dualshock 4 pad playstation

Technologia

19.09.2021 12:23

PlayStation Now — co to jest i kiedy będzie dostępne w Polsce? PS Now — ciągle czekamy na Game Pass od Sony

Konsole Programy i aplikacje
15
1
0
15
1

PlayStation Now to subskrypcyjna usługa streamingowa od Sony, która pozwala grać w produkcje z biblioteki PlayStation na PS4, PS5 oraz na PC. Za niedługo abonament może pojawić się w naszym kraju. Co musisz wiedzieć przed premierą usługi?

Co to jest PlayStation Now?

Na samym początku należy odpowiedzieć na pytanie: co to PlayStation Now. PS Now to subskrypcja udostępniająca gry z biblioteki PlayStation w chmurze. Abonament wystartował w styczniu 2014 roku z paroma produkcjami możliwymi do ogrania. Dziś usługa oferuje ponad 800 pozycji, a co miesiąc Sony dodaje kolejne tytuły do tej listy. PS Now kosztuje około 40 złotych za 30-dniowy dostęp, a każdy nowy subskrybent nie płaci za pierwszy tydzień.

playstation now
Źródło: polygamia.pl

Maksymalna rozdzielczość, w której streamowane są gry, to 1080p. Większość tytułów działa także w 60 klatkach na sekundę. Jakość obrazu jest zależna od prędkości łącza (minimalna szybkość to 5 Mbps). Warto pamiętać, że niektóre gry pojawiają się w ofercie tylko na określony czas. Na przykład Persona 5 była dostępna wyłącznie od listopada 2019 do lutego 2020.

Kiedy PlayStation Now oficjalnie w Polsce?

Japońskie przedsiębiorstwo nie podało jeszcze oficjalnej daty premiery usługi w naszym kraju. Jednak wszystkie znaki na niebie wskazują, że zbliża się wielkimi krokami. Parę miesięcy temu na oficjalnej stronie PlayStation pojawiły się reklamy abonamentu. Po kliknięciu w odnośnik prowadzący do darmowego okresu próbnego przed naszymi oczami pojawiał się błąd 404. Oznacza to, że upublicznione informacje pojawiły się tam przez pomyłkę. Sony szybko przyznało się do błędu i usunęło mylące treści ze swojej witryny. Zamieszanie związane z przeciekiem spowodowało duże poruszenie w internecie, jednak nie doczekało się odzewu od Sony Interactive Entertainment. No cóż, polscy gracze muszą widocznie uzbroić się w cierpliwość!

Zobacz: PlayStation 5 – recenzja po pół roku. Czy warto było polować w dniu premiery na PS5 od Sony?

Czy dzięki PS Now zagrasz w Red Dead Redemption na PC?

W 2019 gracze doczekali się wydania RDR2 na PC. Razem z premierą drugiej części westernu pojawiły się pytania o ewentualne wersje „jedynki”. Jednak ani Rockstar, ani Sony nie mają zamiaru przenieść kultowej produkcji na komputery. Przez co subskrypcja PlayStation Now to najprostszy sposób na zagranie w RDR na PC. Jakość obrazu oraz opóźnienie rozgrywki jest zależne od prędkości łącza. Aby w pełni cieszyć się z gameplayu, należy zaopatrzyć się także w kontroler. Sterowanie w pierwszym Red Dead Redemption nie było projektowane pod myszkę i klawiaturę. Większość graczy poleca jednak, aby skorzystać z możliwości, jakie oferuje PS3 i po prostu grać w pierwsze Red Dead Redemption na konsoli.

RDR 1 na PS Now
Źródło: wccftech.com

PS Now kontra Xbox Game Pass i Google Stadia

Cloud gaming z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Świadczą o tym choćby liczby subskrybentów największych dystrybutorów grania w chmurze. Zdecydowanie najważniejszym graczem na rynku jest Xbox Game Pass gromadzący ponad 23 miliony aktywnych abonentów. Usługa od Microsoft zostawiła konkurentów daleko w tyle. Game Pass ma około 4 razy więcej użytkowników niż PlayStation Now i Google Stadia łącznie. Pomimo tak dużej różnicy w statystykach nie można jednoznacznie określić najlepszego abonamentu do grania w chmurze. W ofercie od Sony znajdziemy najwięcej tytułów, natomiast Stadia oferuje najładniejszą rozgrywkę w 4K rozdzielczości.

Playstation Now vs Xbox Game Pass
Źródło: pushsquare.com

PlayStation Now umożliwia graczom zagranie w mnóstwo klasyków znanych z PS2 i PS3. Nieco gorzej jest z premierami hitów AAA. Zwykle najnowsze produkcje pojawiają się w usłudze dopiero po kilku miesiącach od pojawienia się w PlayStation Store. Jeśli polujesz na topowe produkcje, powinieneś zainteresować się PS Plus. Abonament ze złotym plusem często oferuje zniżki na gry AAA niedługo po ich premierze.

Gry dostępne w ramach PlayStation Now

Największą zaletą PS Now jest ogromna biblioteka gier. Każdy gracz znajdzie w niej coś dla siebie — od gier familijnych, przez wyścigi, strzelanki, aż po bijatyki i gry akcji. Oprócz wspomnianych wyżej klasyków ze wcześniejszych generacji konsol usługa oferuje graczom różne bestsellery z PlayStation Store. Do najlepszych gier PS Now należą m.in.: The Last of Us, God of War (2018), Wiedźmin 3, czy też Horizon Zero Dawn. Co więcej, jeśli korzystamy z usługi na konsoli, wiele tytułów możemy pobrać, przez co uzyskamy najlepszą jakość, bez względu na prędkość połączenia.

gry na Playstation now
Źródło: gamingsociety.pl

Jak wspomnieliśmy wcześniej, do oferty PlayStation Now raz w miesiącu dochodzą produkcje o limitowanym czasie dostępu. Choćby w tym miesiącu dodane zostały takie hity jak Tekken 7, Final Fantasy VII, czy Pathfinder: Kingmaker. Dość często w tym zestawieniu znajdują się ekskluzywne wydania na konsole Sony. PS Now to świetny sposób na sprawdzenie, czy dany tytuł jest wart zakupu. Za 9,99$ można sprawdzić ponad 800 gier! Wszystkie produkcje dostępne w abonamencie (oprócz retro-klasyków z PS2 i PS3) możesz kupić w sklepie PlayStation Store.

PlayStation Now w Polsce — jak korzystać?

W Polsce PlayStation Now nie jest oficjalnie otwarte dla graczy. Istnieje jednak możliwość korzystania z abonamentu bez konieczności wyjazdu za granicę. Wystarczy zarejestrować konto w PlayStation Network, podając dane z kraju, w którym działa subskrypcja (np. Austria, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Francja, Niemcy). Następnie logujemy się do PS Now na wybranym sprzęcie i dodajemy informacje bilingowe. Należy pamiętać, aby wpisać adres podany wcześniej w banku, bez zmiany regionu na Polskę.

Po dodaniu karty kredytowej i wyborze opcji abonamentu musimy zadbać o jeszcze kilka innych kwestii. Aby w pełni cieszyć się możliwościami PS Now na komputerze, musimy posiadać kontroler, najlepiej marki Sony, kompatybilny ze sterownikami naszego sprzętu. Warto także sprawdzić, czy nasz PC spełnia wymagania opisane na oficjalnej stronie PlayStation Now. Komputer musi być wyposażony w co najmniej 2GB pamięci ram, procesor z Core i3 2.0GHz, oraz operować na systemie Windows 8.1 lub nowszym. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, minimalna prędkość połączenia wymaganego do grania w chmurze to 5 Mbps. Dla polepszenia komfortu rozgrywki polecamy podłączyć nasz komputer do Internetu za pomocą kabla Ethernet.

PS Now w Polsce
Źródło: gg.deals

PlayStation Now, jak i cały cloud gaming to wygodne wyjście dla posiadaczy starszego sprzętu chcących zagrać w nowe produkcje. Pomimo braku oficjalnego wsparcia dla usługi w naszym kraju, warto się nią zainteresować. W końcu granie w chmurze to przyszłość gamingu!

15
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *