1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. SpaceX przerywa start swojej rakiety przez wycieczkowiec

Technologia

01.02.2022 13:44

SpaceX przerywa start swojej rakiety przez wycieczkowiec

Nauka Newsy
6
0
0
6
0

35 sekund przed startem rakiety Falcon 9, SpaceX zmuszony był przerwać procedurę startu. Powodem był statek wycieczkowy, który zbliżył się do strefy zagrożenia.

Amerykańskie przedsiębiorstwo kosmiczne ma dużego pecha z rakietą Falcon 9 – przypadek niebezpiecznego zbliżenia się okrętu w pobliże kosmodromu, był powodem czwartego z rzędu opóźnienia wystrzelenia pojazdu kosmicznego.

SpaceX Falcon 9 – Jak doszło do zagrożenia?

W transmisji na żywo, która możecie zobaczyć poniżej, na około pół minuty przed startem, usłyszeć można głos operatora. Trzy razy powtórzone słowo „hold” (co można tłumaczyć jako „wstrzymaj”), było końcem marzeń posłania kolejnego Falcona w kosmos z kosmodromu na Przylądku Canaveral.

Jak jednak doszło do tego, że tak ogromna jednostka pływająca znalazła się tak blisko startu rakiety? Tłumaczy to Jessie Anderson, jeden z wysoko postawionych pracowników SpaceX. Według niego, jednostka płynęła wprost w strefę zakazaną. Dodatkowo, straż przybrzeżna nie zareagowała w porę, aby powstrzymać okręt przed wejściem do strefy. Z tych powodów, SpaceX zadecydował o przerwaniu procedury startu.

Strefy zakazane tworzone są w celu uniknięcia strat ludzkich i nie dotyczą tylko bliskiej okolicy kosmodromu. Ich zabezpieczenie tym razem jednak nie było w pełni odpowiednio przygotowane i niefortunny rozwój zdarzeń doprowadził do czwartego przesunięcia startu rakiety.

SpaceX i misja Falcon 9

Co jednak zaznacza sam Anderson, gdyby nie zakłócenie w postaci statku, start rakiety odbyłby się bez problemu. Falcon 9 startował z misją dostarczenia na niską orbitę COSMO-SkyMed Second Generation FM2. Jest to satelita obserwacyjny dla ASI (Włoskiej Agencji Kosmicznej).

Wcześniejsze trzy przesunięcia wystartowania rakiety spowodowane były złymi warunkami pogodowymi. Tym razem zawinił czynnik ludzki.

Sprawdź też: Starlink to już prawie 2000 satelitów. SpaceX bije rekordy oszczędności na rakietach

Reklama

W tym roku, SpaceX wystrzelił już trzy rakiety – firma planuje spełnić cel 52 startów w całym roku, co średnio powinno dawać cztery wystrzelone rakiety na miesiąc.

Ostatecznie, Falcon 9 m (czasu wschodniego) – dzięki temu, jak dotąd SpaceX jest na najlepszej drodze do spełnienia swoich założeń. Niemniej, czas pokaże czy w przyszłych miesiącach będzie podobnie i uda się utrzymać tempo.

Odwiedź nasze social media! Jeśli lubisz zamieszczane przez nas materiały i chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowościami na scroll.morele.net – koniecznie zajrzyj na nasz facebookowy profil. Zapraszamy też na scrollowy instagram, gdzie bliżej zapoznasz się z naszą redakcją!

Źródło obrazu głównego: fox35orlando.com

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.