1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Poszukiwania drugiej Ziemi – Teleskop Kepler. Najważniejsze informacje o Kosmicznym Teleskopie Keplera

Technologia

2 tygodnie temu

Poszukiwania drugiej Ziemi – Teleskop Kepler. Najważniejsze informacje o Kosmicznym Teleskopie Keplera

Nauka
2
0
0
2
0

Kepler, czyli kosmiczny teleskop, dzięki któremu odkryto ponad 2600 planet. Chcesz wiedzieć więcej o przebiegu jego misji? Przyrządach na pokładzie? Zapraszamy do lektury.

Najważniejsze informacje dotyczące Teleskopu Keplera

Kosmos wciąż pozostaje dla nas niezbadany, jednak z roku na rok wiemy o nim coraz więcej. Wszystko to dzięki wykorzystaniu specjalistycznych urządzeń, takich jak satelity, wahadłowce oraz innym urządzeniom, które napędzają eksplorację kosmosu. Do pogłębiania naszej wiedzy w tym obszarze w znacznym stopniu przyczynił się także Teleskop Keplera, dlatego warto poznać kilka istotnych faktów na jego temat. 

Kepler - przyrządy
Rozmieszczenie przyrzadów zamontowanych w teleskopie

Kepler to kosmiczny teleskop należący do NASA, którego zadaniem jest poszukiwanie pozasłonecznych planet podobnych do Ziemi. Swoją misję rozpoczął w marcu 2009 roku jako część programu Discovery. Była to dziesiąta edycja tego programu, który swój początek miał w 1992 roku. Celem tego przedsięwzięcia jest zdobycie informacji o wysokiej wartości naukowej bez ponoszenia dużych kosztów z tym związanych. 

Został on nazwany na cześć Jana Keplera, astronoma, który opracował 3 prawa ruchu planet wokół Słońca. Całkowity koszt misji to 591 milionów dolarów – co w kontekście podboju kosmosu nie stanowi znacznej sumy. Teleskop miał kilka istotnych zadań, jednak wszystkie one dotyczyły badania różnorodności struktur kosmicznych oraz ich częstotliwości występowania w kosmosie. Dzięki temu urządzeniu można było zbadać rodzaj i częstotliwość występowania planet i systemów planetarnych na badanym obszarze. Pod nieustannym nadzorem teleskopu pozostawało niemal 100 000 ciał niebieskich z przestrzeni pomiędzy gwiazdozbiorami Lutni i Łabędzia. Sam teleskop został umieszczony na orbicie heliocentrycznej w takiej samej odległości od Słońca jak nasza planeta Ziemia.

Może Cię zainteresować: Kosmiczny teleskop Jamesa Webba – kiedy start? Wszystko na temat teleskopu Webba w jednym miejscu

Budowa satelity i przyrządy znajdujące się na pokładzie

Kosmiczny teleskop Keplera został wybudowany w dużej mierze przez przedsiębiorstwo Ball Aerospace & Technologies. Cała konstrukcja tego satelity waży 1052,4 kg – na co składa się 562,7 kg samego satelity, 478 kg fotometru, oraz 11,7 kg paliwa – kerozyny. Urządzenie składa się z wielu elementów i układów, między innymi z bloku elektroniki sterującej fotometrem. W jego skład wchodzi natomiast 10 obwodów drukowanych złożonych aż z 20 000 elementów. Co ciekawe, temperatura pracy tego systemu to 30°C, pomimo że inne elementy znajdujące się obok pracują w temperaturze -95°C. Do wytworzenia energii elektrycznej wykorzystano w tym przypadku 4 panele ogniw słonecznych o powierzchni 10,2 m², które łącznie wytwarzają 1100 W. 

Najważniejszym elementem tego teleskopu jest jednak fotometr. Jest on zbudowany w układzie Schmidta, jego pole widzenia wynosi 12°, a jego apertura 95 cm. Do wykonania lustra głównego i kolektora aberracji wykorzystano krzemionkę topioną, natomiast światło teleskopu zbiera matryca składająca się z 42 układów CCD o wymiarach 50 × 25 mm. Rejestrowane przez układ dane dotyczą jednak jedynie światła jaśniejszego niż magnitudo 16 – w celu polepszenia pomiarów fotometrycznych obraz rozmyto do rozdzielczości kątowej 10 sekund łuku. Dzięki zastosowanym technologiom można uzyskać 20 ppm podczas pomiaru gwiazd podobnych do Słońca w czasie 6,5-godzinnej ekspozycji. Raz w miesiącu zgromadzone dane są przekazywane na Ziemię. 

Satelita składa się również ze sferycznego lustra teleskopu o promieniu 2,8 m. W jego wykonanie zaangażowały się aż 3 przedsiębiorstwa, jednak każde z nich zajęło się innym zadaniem. Twórcą wcześniej wspomnianego lustra była firma Corning Glass, warstwę odbijającą naniosła Surface Optics Corporation, natomiast polerowaniem zajęła się firma Brashear LP. Dzięki rzetelnemu podejściu do sprawy zminimalizowano wagę lustra aż o 17%.

Co udało się osiągnąć dzięki misji Keplera?

Podczas swojej misji Teleskop Keplera dokonał wielu przełomowych pomiarów. Dzięki niemu odkryto, że galaktyka jest pełna planet i można naliczyć ich więcej niż gwiazd. Być może zastanawiasz się, ile z nich odkrył omawiany teleskop? Misja Kepler oraz misja „K2” zaowocowały odkryciem ponad 2600 egzoplanet. Jednak głównym celem badania było znalezienie takich, które są podobne do Ziemi. Przedsięwzięcie zakończyło się powodzeniem także pod tym kątem, ponieważ kilka ciał niebieskich wykrytych przez teleskop cechowało się parametrami zbliżonymi do naszej planety. 

Badania przeprowadzone na podstawie uzyskanych danych dowodzą, że nawet do 50% gwiazd może posiadać skaliste planety niewielkich rozmiarów nadające się do zamieszkania w swoich ekosferach. Są to obszary, na których może znajdować się woda w stanie ciekłym, jednak w dalszym ciągu nie ustalono, czy którakolwiek z nich pozwala na rozwój życia. 

Odkryte planety cechują się bardzo dużą różnorodnością, nie można więc mówić o jednolitym rozmiarze czy też o innych, zbliżonych parametrach. Ciekawym odkryciem dokonanym przy pomocy tego teleskopu jest to, że w kosmosie znaleźć można układy posiadające znacznie większą liczbę planet, niż ten dobrze nam znany. To sprowokowało kolejne pytania naukowców. W jaki sposób tworzą się układy planetarne? Czy planety tworzą się blisko gwiazdy, czy jednak migrują? Odpowiedź na nie wciąż pozostaje nieznana. 

Sprawdź: Wszystko o Kosmicznym Teleskopie Hubble’a – historia, zdjęcia, konstrukcja

Satelita podczas swojej pracy bardzo wnikliwie zbadał również gwiazdy. Dzięki temu możliwe było pogłębienie wiedzy dotyczącej struktury i historii nie tylko naszej galaktyki. Jednym z ważniejszych osiągnięć tej misji bez wątpienia było także uchwycenie początkowych etapów eksplodujących gwiazd, które powszechnie znamy jako Supernowe. Rzuciło to zupełnie nowe światło na proces ich wygaszania.

Wycofanie teleskopu

Teleskop Kosmiczny Keplera rozpoczął swoje zadanie w 2009 roku i pomimo że jego badania miały wstępnie trwać jedynie 3,5 roku, zbierał on informacje znacznie dłużej. Misja została przedłużona dwukrotnie i za pierwszym razem zakładano, że potrwa ona do 2016 roku. Ostatecznie satelita zakończył swoją pracę pod koniec 2018, a dokładniej 30.10.2018 roku i udało mu się zrealizować również misję „K2”. 

Po 9 latach nieprzerwanej pracy satelita wyczerpał całe paliwo i nie mógł dłużej prowadzić operacji naukowych. NASA nie zdecydowała się jednak na ściągnięcie teleskopu z powrotem i w dalszym ciągu krąży on po obecnej orbicie. Z całą pewnością misję, jaką wykonywał teleskop, można określić mianem przełomowej, ponieważ było to tak naprawdę pierwsze w historii przedsięwzięcie mające na celu poszukiwanie planet pozasłonecznych.

Kepler w liczbach

Nie obyło się jednak bez problemów, ponieważ w 2013 roku doszło do awarii koła reakcyjnego teleskopu, przez co trzeba było zmienić formułę pracy satelity. Wtedy właśnie miał swój początek projekt „K2”. Koniec działania Keplera to jednak nie koniec badania kosmosu. Następcą tego teleskopu jest bowiem TESS, znajdujący się w przestrzeni kosmicznej od 2018 roku. Jego misja badawcza ma trwać 2 lata i w tym czasie będzie on analizować 13 sektorów północnego nieba oraz 13 sektorów nieba południowego. Łącznie obserwacją zostanie objęte aż 85% całego nieba. Zgromadzone informacje mają być uzupełnieniem wiadomości zebranych przez Keplera.

Misja tego satelity zakończyła się kilka lat temu. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie dane, które zebrał Kepler podczas swoich badań, będą analizowane przez naukowców jeszcze przez wiele lat i przyniosą zapewne jeszcze niejedno przełomowe odkrycie.

Źródło zdjęć: nasa.gov

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.