Drapacze chmur obraz główny

Technologia

28.09.2021 11:27

Ogromne drapacze chmur – największe wieżowce na świecie i w Polsce

Nauka
5
1
0
5
1

Drapacze chmur w wielu światowych stolicach górują nad otoczeniem, imponując wielkością i rozmachem stawianych konstrukcji. Najwyższe budynki świata osiągają wysokość ponad 800 metrów. Poznaj historię fascynującego wyścigu do nieba!

Czym jest drapacz chmur – definicja. Od jakiej wysokość zaczyna się drapacz chmur?

Według skromnej definicji, jaką prezentuje Słownik języka polskiego PWN, drapacz chmur, to nic innego jak po prostu bardzo wysoki budynek. Termin jest potocznym określeniem wieżowca i powstał od angielskiego słowa skyscraper w Stanach Zjednoczonych pod koniec lat 80. XIX wieku. O drapaczach chmur mówi się w przypadku budynków biurowych lub mieszkalnych, o stalowej konstrukcji szkieletowej, które mają wiele kondygnacji, a ich powierzchnia podstawy jest niewielka w stosunku do wysokości.

Drapacze chmur

Historia drapaczy chmur

Wysokie konstrukcje od zawsze fascynowały ludzkość. Kilka bardzo wczesnych przykładów architektury sięgającej nieba jest na to doskonałym dowodem. Jedną z takich budowli jest słynna Piramida Cheopsa, będąca najwyższą piramidą świata o wysokości 139 metrów, czy Wieża Babel, która według Starego Testamentu sięgała aż do nieba. XIX wiek, był przełomowym momentem, w którym oprócz budowli sakralnych zaczęły powstawać wieżowce zaadaptowane na mieszkania, biura czy hotele. Dużą zasługą dla wzrostu popularności drapaczy chmur było wynalezienie windy w 1852 roku przez amerykańskiego konstruktora, Elisha Grave Otisa.

Kolejnym przełomowym wynalazkiem w architekturze gmachów górujących nad otoczeniem były rozwiązania konstrukcyjne – w tym przede wszystkim wytrzymały i zarazem sprężysty stalowy szkielet pozwalający na budowanie wysokich konstrukcji. Za pierwszy budynek wzniesiony w ten właśnie sposób uważa się Home Insurance Building w Chicago. Według analiz historycznych był to jednocześnie pierwszy budynek uznany za wieżowiec. Został zaprojektowany przez Williama LeBrona Jenney’ego w 1884 roku, a jego otwarcie nastąpiło już w kolejnym roku.

Zobacz: Najważniejsze informacje o World Trade Center

Nowa technologia pozwoliła w dużej mierze zrezygnować z tradycyjnych materiałów, dzięki czemu ważył mniej więcej jedną trzecią mniej. Początkowo miał dziesięć kondygnacji, z którymi liczył ok. 42 metry wysokości. Gmach w 1931 roku został rozebrany i zastąpiony nowym biurowcem – Private Bank Building. Mimo tego projekt amerykańskiego inżyniera pozostał pierwszym przykładem drapacza chmur, który otworzył nowy, niezwykle ważny rozdział w historii architektury. Niedługo później wieżowce zaczęły prześcigać się wysokością i znacząco wpłynęły na panoramy wielkich aglomeracji amerykańskich i światowych.

Wysokościowiec a drapacz chmur – różnice

Jak wynika z definicji zamieszczonej w Słowniku języka polskiego PWN drapacz chmur to bardzo wysoki budynek, idąc więc dalej, korzystając z tego samego źródła, dowiedzieć się można, że wysokościowiec, to nic innego jak budynek wielopiętrowy. Natomiast w encyklopedii PWN: wieżowiec, wysokościowiec oraz drapacz chmur traktowane są jako synonimy, które używać można zamiennie. Takie wytłumaczenie jednak nie jest wystarczająco precyzyjne i jak się okazuje, w tej kwestii nie ma żadnych oficjalnych reguł, które bardziej wnikliwie potrafiłyby wskazać konkrety i różnicę między tymi określeniami.

Nieco bardziej precyzyjne informacje dotyczące terminu wysokościowiec znaleźć można w Dzienniku Ustaw 75, według którego jest to rodzaj budynku, którego wysokość przekracza 55 metrów, a liczba kondygnacji jest większa niż 18. Za oceanem przyjęła się niepisana reguła, która mówi, że za wieżowiec uznaje się budynek o wysokości przekraczającej 150 metrów.

Burj Khalifa - najwyższy drapacz chmur obecnie
Burj Khalifa

Pięć najwyższych drapaczy chmur na świecie

Nieprzerwanie od 2010 roku Burj Khalifa w Dubaju jest najwyższym budynkiem świata. Rekord osiągnięty przez budowlę wynosi 828 metrów wysokości. O ponad 300 metrów przewyższył poprzedniego lidera ze stolicy Tajwanu – Taipei 101 (509 metrów). Dziś, wieżowiec wybudowany w Tajpej nie łapie się nawet do pierwszej dziesiątki, co jest doskonałym przykładem tempa, w jakim ludzkość pnie się w górę.

Zasłużone drugie miejsce przypada Shanghai Tower, najwyższemu drapaczowi chmur w Chinach – 632 metry. W budynku mieszczą się biura, restauracje, sklepy, liczne lokale usługowe oraz hotel. Nie zabrakło również doskonałego punktu widokowego oraz windy wznoszącej się na rekordową wysokość 578,5 metra.

Na podium tuż za Shanghai Tower znajduje się królewska wieża z zegarem w Mekce – Abradż al-Bajt. Całkowita wysokość tej postmodernistycznej budowli wynosi aż 601 metrów. Kompleks hotelowy Abradż al-Bajt znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie największego na świecie meczetu Al-Masdżid al-Haram. Drapacz chmur może poszczycić się największym zegarem na świecie – 5 razy większym od londyńskiego Big Bena.

Sprawdź: Koreański horror Sweet Home — podstawowe informacje, obsada, kiedy kolejny sezon?

Niewiele mniej, bo tylko 3 metry różnicy dzieli czwarte, a trzecie miejsce w rankingu najwyższych drapaczy chmur świata. Liczący 599 metrów Ping An Finance Center w Chinach początkowo miał mieć iglice sięgającą 660 metrów, jednak zrezygnowano z niej przez wzgląd na ograniczenia związane z pobliskim lotniskiem Shenzhen. Choć znalazł się poza podium, może poszczycić się tytułem najwyższego wieżowca biurowego na świecie.

Piątym najwyższym drapaczem chmur na świecie jest China 117 Tower, który mierzy zaledwie 2 metry mniej niż Ping An Finance Center. Jego budowa rozpoczęła się 13 lat temu i do dziś nie została ukończona. Historia tego wieżowca jest długa i rodzi wiele pytań. Aż trudno uwierzyć, że jedna z najsilniejszych gospodarek świata o najwyższym tempie urbanizacji stała się domem dla największego opuszczonego drapacza chmur na świecie.

Najwyższe drapacze chmur w Polsce

Drapacze chmur w Polsce również stają się coraz popularniejsze. Od lat tytuł najwyższego wieżowca w kraju należał do Pałacu Kultury i Nauki w stolicy. Budowla licząca 66 lat wraz ze wspornikiem antenowym, który stanowi integralną część iglicy mierzy aż 237 metrów wysokości. W momencie otwarcia w 1955 roku Pałac był drugim najwyższym budynkiem w Europie.

Wszystko jednak zmienia się za sprawą nowej inwestycji – Varso Tower wchodzi w skład kompleksu Varso Place w Warszawie i ma już ukończoną konstrukcję liczącą aż 310 metrów wysokości. Oficjalnie tytułu lidera przejąć jeszcze nie może, ponieważ prace wykończeniowe wciąż trwają. Budowa kompleksu wystartowała w grudniu 2016, a zakończy się w styczniu 2022 roku. Co więcej, Varso Tower będzie mógł pochwalić się najwyższym punktem widokowym w Warszawie – na 49 i 53 piętrze drapacza chmur znajdą się dwa ogólnodostępne tarasy widokowe.

drapacze chmur w Poslce - Pałac Kultury i Nauki
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Kolejne miejsce na liście najwyższych budynków zajmuje Warsaw Spire, będący kompleksem biurowym – jego wysokości całkowita wynosi 220 metrów. Oficjalnie na podium znalazł się również wrocławski Sky Tower, który poszczycić może się tytułem najwyższego budynku mieszkalnego w Polsce – ma 51 pięter i 212 metrów wysokości. Na przedostatnim piętrze zlokalizowano taras widokowy, z którego rozpościera się widok na panoramę miasta.

Polskie drapacze chmur stają się często symbolem i wizytówką miasta, w którym zostały wzniesione. Choć w światowych rankingach Polskie wieżowce nie zajmują wysokich miejsc, to tendencja wznoszenia coraz większej ilości nowoczesnych budynków, których ostatnie piętra sięgają nieba, staje się dość zauważalnym architektonicznym trendem.

Najwyższe drapacze chmur górujące nad otoczeniem sprawiają, że rosną ambicje w branży architektonicznej. Już od 2013 roku zapowiadane jest powstanie największego gmachu świata – Jeddah Tower, który stanąć ma kilkadziesiąt kilometrów od kompleksu Abradż al-Bajt. Inwestycja ma przewyższyć Burdż Chalifę o prawie 200 metrów. Czas pokaże, czy magiczna granica kilometra wysokości w końcu zostanie przekroczona!

5
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *