1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. SpaceX posyła satelitę szpiegowską w kosmos dla armii USA

Technologia

03.02.2022 16:12

SpaceX posyła satelitę szpiegowską w kosmos dla armii USA

Nauka Newsy
4
2
0
4
2

Wczoraj o godzinie 21:27 czasu polskiego, rakieta Falcon 9 (SpaceX) wyniosła w kosmos ładunek pod kodową nazwą NROL-87. Jest to satelita szpiegowski, którego misja objęta jest wysokim stopniem tajności.

Start rakiety niosącej satelitę przebiegł bez najmniejszych problemów i jest drugim z trzech startów, które zostały zaplanowane do zrealizowania w przeciągu zaledwie 4 dni (SpaceX dąży do osiągnięcia ponad 50 startów w przeciągu roku). Co jednak interesujące najbardziej, najwięcej pytań skupia się wokół ładunku, który został wyniesiony na orbitę i celów jego misji. Misja została przeprowadzona dla amerykańskiego agencji rządowej NRO (Narodowe Biuro Rozpoznania), którego głównym zadaniem jest prowadzenie rozpoznania strategicznego.

Przebieg startu rakiety

Dwuczłonowa rakieta Falcon 9 wystartowała wczoraj o godzinie 15:27 czasu wschodniego (21:27 czasu naszego) z Vandenberg Space Force Base w Kaliforni. Co warte odnotowania, podczas misji został wykorzystany pierwszy człon rakiety o nowej konstrukcji. Jego bezpieczne sprowadzenie na Ziemię sprawi, że zostanie wykorzystany ponownie w kolejnych misjach dla NRO.

Po ośmiu minutach, wspomniany wyżej booster powrócił na Ziemię i wylądował dokładnie w Strefie Lądowania nr. 4 na terenie bazy. Rzecz jasna górna część rakiety kontynuowała transport satelity na orbitę. Wraz z chwilą wylądowania boostera, dalsza transmisja została przerwana na życzenie NRO – wiązało się to z tajnym charakterem całego przedsięwzięcia i chęcią ukrycia jak największej ilości informacji. Satelita najprawdopodobniej zmierza na orbitę biegunową – jest to najlepsza lokalizacja do prowadzenia obserwacji całej powierzchni planety.

Informacje o NRO

Począwszy od roku 1996, NROL-87 jest sześćdziesiątym satelitą, który został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną pod egida NRO. Narodowe Biuro Rozpoznania jest jedną z agencji podlegających pod Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Jej głównymi celami jest prowadzenie rozpoznania strategicznego i wspieranie wywiadu. Warto zaznaczyć, że jest to jedna z rządowych agencji o najwyższym stopniu utajnienia, istnienie której zostało ogłoszone publicznie dopiero w 1992 roku.

NRO zajmuje się operowaniem flotą wszystkich satelitów szpiegowskich USA, które działają na orbicie. Tym samym, stanowi istotny element amerykańskiego systemu wywiadowczego. Wczorajszy start był także pierwszym wystrzeleniem satelity szpiegowskiego w tym roku dla agencji. Z pewnością jednak nie ostatnim, choć nie wiemy kiedy nastąpić ma wystrzelenie kolejnego satelity takiego rodzaju. Umieszczenie NROL-87 na orbicie zostało zrealizowane w ramach kontraktu podpisanego z Siłami Kosmicznymi USA w 2020 roku (National Security Space Launch, NSSL), opiewającego na kwotę 316 milionów dolarów.

Wspomniany wyżej program dotyczy najważniejszych satelitów z punktu widzenia interesu narodowego USA. W trakcie umieszczania ich na orbicie, muszą być zachowane wszelkie środki ostrożności i utrzymanie szczegółów przedsięwzięcia w tajemnicy.

Sprawdź też: Rakieta SpaceX Falcon 9 – rakieta wielokrotnego użytku

Reklama

NROL-87 został wystrzelony zaledwie dwa dni po tym, gdy SpaceX umieścił na orbicie satelitę COSMO-SkyMed Second Generation FM2, dla Włoskiej Agencji Kosmicznej. Co ciekawe, jedna z prób posłania rakiety w kosmos, została przerwana przez…statek. O wydarzeniu możecie poczytać pod tym adresem.

Chcesz kupować taniej? Znamy na to kilka ciekawych sztuczek! Część z nich zebraliśmy w artykule Kody rabatowe Morele – wszystkie promocje i kody zniżkowe na Morele.net w jednym miejscu. Kody promocyjne to doskonała okazja na obniżenie cen produktów dostępnych w sklepie Morele. Dowiesz się jak wykorzystać kod rabatowy i gdzie go w ogóle znaleźć. Prezentujemy także zasady działania Morele Outlet, grup na Facebooku oraz doradzamy, jak robić zakupy na raty w Morele.net.

Źródło obrazu głównego: twitter.com/NatReconOfc

4
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.