
Radeon RX 6600 XT — najlepsza karta graficzna do gier w 1080p? AMD Radeon RX 6600 XT może być królem wydajności w dobrej cenie
Spis treści
Radeon RX 6600 XT wziął szturmem tegoroczną średnią półkę cenową. Warto przyjrzeć się najnowszej karcie graficznej od AMD. Dlaczego? Odpowiedź to interesująca specyfikacja i cena. Jeśli interesują Cię szczegóły, koniecznie przeczytaj nasz tekst!
Specyfikacja Radeon RX 6600 XT
Radeon RX 6600 XT to średniopółkowy model karty graficznej oparty na architekturze RDNA. Pożegnanie się wraz z serią Radeon 5000 ze skądinąd udaną architekturą Graphics Core Next (GCN) na rzecz RDNA przyniosło duży skok wydajności kart graficznych AMD. Najnowszy Radeon RX 6600 XT oparty jest o jej ulepszoną wersję — RDNA 2.
Co to oznacza? Między innymi 7-nanometrowy (7 nm) proces technologiczny (litograficzny), który był obecny również w poprzedniej generacji kart, czyli Radeonów z serii 5000. Oznacza to minimalną przewagę nad konkurencyjnymi układami Nvidii generacji 3000, które są zbudowane w litografii 8 nm.

Rdzeń Navi 23, który znajduje się w najnowszym Radeonie, mieści 11 mld tranzystorów (bramek logicznych). Choć w stosunku do 13 mld tranzystorów obecnych w kartach Nvidia GeForce RTX 3060 liczba ta nie robi wrażenia, w praktyce przekłada się to na wydajność nieco wyższą niż w przypadku GeForce’ów.
Sekret tkwi bowiem w powierzchni, jaką zajmuje Navi 23, czyli tylko 237 mm². Przez to bramki logiczne są rozmieszczone gęściej, dzięki czemu odległości między nimi są mniejsze. Efektem takiej budowy jest szybszy transfer danych między tranzystorami.

Układ graficzny Navi 23 jest ponadto wyposażony w 32 jednostki obliczeniowe (compute units, CU), co przekłada się na liczbę procesorów strumieniowych, których jest 2048. Taktowanie zegara procesora w trybie standardowym wynosi 1968 MHz, a w podwyższonym (boost) — 2589 MHz. Każda z tych wartości jest wyższa od osiągów kart graficznych poprzedniej generacji. Można więc spodziewać się po nich satysfakcjonującej wydajności.
Większa wydajność powinna wiązać się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. TDP karty Radeon RX 6600 XT osiąga 160 W. Pobór prądu jest więc tylko nieznacznie wyższy od TDP większości kart poprzedniej generacji. Nad zmianą karty graficznej mogą zastanowić się również posiadacze Radeonów 5700. Wzrost wydajności RX 6600 XT w porównaniu do starszych modeli idzie bowiem w parze z mniejszym zapotrzebowaniem na prąd. W zależności od modelu starszej karty jest to spadek rzędu 20-65 W.
Pamięć GDDR6 o pojemności 8 GB na pierwszy rzut oka nie imponuje. Została jednak usprawniona o pamięć podręczną Infinity Cache o pojemności 32 MB. Ta autorska technologia AMD zwiększa nominalną przepustowość transferu danych wynoszącą 256 Gb/s. Dzięki temu, że jest widoczna dla całego rdzenia graficznego, renderowanie tekstur podczas gry jest szybsze, a co za tym idzie — gra działa płynniej.
Pewne zmiany dotknęły również jednostek odpowiedzialnych za generowanie grafiki. Bez zmian w stosunku do większości modeli kart poprzedniej generacji, AMD Radeon RX 6600 XT posiada 64 jednostki rasteryzujące (ROP). Mniejsza jest za to liczba jednostek odpowiedzialnych za generowanie tekstur. Będzie ich 128, a więc o 16 mniej niż w Radeonach 5600 i 5700. Czy oznacza to regres? Nie. W najnowszych kartach od AMD pojawił się zupełnie nowy typ jednostek, będący odpowiedzią na jedną ze sztandarowych technologii Nvidii.
Czy Radeon RX 6600 XT obsłuży ray tracing?
Ray tracing — sól w oku AMD i mocna karta przetargowa Nvidii i jej GeForce’ów RTX. Najnowsza generacja kart graficznych AMD także jest wyposażona w technologię śledzenia promieni. Obsługa ray tracingu w najnowszych Radeonach jest możliwa dzięki 32 jednostkom akcelerującym. Dzięki temu gracze posiadający karty AMD będą wreszcie mogli ujrzeć realistyczne efekty świetlne takie jak promienie słoneczne załamujące się pod różnymi kątami na różnych powierzchniach, refleksy świetlne odbijające się od tafli wody i wiernie oddane cienie.
Radeon RX 6600 XT — wydajność w grach
Model RX 6600 XT został zaprojektowany jako karta do grania przede wszystkim w rozdzielczości Full HD (1080p). Pierwsze testy w niej przeprowadzone dały niejednoznaczne wyniki.
Znaczny wzrost wydajności odczują posiadacze starszych kart AMD z serii 5000. W zależności od posiadanego modelu poprzedniej generacji najnowszy Radeon RX 6600 XT może pracować od kilkunastu do kilkudziesięciu procent szybciej.

Niejednoznacznym wynikiem skończył się za to pojedynek AMD Radeon RX 6600 XT vs Nvidia GeForce RTX 3060. Karta graficzna bezpośredniego konkurenta AMD testowana była na grach z różnych gatunków, np. Dota 2 I Valorant. Rezultat? W zależności od gry najnowszy Radeon RX 6600 XT czasem wypada lepiej, czasem gorzej, a czasem porównywalnie z GeForcem.
Radeon RX 6600 XT — data premiery
Premiera karty AMD Radeon RX 6600 XT miała miejsce 11 września 2021. Są to modele niereferencyjne, co oznacza, że w sklepach znaleźć można wiele modeli Radeonów RX 6600 XT różnych marek. Wynika to z polityki AMD. Koncern ten nie zdecydował się bowiem na wydanie tego układu graficznego pod własną banderą.
Z tego względu Radeon RX 6600 XT produkują przedsiębiorstwa takie jak ASRock, ASUS, Biostar, Gigabyte, MSI, Sapphire, PowerColor, XFX i Yeston. Rezultatem takiego modelu dystrybucji jest dość zróżnicowana specyfikacja techniczna. Może ona bowiem nieznacznie odbiegać od tej zaprezentowanej przez AMD.
Ile kosztuje Radeon RX 6600 XT?
Cena AMD Radeon RX 6600 XT wynosi 379 dolarów amerykańskich (USD), czyli około 1500 PLN. Należy do niej doliczyć podatki takie jak VAT, przez co koszt rośnie do około 1800 PLN.
Ostateczna cena, jaką klienci będą mogli ujrzeć w sklepie, jest jednak znacznie wyższa i wynosi średnio około 2500 PLN. Do takiego wzrostu przyczyniła się m.in. pandemia koronawirusa skutkująca niedoborem podzespołów i problemami z łańcuchami dostaw. Swoje trzy grosze dokładają także górnicy kryptowalutowi. Hossa bitcoina, z jaką mieliśmy do czynienia w pierwszej połowie 2021 roku, przyczyniła się do masowego wykupywania kart graficznych potrzebnych do miningu bitcoina i innych kryptowalut. Nie bez znaczenia jest również to, że Radeony 6600 to układy niereferencyjne.

Na tle najnowszych układów Nvidii cena Radeona RX 6600 XT wypada… średnio. Od najczęściej porównywanej karty GeForce RTX 3060 jest droższa o 50 USD (oficjalna cena — 329 USD). Od nieco lepszego modelu 3060 Ti jest z kolei tańsza. Najnowszy GeForce kosztuje bowiem 399 USD.
Oznacza to, że karta graficzna AMD plasuje się dokładnie pomiędzy tymi produktami konkurencji. Czy takie wbicie się klinem między GeForce’y Nvidii jest przypadkowe? Mało prawdopodobne, by polityka cenowa tak wielkiego koncernu, jakim jest AMD, była dziełem przypadku. Wejście na pułap cenowy znajdujący się pomiędzy kartami graficznymi konkurencji ma zapewne nakłonić klienta do namysłu, czy warto kupić kartę Nvidii, czy może lepiej dać szansę Radeonowi.
Radeon RX 6600 XT vs GeForce RTX 3060 — co lepiej kupić?
Odpowiedź na pytanie, którego z tegorocznych reprezentantów średniej półki warto kupić, nie jest prosta. Pierwsze testy wydajności wskazują na delikatną przewagę Radeona RX 6600 XT nad GeForce 3060. Przewaga ta okupiona jest jednak wyższą niż w przypadku karty graficznej Nvidii ceną.
Nie bez znaczenia są również pozostałe podzespoły. AMD to wszak również producent procesorów Ryzen. Osoby posiadające komputer z jednym z procesorów Ryzen powinny zastanowić się nad pozostaniem przy ekosystemie AMD. Połączenie karty graficznej i procesora od tego producenta pozwala komputerowi osiągnąć wydajność, której nie zapewni karta GeForce z układem Ryzen.

Radeon RX 6600 XT to karta graficzna, która ma szansę zostać królem średniej półki. Obiecujące testy wydajności, obsługa ray tracingu i przeciętne zapotrzebowanie na prąd mogą sprawić, że najnowszy układ AMD zagości w komputerach wielu graczy.
Źródło obrazka głównego: komputerswiat.pl