1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Samochód elektryczny od Apple, czyli Apple Car – wszystkie informacje o pojeździe bez kierowcy

Technologia

2 miesiące temu

Samochód elektryczny od Apple, czyli Apple Car – wszystkie informacje o pojeździe bez kierowcy

Nauka
2
1
0
2
1

Większości osób Apple kojarzy się niemal wyłącznie ze smartfonami iPhone. Jak jednak pokazały ostatnie lata, plany korporacji wykraczają daleko poza rynek urządzeń mobilnych, czego przykładem może być Apple Car. Co wiadomo o tym projekcie?

Apple Car – czym ma być ten projekt?

Apple Car to rozwijany przez firmę z Cupertino projekt elektrycznego, autonomicznego samochodu. Możliwość sprawnej jazdy bez udziału kierowcy ma gwarantować zaawansowana sztuczna inteligencja współdziałająca z systemami bezpieczeństwa. Apple Car przedstawiany jest jako nowy rywal dla produktów takich przedsiębiorstw jak Tesla Elona Muska czy BMW.

apple car grafika koncepcyjna
Grafika koncepcyjna / Źródło: freelancer.com

Cechą wyróżniającą Apple Car spośród innych pojazdów elektrycznych miałby być nowy, innowacyjny akumulator, pozwalający uzyskać bardzo duży zasięg na jednym ładowaniu. Niektórzy podejrzewają też, że we wnętrzu samochodów nie znajdziemy kierownicy – pojazd miałby być w pełni autonomiczny, sterowany wyłącznie przez komputer. Wciąż nie mamy żadnych sugestii co do tego, jak ma wyglądać nowy pojazd. Udostępniane przez niektórych artystów-grafików wizualizacje hipotetycznego wyglądu Apple Car często sugerują surowy minimalizm, z którego słyną nowe urządzenia korporacji. Niektórzy stawiają na design nawiązujący do stylu nowego iPhone’a, inni zaś na futurystyczne, opływowe kształty (obowiązkowo z logo nadgryzionego jabłka).

Nie poznaliśmy jeszcze oficjalnej daty premiery pojazdu. Większość analityków sugeruje, że rozpoczęcia preorderów nie należy się spodziewać wcześniej niż w 2023 roku. Innych z kolei cechuje nieco większy optymizm – według tajwańskich podwykonawców Apple, premiera autonomicznego samochodu miałaby mieć miejsce już w trzecim kwartale tego roku.

Sprawdź: Program „Mój elektryk” wchodzi w życie – „Mój elektryk”, czyli samochód elektryczny z dużą dopłatą

Co jeszcze wiadomo o elektrycznym pojeździe Apple?

Niektórzy widzą w tym projekcie kontynuację starych fantazji Apple o stworzeniu linii własnych samochodów. Apple Car nie jest bowiem pierwszą próbą podboju rynku motoryzacyjnego przez giganta z Cupertino. Firma już w 2014 szykowała plany elektrycznego samochodu (Project Titan), przeprowadziła rekrutację w celu pozyskania nowych specjalistów z tego obszaru, według niektórych źródeł jej reprezentanci mieli także zachęcać do współpracy ekspertów zatrudnionych w Tesli. O tym, że proponowany przez Apple koncept zakładał stworzenie pojazdu autonomicznego, publika dowiedziała się niedługo potem. W działaniach firmy na przestrzeni lat widać dużą ostrożność w doborze publikowanych oficjalnie informacji na temat projektu. Korporacja długo trzymała ważne informacje o nim w tajemnicy, co dodatkowo podgrzewało atmosferę i napędzało szerzenie się domysłów na temat funkcjonalności nowej technologii.

Zobacz także: Najszybsze auto elektryczne od Tesli? Tesla Model S Plaid! Co wiemy o tym samochodzie?

W 2018 roku o projekcie znów zrobiło się głośno, tym razem za sprawą kilku kontrowersji. Jedna z nich dotyczyła doniesień, jakoby autonomiczny samochód Apple miał brać udział w stłuczce podczas przeprowadzanych w Kalifornii testów drogowych. Inna z kontrowersji związana była z osobą byłego pracownika firmy, który został oskarżony o kradzież tajnych danych na temat projektu.

W 2019 roku pojawiły się kolejne przełomowe informacje. Apple masowo zwolniło ponad dwustu pracowników zajmujących się rozwojem samochodu. Po tym doniesieniu wiele osób zaczęło wieszczyć upadek planów giganta na wejście na rynek motoryzacyjny. Dlatego też tak dużą konsternację wzbudziła wieść, że pół roku po zwolnieniach Apple kupiło startup Drive.ai, dostarczający wykorzystujące sztuczną inteligencję rozwiązania dla pojazdów autonomicznych.

apple car widziany z boku
Grafika koncepcyjna / Źródło: freelancer.com

Autonomiczny samochód Apple i doniesienia z 2021 roku

Na początku obecnego roku mieliśmy okazję lepiej poznać propozycje współpracy, które Apple wystosowało do takich tuzów przemysłu motoryzacyjnego jak Hyundai i należącej do niego marki Kia. W lutym okazało się jednak, że żaden z podmiotów nie prowadzi już rozmowy w sprawie autonomicznego samochodu kalifornijskiego giganta. Hyundai miał zdecydować się na taki krok z powodu troski o renomę marki swojej i Kia, a konkretniej o to, jak realizowanie zleceń dla osobnej firmy odbije się na postrzeganiu przedsiębiorstwa przez klientów.

Współpraca Apple wraz z tymi podmiotami nie zostaje jednak zawieszona na dobre. Doniesienia agencji Reuters pozwoliły światu dowiedzieć się, że Apple oraz Hyundai/Kia mogą obecnie współpracować nad projektem elektrycznej hulajnogi. Cechą wyróżniającą ten sprzęt miałaby być możliwość połączenia go z elektrycznym samochodem w taki sposób, by hulajnoga mogła być ładowana w trakcie jazdy za pomocą energii odzyskiwanej podczas hamowania. Niektórzy zaczęli więc podejrzewać, że w Apple Car możemy doczekać się schowka na taką hulajnogę.

Może Cię zainteresować: Polski samochód elektryczny Izera – kiedy powstanie, cena, parametry. Wszystko o pierwszym polskim aucie na prąd

Usługa CarPlay, czyli jak firma Apple próbuje dotrzeć do zmotoryzowanych?

Autonomiczne samochody to nie jedyny sposób, w jaki producent z logo nadgryzionego jabłka chce zmienić rynek motoryzacyjny. Korporacja zaproponowała swoim klientom możliwość integracji swojego iPhone’a i pojazdu za pomocą usługi CarPlay. Dzięki temu użytkownik mógłby wygodnie i bezpiecznie korzystać z funkcjonalności iPhone’a z pomocą elektronicznego pulpitu w samochodzie. Z CarPlay możesz słuchać muzyki, wykonywać i odbierać połączenia telefoniczne, prowadzić rozmowy czy wysyłać wiadomości tekstowe bez użycia urządzenia iPhone, za to z wykorzystaniem głosowego asystenta Siri. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat obsługi CarPlay, skorzystaj ze strony internetowej z instruktażem od Apple, dostępnej tutaj.

Smartfony od Apple’a – na nie czekać nie musisz! Zobacz naszą ofertę

Czy pojazdy produkcji Apple rzeczywiście okażą się poważną konkurencją dla Tesli lub innej światowej sławy marki? Wciąż mamy dostęp do zbyt małej liczby oficjalnych doniesień, by móc stwierdzić to z całą pewnością. Producent iPhone’a niejednokrotnie zdążył zaskoczyć zupełnie innowacyjnym podejściem do kreowania danego produktu, przełomowych rozwiązań należałoby więc się spodziewać także w przypadku Apple Car.

Źródło obrazu głównego: techprincess.it

2
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.