Nieustanne trudności z dostępem do Internetu napotykają bowiem mieszkańcy górzystych terenów czy oddalonych od miast regionów wiejskich. Do nich właśnie skierowana jest usługa Elona Muska. 

Elon Musk zapewnia, że Starlink będzie dostępny globalnie już we wrześniu 2021 roku (obecnie można z niego oficjalnie korzystać tylko w USA i Kanadzie). Jednak aby Internet satelitarny firmy SpaceX był dostępny w naszym kraju, konieczna jest koncesja wydawana przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Jeśli prowadzone przez Starlink Polska negocjacje z polskimi organami administracyjnymi zakończą się porozumieniem, legendarny kosmiczny pociąg Muska będzie działał również w Polsce. Trudno jednak przewidzieć, kiedy ów moment nastąpi. 

Starlink Polska talerze
Czy talerze od telewizji satelitarnej wkrótce zastąpią talerze internetu od Elona Muska? Całkiem możliwe

By uzyskać w Polsce dostęp do Internetu satelitarnego Starlink, potrzebny będzie odpowiedni sprzęt oraz aktywny abonament, natomiast składanie zamówień na zestaw i pakiet umożliwione zostanie przez oficjalną stronę Starlinka. Tymczasem firma Muska udostępniła już cennik usług i, niestety, nie wygląda to najlepiej dla przeciętnego Polaka. Cena miesięcznego abonamentu Starlink wynosi 449 zł. Konieczne jest również opłacenie urządzeń pozwalających na odbiór łącza, co niesie za sobą koszt równy 2269 zł. Do tej kwoty dochodzą koszty przesyłki – 276 zł. 

Uwzględniając wszystkie opłaty wraz z abonamentem, instalacja Starlinka wyniesie niemal 3000 złotych w pierwszym miesiącu i kolejne 449 zł w każdym kolejnym okresie rozliczeniowym. Jest to kwota daleka od standardowej opłaty za Internet dostarczany przez polskich operatorów, za który zapłacimy od 40 do 100 złotych miesięcznie – w zależności od prędkości i limitów transferu. Może to oznaczać, iż firma SpaceX nie znajdzie jednak w Polsce zbyt wielu chętnych do wykupienia usługi. Chyba że z czasem ceny usługi oferowanej przez Muska znacząco spadną. 

W przypadku Starlinka w Polsce możesz liczyć na prędkość łącza w zakresie od 50 do 150 Mb/s, co daje jakość podobną do tej zapewnianej przez Internet LTE, jednak skorzystasz z niego tylko w bezpośredniej okolicy miejsca zamieszkania ze względu na niewielki zasięg talerza satelitarnego i routera Starlink. W większości polskich miast taka prędkość transferu nie dorównuje temu, co można uzyskać, instalując Internet stacjonarny – radiowy lub światłowodowy, oferujący często podobną lub większą wydajność w niższej cenie. 

Mimo cen telekomunikacyjnego systemu satelitarnego znacząco przekraczających przeciętny koszt łącza internetowego w kraju, amerykański milioner zamierza spróbować znaleźć klientów również wśród Polaków – czego dowodem jest właśnie założenie spółki Starlink Polska, wskazujące na to, że Internet satelitarny Elona Muska zostanie udostępniony Polakom, gdy tylko będzie to możliwe z technicznego i prawnego punktu widzenia. Starlink bez wątpienia jest usługą, która w dużej mierze przyczyniłaby się do sprawniejszego procesu cyfryzacji. 

Sprawdź też: Elon Musk – król Twittera i władca Tesli. Wszystko o Elonie Musku. Czy jego rakiety zabiorą nas na Marsa?

5
1

Podziel się:

Komentarze (2)

Może i drogie ale moge to kupić i będzie dzialać…póki co mam światłowód pod domem i pie******y Orange powiedział że może za 3lata mi go podłączy. Oczywiscie inny operator musiałby obok wykopac rów i położyć drugi światłowód…Kupię od Muska na złość debilom i ich systemom rozdzielczym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *