1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Sprawdź swoją wiedzę z geografii – GeoGuessr. Co to dokładnie jest?

Technologia

20.10.2021 16:34

Sprawdź swoją wiedzę z geografii – GeoGuessr. Co to dokładnie jest?

Nauka
8
2
0
8
2

GeoGuessr to wciągająca gra i sposób na eksplorację świata bez ruszania się sprzed monitora. Zagraj i zgadnij, gdzie jesteś – na przedmieściach Los Angeles, w centrum Moskwy, na jednej z wyludnionych dróg Australii czy może pod Ciechocinkiem?

GeoGuessr – o co tu chodzi?

Co to jest GeoGuessr, o którym tak głośno w internecie? Jest to popularna gra przeglądarkowa, która bawi oraz uczy. Każda runda to nowe miejsce na świecie. Twoim zadaniem jest jak najdokładniejsze wskazanie położenia danego miejsca wyłącznie na podstawie zdjęć z Google Street View i Mapillary. Rozgrywka sprawdza nie tylko Twoją wiedzę z geografii, znajomość świata i orientację w terenie. W wielu przypadkach musisz wykazać się sprytem oraz intuicją. Jeśli gra wyrzuci Cię pod wieżę Eiffla, odpowiedź powinna być oczywista – Paryż, Francja. Jednak nie zawsze jest to takie proste. Często gracz ląduje w miejscach, które są prawdziwą zagadką do rozwikłania. Autorem gry jest Szwed Anton Wallén. GeoGuessr zadebiutował w internecie w 2013 roku.

GeoGuessr
Źródło: jrzbb.fandom.com

Zobacz: Najlepsze gry edukacyjne dla dzieci – online, darmowe. Sprawdź gry dla dzieci w różnym wieku

Jak grać w GeoGuessr?

Dużą zaletą gry GeoGuessr jest jej prosta obsługa i mechanika, którą zrozumie każdy. Komputer losowo rzuca gracza w dowolne miejsce na świecie – tam, gdzie dotarł niegdyś samochód Google i zdążył je sfotografować. Twoim zadaniem jest odgadnąć, gdzie się znajdujesz. W prawym dolnym rogu ekranu znajduje się mapa świata. Używając pinezki, musisz wskazać swoje położenie. Im mniejsza odległość między pinezką a faktyczną lokalizacją, tym więcej punktów otrzymujesz. Niekiedy miejsce rozpoznaje się na pierwszy rzut oka, jednak najczęściej zagadka ta jest trudna do rozwikłania i wymaga główkowania. Trzeba uważnie obserwować otoczenie, kierować się językiem, który widoczny jest na billboardach i szyldach. Niektórzy bardziej doświadczeni gracze starają się rozszyfrować lokalizację, bazując na architekturze, krajobrazie, rozpoznając faunę widoczną na zdjęciach.

Geograficzna gra internetowa
Źródło: onepagelove.com

Przyglądając się miejscu przez kamerę Google Street View, możesz przesuwać obraz o 360 stopni, by później wybrać na mapie odpowiednie miejsce – to jedyne działania, jakie podejmujesz. Jedna runda to pięć losowo wybranych miejsc do odgadnięcia. Jako gracz możesz poruszać się tylko po ograniczonym i wyznaczonym obrębie. GeoGuessr oferuje także inne zróżnicowane tryby gry. Jednym z nich jest Explorer, który stawia na rywalizację z innymi graczami i zdobywanie jak największej liczby punktów. Jeszcze inny to gra w państwa-miasta, w którym użytkownik odgaduje państwo lub miasto po fotografii. Można także wziąć udział w rozpoznawaniu słynnych miejsc.

Za darmo lub za dopłatą – co GeoGuessr oferuje w obu przypadkach?

Z wirtualnych zagadek od GeoGuessr możesz korzystać nawet bez zakładania konta. Wystarczy wybrać opcję „Try GeoGuessr Free”. Aby jednak korzystać z większej liczby map (nie tylko świata, ale i kontynentów lub konkretnych państw), cieszyć się lepszą jakością obrazu, możesz założyć darmowe konto. I z tym jednak wiążą się pewne ograniczenia. Choć zabawa jest bardziej profesjonalna, zostaje okrojona do kilku zagadek dziennie.

Strona GeoGuessr
Źródło: commonsense.org

GeoGuessr, jak większość tego typu gier, zapewnia płatną wersję dla swoich najwierniejszych graczy. Aby nie martwić się ograniczeniami, brać udział w bardziej rozbudowanej rozgrywce, gra poprosi Cię o wykupienie konta GeoGuessr PRO, którego koszt wynosi 1,99 dolarów miesięcznie. Taka roczna subskrypcja wynosi 23,88 dolarów, czyli około 95 złotych. Co daje konto premium na GeoGuessr i czy się opłaca? Płatna wersja gry faktycznie daje sporo dodatkowych korzyści. Otwiera Ci dostęp do nielimitowanej rozgrywki. Znikają reklamy i przerwy między rundami. Możesz również tworzyć ligi, współpracować bądź konkurować ze swoimi znajomymi. Do dyspozycji masz także 100 tysięcy map wysokiej jakości, a ponadto możesz tworzyć własne. Dla niezdecydowanych gra oferuje 10-dniowy darmowy okres próbny.
Choć wydawać by się mogło, że GeoGuessr to proste narzędzie, przyciąga ono coraz większą liczbę graczy z całego świata. Gra jest popularna wśród youtuberów, którzy masowo nagrywają gameplaye. Jak się okazuje, to wciągająca rozrywka, która dodatkowo otwiera okno na świat.

Reklama

Źródło obrazka głównego: komputerswiat.pl

8
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.