Technologia

12.10.2022 11:41

NVIDIA GeForce RTX 4000 Ada Lovelace: tajwańskie fabryki już się przygotowują

Komputery Newsy Podzespoły
19
1
0
19
1

NVIDIA GeForce RTX 4000 – nowa seria kart graficznych od ich największego producenta, zostanie zaprezentowana już w 2022 roku. Układy wyprodukują tajwańskie fabryki TSMC.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi w jednym z najpopularniejszych źródeł dotyczących przemysłu Tajwanu – DigiTimes, najnowsze karty graficzne firmy NVIDIA GeForce RTX, w tym RTX 4090, obecnie kryjące się pod nazwą kodową Ada Lovelace, wyprodukowane zostaną w fabrykach należących do koncernu TSMC. Producent układów wykorzysta 4 nm proces technologiczny.

Powyższe informacje, do tej pory, pojawiały się wyłącznie w nieoficjalnych spekulacjach, głównie na Twitterze. Teraz, gdy publikuje je poważany, lokalny serwis, należy uznać je za wysoce wiarygodne.

NVIDIA GeForce RTX 40 Ada Lovelace – następca Ampere pojawi się w 2022 roku

O obecnej generacji kart graficznych, która w tym momencie powinna znajdować się w sklepach, ciężko powiedzieć cokolwiek konkretnego. Wiadomo, że karty Ampere uzyskały znaczący przyrost wydajności względem poprzedniej architektury – Turing, jednak skorzystać z niego może tylko nieliczne grono szczęśliwców.

Sprawdź też: Karty RTX 4000 i nowe przecieki dotyczące ich specyfikacji

W momencie premiery kart serii NVIDIA GeForce RTX 30, firma deklarowała utrzymanie cen poszczególnych wariantów wydajnościowych na identycznym poziomie, co przy poprzedniej generacji kart, przy jednoczesnym przeskoku wydajnościowym przekraczającym, w niektórych wariantach, 150%. Niestety, co było dalej, wszyscy wiemy.

Przyszłoroczna generacja kart NVIDIA, Ada Lovelace, zgodnie z przewidywaniami, również zapewni potężny skok mocy. Nie będzie to jednak aż tak spektakularna różnica, jak w przypadku kart Turing i Ampere. O ile pogłoski znajdą potwierdzenie w rzeczywistości, karty Ada Lovelace będą nieco ponad dwukrotnie bardziej wydajne od Ampere.

Sprawdź też: Porównanie kart graficznych GeForce RTX 3000 vs. RTX 4000

Przewidywana specyfikacja nowych kart NVIDIA

Produkcja nowych kart graficznych NVIDIA w procesie technologicznym 4 nm jest już praktycznie pewna. Niemniej, pozostałe elementy specyfikacji wciąż pozostają w sferze zagadek i spekulacji. Wiele wskazuje jednak na to, że nie zmienią się parametry szyny danych (384-bit), oraz pamięć operacyjna (GDDR6X). Jest również wysoce prawdopodobne, że topowy układ z serii NVIDIA GeForce RTX 4090, otrzyma 24 GB pamięci GDDR.

Nowe układy graficzne, najprawdopodobniej, będą musiały zmierzyć się z nieco innymi wyzwaniami, niż dotychczasowe generacje. Mowa o, przede wszystkim, wzroście popularności metaverse i technologii AI. Warto pamiętać również o tym, że wymagania sprzętowe gier wciąż rosną. Przekłada się to na konieczność zapewnienia odpowiednio wysokiej wydajności.

Niebanalne znaczenie ma również wykorzystanie przez karty GeForce RTX nowych rozwiązań w postaci DLSS oraz ray tracingu. Pierwsza z technologii wykorzystuje uczenie maszynowe do poprawienia jakości i wydajności obrazu. Druga natomiast zmienia sposób, w jaki generowane jest oświetlenie w grach – jest zresztą obecna również na konsolach PS5 i Xbox Series X.

Najważniejsze jednak, by nowe układy NVIDIA GeForce RTX 40 cechowały się tym, czego w obecnej generacji, Ampere, zabrakło – dostępnością. Miejmy również nadzieje, że ceny kart graficznych pozostaną na… rozsądnym poziomie.

Sprawdź też: NVIDIA GeForce RTX 4090 – recenzja karty graficznej od KFA2 SG

Aktualizacja: pierwsze karty NVIDIA GeForce RTX serii 40 już dostępne

Doniesienia, o których pisaliśmy swego czasu, znalazły potwierdzenie w rzeczywistości. Nowe układy graficzne NVIDIA powstają w fabrykach TSMC i wykorzystują 4 nm proces technologiczny. Architektura Ada Lovelace imponuje szybkością – z pierwszych benchmarków wiemy, że przyrost wydajności jest miejscami nawet dwukrotny. Kiedy będzie można przekonać się o tym osobiście?

Już 12 października, w godzinach popołudniowych, pierwsze z nowych kart graficznych NVIDIA trafią do sprzedaży. Na początku będzie to najpotężniejszy układ, przeznaczony dla profesjonalistów i entuzjastów dysponujących sporą ilością gotówki. Pierwsze karty graficzne NVIDIA GeForce RTX 4090 już czekają na chętnych. Warto się pospieszyć, bo możliwości, które oferują, są po prostu imponujące!

Szukasz GeForce RTX 4090? Mamy już pierwsze egzemplarze! Sprawdź: 

19
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.