Technologia

17.06.2022 15:04

OLED vs 10-letnia PLAZMA: który LEPSZY? Odpowiedź na moreleTV

moreleTV Newsy TV i VOD
3
0
0
3
0

Plazma vs OLED – jaki telewizor jest lepszy? Na to pytanie postanowił odpowiedzieć Tomasz Wróbel „Stilgar” z kanału moreleTV! Czy najnowsza matryca LED pokona leciwy telewizor plazmowy? To się okaże.

Plazma vs OLED – co lepsze?

Tomek z moreleTV, nie tracąc czasu, siadł do kalibracji obydwóch telewizorów, aby test przebiegł możliwie jak najbardziej rzetelnie. Cóż, gdybyśmy w matrycy OLED uruchomili tryb HDR, to porównanie mogłoby się szybko skończyć. Najnowsze telewizory z włączoną tą funkcją potrafią wyświetlać obraz nieporównywalnie lepszy od plazmy, ale to tak jakby kopać leżącego. Stilgar wpadł na pomysł, aby ściemnić OLED-a do 10% swojej jasności, gdzie plazma działała w 100%. Cel jest taki, telewizory mają się różnić wszystkim, ale nie jasnością.

Tomek dodatkowo ustawił sprzęt, aby wyświetlał możliwie jak najbardziej odwzorowane kolory, choć w przypadku plazmy jest to proces znacznie trudniejszy, ponieważ obraz czerwienieje i ciemnieje. Nie ma co się oszukiwać, OLED to technologia, która zrewolucjonizowała rynek telewizorów. Kolory są żywsze, czerń głębsza, a całościowo obraz jest znacznie bardziej syty. Hola, hola! W dalszym ciągu jednak plazmie nie można zarzucić, że wygląda tragicznie, a jest wręcz odwrotnie. Te matryce dają także piękny obraz, choć dostrzegalne są różnice przy wyświetlaczu OLED.

Czy telewizor plazmowy ma jeszcze sens?

To zależy od oczekiwań konsumenta, niemniej jednak trudno się nie zgodzić, że telewizor plazmowy na obecne czasy jest raczej złym wyborem. Weźmy pod uwagę chociażby pobór energii elektrycznej. Stilgar zeznał, że w piku plazma potrafiła pobierać ponad 400 W, gdzie OLED osiągnął maksymalnie 160 W. To bardzo duża różnica! Warto jeszcze dodać, że plazmy to istne generatory ciepła w mieszkaniach.

plazma vs oled
Na pierwszy rzut oka widać, że OLED po prawo ma intensywniejsze podświetlenie

Jednak czy zestawienie plazma vs OLED wypada jednogłośne na korzyść matrycy LED? Niekoniecznie, są pewne aspekty, w których telewizor plazmowy radzi sobie lepiej od nowych sprzętów. Mówimy np. o kątach widzenia, gdzie OLED wywołuje lekko zielonkawą poświatę, gdy patrzymy na obraz z boku. Plazma jest wolna od takich mankamentów, a barwy pozostają bez zmian.

Drugą korzyścią w telewizorach plazmowych jest czystość obrazu w ruchu. Ze względu na różnice w sposobie wyświetlania sygnału OLED-y nie są w stanie zapewnić tak wyrazistego obrazu. Bez podświetlenia stroboskopowego w matrycach LED plazma wygrywa ostrością. Jak to Tomek w filmie określił, „plazmy podczas ruchu są nierealnie czyste”, a więc te telewizory potrafią zawojować jakością obrazu.

Sprawdź też: PLAZMY – Dlaczego już się ich nie produkuje? Odpowiedź na moreleTV!

Plazma vs OLED – podsumowanie

Werdykt testu jest raczej łatwy do oceny, nie mamy się tutaj nad czym zastanawiać. Telewizor plazmowy na wielu płaszczyznach podczas praktycznego użytkowania po prostu przegrywa. To nie sprzęt na obecne lata ze względu chociażby na zużycie prądu czy szybką degradację paneli. Plazma w dalszym ciągu jest bardzo ciemnym telewizorem, absorbującym dużo światła, a co za tym idzie, każdy OLED będzie dawał jaśniejszy i nasycony obraz.

oled
Plazma na 60Hz lekko ustępuje jakością w stosunku do 120Hz OLED-a

W wielu aspektach OLED sumarycznie wygrywa z telewizorami plazmowymi. Nie oszukujmy się, kąty widzenia są detalem, który widać, ale na co dzień kompletnie na to nie zwracamy uwagi. O wiele ważniejsza jest jasność telewizora, aby w słoneczny dzień móc wszystko zobaczyć. Plazmy nie są złe, były nawet genialne kilkanaście lat temu, ale niestety w obecnych czasach raczej będą odchodzić w niepamięć. Warto dodać, że telewizory plazmowe zjadały na śniadanie matryce LCD swoją jakością obrazu. Na ten moment jednak świat należy do OLED-ów.

Sprawdź też: Czym różni się QLED od OLED? Który telewizor wybrać?

Plazma vs OLED? Jakie masz zdanie na temat tych dwóch rodzajów telewizorów? Miałeś plazmę w domu? Daj znać w komentarzach.

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.