
NASA ogłosiła informację świadczącą o zatwierdzeniu misji Axiom, w której znajdą się międzynarodowi członkowie załogi. Rakieta SpaceX Falcon 9 wyniesie w kosmos cztery osoby, aby dotrzeć do stacji kosmicznej.
To wielka chwila dla ludzkości, ponieważ to przedsięwzięcie będzie pierwszym wydarzeniem w historii. Do tej pory żadna prywatna osoba nie była w stanie wykupić sobie lotu w kosmos. O planach tej wyjątkowej podróży pisaliśmy już wcześniej, jednak dokładna data wylotu nie była sprecyzowana. Obecnie NASA potwierdziła misję, a jej start nastąpi w środę 30 marca.
Warto powiedzieć, że lot został przesunięty, ponieważ poprzednio start zakładano na 28 lutego. Nazwa wyznaczona dla tego wydarzenia brzmi Axiom Mission 1 lub zamiennie Ax-1. Astronauci wyruszą z NASA Kennedy Space Center mieszczącego się na Florydzie. Podróż będzie trwała 10 dni, a załoga statku będzie gośćmi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Po upływie określonego czasu, rakieta wyląduje z powrotem na Florydzie.
Sprawdź też: NASA rusza z kosmiczną turystyką. Pierwsza wycieczka już za niedługo!
To kolejny ważny kamień milowy w naszych wysiłkach na rzecz stworzenia gospodarki na niskiej orbicie okołoziemskiej. Życzę tym członkom załogi Axiom bezpiecznej podróży i mam nadzieję, że czas spędzony w kosmosie będzie dla nich produktywny i przyjemny.
powiedział Phil McAlister, dyrektor komercyjnych lotów kosmicznych w NASA.

W podróż kosmiczną wyruszą: Mark Pathy (kanadyjski inwestor), Larry Conor (amerykański biznesmen), Eytan Stibbe (pilot izraelskich sił powietrznych) i Michael López-Alegría, były astronauta NASA. Celem tej wyjątkowej wyprawy jest przeżycie niesamowitych wrażeń doświadczając nieważkości. To zdecydowanie główna atrakcja, zaraz po odkryciu ISS na własne oczy. Prywatni astronauci mają także swoje indywidualne projekty badawcze, które sobie wyznaczyli. Jak powiedział jeden z uczestników „celem załogi Ax-1 jest wyznaczenie standardów dla wszystkich przyszłych prywatnych misji astronautów pod względem naszego przygotowania i profesjonalizmu”. Agencja NASA z pewnością pragnie dopiąć wszystko na ostatni guzik, aby pierwszy zespół jak najlepiej przetarł szlaki w kosmicznej turystyce.
NASA i prywatne misje badawcze – więcej informacji
Aby wyruszyć w podróż kosmiczną nie wystarczy zapłacić odpowiednią kwotę za miejsce w rakiecie Falcon 9. Załoga Ax-1 regularnie jest przygotowywana do lotu poza orbitę ziemską. Od sierpnia poprzedniego roku, odbywają się szkolenia z systemami obowiązującymi na stacji czy obiektami naukowymi. Nauka z dziedziny procedur awaryjnych także jest na liście do omówienia. Przygotowań do takiego wydarzenia jest naprawdę sporo, zarówno ze strony organizatora jak i samych uczestników.
NASA z organizowaniem tego typu wycieczek wiąże poważne plany. W końcu to świetny sposób na zarobek, ale także zebranie ogromu doświadczenia i zapisanie się w historii. Co ciekawe, agencja kosmiczna planuje w dalszym ciągu wybierać Axiom Space do kolejnych, prywatnych misji astronautów. Do niedawna o podróżach w kosmos mówiło się niczym o niestworzonych bajkach. Dziś stały się one rzeczywistością. Jesteśmy ciekawi jak przebiegnie misja, oby nie napotkała się na żadne problemy. Jeżeli NASA uda się dokonać pierwszej kosmicznej wycieczki, apetyt wzrośnie w miarę jedzenia, takich podróży będzie coraz więcej.
A czy Ty chciałbyś polecieć w kosmos? Co najbardziej Cię fascynuje w stanie nieważkości? Daj znać w komentarzach.
Chcesz skonfigurować i zamówić idealny komputer dla siebie? Wiemy, że nie jest to takie proste, na jakie wygląda… Wszystkim spragnionym pomocy w tym trudnym zadaniu polecamy nasz obszerny materiał: Konfigurator zestawu komputerowego PC. Wybieramy podzespoły do wymarzonego peceta. W artykule omawiamy dokładnie wszystkie kwestie, jakie należy brać pod uwagę podczas zakupu sprzętu komputerowego. Konfigurator zestawu komputerowego PC to narzędzie, które pomoże laikom w zbudowaniu pierwszego, w pełni autorskiego komputera. Dzięki niemu i kilku naszym wskazówkom każdy poradzi sobie z doborem pasujących do siebie podzespołów, zapewniających odpowiednią wydajność.
źródło zdjęcia: spacex