Olympus Mons

Technologia

09.08.2021 12:53

Najwyższa góra w Układzie Słonecznym — Olympus Mons. Ta wysokość wprawia w osłupienie

Kosmos Nauka
10
2
0
10
2

Mount Everest jest ogromny, ale jego rozmiary bledną, gdy porównamy go do Olympus Mons. Góra ta, to ogromnych rozmiarów wygasły wulkan tarczowy. Chcesz wiedzieć o niej więcej? Zapraszamy do lektury.

Góra Olympus Mons — gdzie się znajduje, wysokość, rozmiary

Zastanawiasz się, na której planecie lub księżycu znajduje się największa góra Układu Słonecznego, Olympus Mons? Spieszymy z odpowiedzią, że jest ona zlokalizowana na Marsie. Ten wygasły wulkan tarczowy o bardzo łagodnym zboczu, znajduje się w regionie, który nazwano Aureolą Olympus Mons i jest on poprzecinany różnego rodzaju blokami skalnymi i grzbietami, które otaczają górę w promieniu tysiąca kilometrów. Na szczycie panuje ciśnienie 72 Pa, co odpowiada 12% średniego ciśnienia na Marsie. 

Jak wygląda porównanie wysokości Olympus Mons do Mount Everest? Marsjański wulkan jest blisko 2,5 raza wyższy od najwyższego ziemskiego szczytu. Ma on aż 21 287,4 metra wysokości nad poziom odniesienia, a z uwzględnieniem otaczającej go równiny, wysokość sięga około 26 000 metrów. Olympus Mons wysokość ma naprawdę imponującą, jednak na uwagę zasługują również olbrzymie rozmiary tego tworu geologicznego. 

olympus mons

Podstawa góry ma powierzchnię wynoszącą około 600 tys. kilometrów kwadratowych, co może dorównywać prawie całemu terytorium Francji. Na uwagę zasługuje również rozmiar krateru, który ma 60 kilometrów szerokości, 85 kilometrów długości oraz 3 kilometry głębokości. Wulkan Olympus Mons ma łagodne zbocze, dzięki czemu jego wysokość nie od razu robi tak duże wrażenie. 

Historia badań góry — misje, programy badawcze

Pierwsza obserwacja wulkanu miała miejsce już na początku XIX wieku, gdzie według przekazów jego sylwetka odznaczała się na powierzchni Marsa ze względu na burze pyłowe. Ogromne rozmiary Mons Olympus zostały potwierdzone dopiero w 1971 roku, kiedy to sonda Mariner 9 dotarła na orbitę marsjańską właśnie w trakcie jednej z burz i od razu wyłapała na powierzchni planety ten ogromny wulkan. Po tym wydarzeniu ruszyły prace badawcze, których zadaniem było lepsze zrozumienie fenomenu tej formacji geologicznej.

Od czasu pierwszego uchwycenia góry poprzez sondę przeprowadzono kolejne badania i wykonano wiele zdjęć dokumentujących zmiany zachodzące na Marsie i na samej górze Olympus. Badania te pozwoliły określić dokładne rozmiary formacji oraz oszacować jej aktywność. 

Historia badań Olympus Mons


W 1996 r. na Marsa została wystrzelona sonda Mars Global Surveyor, której zadaniem było między innymi pobranie próbek oraz przeprowadzenie badań nad Olympus Mons. Badania w ramach tego programu pozwoliły oszacować, że do ostatniej erupcji wulkanu doszło około 100-200 milionów lat temu. 

Kolejna ważna misja w historii wulkanu rozpoczęła się w 2003 roku. Mowa o Mars Express, w której skład wchodziły bezzałogowy Mars Express Orbiter i lądownik Beagle 2. Badania były prowadzone przez kilkanaście lat. W ich trakcie odkryto, że zastygła lawa na zboczach Olympus Mons może mieć wiek między 2 a 115 milionów lat. Uaktualniło to stan wiedzy na temat tego wulkanu. 

Dlaczego Olympus Mons jest tak ogromny?

Co wpływa na ogromne rozmiary wulkanu Olympus Mons? Mars nie ma płyt tektonicznych, które poruszałyby się pod powierzchnią wulkanu i to przez naukowców uważane jest za jeden z najważniejszych powodów, dlaczego góra ma aż tak duże rozmiary. Brak płyt tektonicznych powoduje, że wypływająca lawa stale powiększa wulkan, zamiast tworzyć mniejsze formacje geologiczne. W ten sposób wulkan się spiętrza i nabiera charakterystycznego kształtu ze swobodnie opadającymi zboczami. 

Sprawdź: Najnowsze zdjęcia z Marsa – gdzie je znaleźć, co na nich jest, jak śledzić newsy? Wszystkie informacje o zdjęciach i filmach z Marsa

Wokół wulkanu znajduje się ogromna Aureola, co do której wciąż pojawia się wiele pytań. Nie ma jeszcze jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego ona powstała. Według wielu naukowców, za jej stworzenie odpowiadają ogromne osunięcia skalne z wulkanu Olympus Mons, jednak nie jest to w stu procentach potwierdzona teza. 

Czy erupcja wulkanu jest możliwa?

Gdy spojrzymy na Marsa, to szybko okaże się, że Olympus Mons jest tylko jednym z licznych wulkanów na jego powierzchni. Oczywiście jest tym największym, który co do zasady musi robić ogromne wrażenie na obserwatorach oraz generować wiele pytań wśród naukowców. Jednym z nich bez wątpienia jest pytanie o to, czy erupcja wulkanu jest jeszcze możliwa? 

Obecnie Olympus Mons jest uważany za wygasły, a jego ostatnia erupcja, tak jak wspominaliśmy, mogła mieć miejsce w przedziale od 2 do nawet 115 milionów lat temu. Powstawanie wulkanu mogło zająć kilka miliardów lat, ale nowe skupiska lawy są dość świeże, dlatego nie sposób w stu procentach określić tego, czy erupcja w przyszłości jest jeszcze możliwa. 

Czy jest możliwość erupcji?

Zdaniem wielu naukowców największy wulkan w Układzie Słonecznym wciąż może pozostawać aktywny. To jedna z najbardziej ekscytujących formacji i warto ją stale obserwować. 

Zobacz: Ile trwa lot na Marsa – wszystko o podróży na Marsa. Ile się tam leci i kiedy to będzie możliwe?

A Wy jak sądzicie? Dajcie nam znać w komentarzach, czy słyszeliście wcześniej o wulkanie Olympus Mons i jakie wrażenie na Was zrobił.

10
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *