Technologia

30.11.2021 07:40

NVIDIA GeForce RTX 40 Ada Lovelace: tajwańskie fabryki już się przygotowują

Komputery Newsy
10
0
0
10
0

NVIDIA GeForce RTX 40 – nowa seria kart graficznych od ich największego producenta, zostanie zaprezentowana już w 2022 roku. Układy wyprodukują tajwańskie fabryki TSMC.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi w jednym z najpopularniejszych źródeł dotyczących przemysłu Tajwanu – DigiTimes, najnowsze karty graficzne firmy NVIDIA, obecnie kryjące się pod nazwą kodową Ada Lovelace, wyprodukowane zostaną w fabrykach należących do koncernu TSMC. Producent układów wykorzysta 5 nm proces technologiczny.

Powyższe informacje, do tej pory, pojawiały się wyłącznie w nieoficjalnych spekulacjach, głównie na Twitterze. Teraz, gdy publikuje je poważany, lokalny serwis, należy uznać je za wysoce wiarygodne.

NVIDIA GeForce RTX 40 Ada Lovelace – następca Ampere pojawi się w 2022 roku

O obecnej generacji kart graficznych, która w tym momencie powinna znajdować się w sklepach, ciężko powiedzieć cokolwiek konkretnego. Wiadomo, że karty Ampere uzyskały znaczący przyrost wydajności względem poprzedniej architektury – Turing, jednak skorzystać z niego może tylko nieliczne grono szczęśliwców.

W momencie premiery kart serii NVIDIA GeForce RTX 30, firma deklarowała utrzymanie cen poszczególnych wariantów wydajnościowych na identycznym poziomie, co przy poprzedniej generacji kart, przy jednoczesnym przeskoku wydajnościowym przekraczającym, w niektórych wariantach, 150%. Niestety, co było dalej, wszyscy wiemy.

Przyszłoroczna generacja kart NVIDIA, Ada Lovelace, zgodnie z przewidywaniami, również zapewni potężny skok mocy. Nie będzie to jednak aż tak spektakularna różnica, jak w przypadku kart Turing i Ampere. O ile pogłoski znajdą potwierdzenie w rzeczywistości, karty Ada Lovelace będą nieco ponad dwukrotnie bardziej wydajne od Ampere.

Przewidywana specyfikacja nowych kart NVIDIA

Produkcja nowych kart graficznych NVIDIA w procesie technologicznym 5 nm jest już praktycznie pewna. Niemniej, pozostałe elementy specyfikacji wciąż pozostają w sferze zagadek i spekulacji. Wiele wskazuje jednak na to, że nie zmienią się parametry szyny danych (384-bit), oraz pamięć operacyjna (GDDR6X). Jest również wysoce prawdopodobne, że topowy układ z serii NVIDIA GeForce RTX 40, otrzyma 24 GB pamięci GDDR.

Nowe układy graficzne, najprawdopodobniej, będą musiały zmierzyć się z nieco innymi wyzwaniami, niż dotychczasowe generacje. Mowa o, przede wszystkim, wzroście popularności metaverse i technologii AI. Warto pamiętać również o tym, że wymagania sprzętowe gier wciąż rosną. Przekłada się to na konieczność zapewnienia odpowiednio wysokiej wydajności.

Najważniejsze jednak, by nowe układy NVIDIA GeForce RTX 40 cechowały się tym, czego w obecnej generacji, Ampere, zabrakło – dostępnością.

Tego sobie życzmy.

Przeczytaj również: Co to jest NVIDIA GeForce Experience? Najważniejsze informacje

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.