1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Najważniejsze informacje o sieci VPN Surfshark

Technologia

30.09.2021 16:32

Najważniejsze informacje o sieci VPN Surfshark

Programy i aplikacje
12
0
0
12
0

Bezpieczne przeglądanie internetu jest priorytetem coraz większej ilości internautów. VPN od Surfshark zapewni nie tylko to, ale da Ci również dostęp do platformy streamingowych z całego świata. Przyjrzeliśmy się temu szokująco taniemu serwisowi.

Surfshark – historia, początki, oferta

Wielu internautów może zastanawiać się, co to jest Surfshark. To dość nowa sieć VPN założona dopiero w 2018 roku. Platforma zlokalizowana jest na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych – takie egzotyczne miejsce nie dziwi jednak w kontekście natury tego serwisu. Terytorium BVI nie posiada żadnych praw nakazujących gromadzenia danych. Dodatkowo znajduje się poza jurysdykcją koalicji znanej jako 5/9/14 Eyes. W jej skład wchodzą, chociażby Stany Zjednoczone, Francja czy Niemcy.

Omówienie tej usługi zacząć należy jednak od początku, to znaczy od zadania sobie pytania, czym właściwie są sieci VPN. Virtual Private Network, czy też wirtualna sieć prywatna, to technologia pozwalająca na ruch pomiędzy nadawcą i odbiorcą za pośrednictwem publicznej sieci. Taka definicja brzmi dosyć enigmatycznie, ale łatwiej zrozumieć sens tej usługi, gdy przyjrzymy się jej zastosowaniom.

Surfshark
Źródło: bezpiecznyvpn.pl

Zobacz: Program do zmiany IP – jaki wybrać? Do czego może być potrzebny VPN?

VPN pozwala nam na ukrycie prawdziwego adresu IP i szyfrowanie danych. Z tego typu rozwiązania korzystają sieci korporacyjne, a także pracownicy zdalni, których od zeszłego roku oczywiście bardzo przybyło. Oprócz szyfrowania danych i ukrywania naszego IP VPN umożliwia bezpieczną komunikację z użytkownikami sieci regulowanych czy cenzurowanych (najpopularniejszym przykładem są tutaj rzecz jasna Chiny). Wirtualna sieć prywatna przez lata stała się swoistym symbolem internetowej wolności.

VPN Surfshark ma jednak nieco inne przeznaczenie i zaadresowane jest głównie do klientów indywidualnych. Sprytni internauci wykorzystują usługi zmieniające ich adres IP, by móc bez ograniczeń korzystać z serwisów posiadających blokadę regionalną. Oczywiście najczęściej są to strony streamingowe. Częstokroć filmy czy seriale są zwyczajnie niedostępne lub pojawiają się w Polsce z opóźnieniem. Jeśli danemu widzowi zależy na obejrzeniu odcinka ukochanego serialu zaraz po premierze w grę wchodzić może właśnie wirtualna sieć prywatna.

Obsługiwane platformy

Przechodząc do oferty Surfshark, okazuje się, że jest ona dosyć rozległa. Za pomocą tego VPN-a da się odblokować dostęp do wszystkich największych serwisów, w tym Disney+, Kodi i Hulu, czyli usług zupełnie w Polsce niedostępnych normalną drogą. Oprócz tego testerom Surfsharka udało się uzyskać dostęp do choćby BBC iPlayer, DAZN, ESPN+ czy też Sling TV.

Jednak to chyba Disney+ cieszy najbardziej, ponieważ treści dostępne ekskluzywnie tam wciąż nie dotarły do Polski. Niestety dalej pozostaje nam czekać na moment, w którym serwis, na którym da się obejrzeć choćby Mandalorianina, będzie obecny na polskim rynku. Na razie, możemy liczyć wyłącznie na VPN-y. Problemem dla wielu VPN-ów jest za to obejście zabezpieczeń Netflixa, jednak Surfshark świetnie sobie z nimi poradził. Dzięki temu da się uzyskać dostęp do bardzo bogatego amerykańskiego katalogu tego streamingowego giganta.

Disney+ w Polsce dzięki Surfsharkowi
Źródło: telepolis.pl

Co ciekawe, możliwe jest także działanie odwrotne, to znaczy korzystanie z polskich serwisów za granicą. VOD czy też Play Now posiadają geoblokady, a Surfshark VPN pozwala na ich obejście. Ten dodatek nie jest wcale tak oczywisty, jak mogłoby się nam wydawać. Dużo innych serwisów VPN tego typu usługi zwyczajnie nie oferuje.

Wspominaliśmy już wcześniej, że VPN-y mogą być wykorzystywane do omijania zabezpieczeń w regionach objętych cenzurą. Niestety, w wypadku Surfsharka bardzo trudno o stabilne połączenie z chińskimi serwerami. Jeżeli więc komuś zależałoby na bezpiecznym połączeniu się ze znajomy z ChRL, trzeba będzie poszukać do tego innego usługodawcy.

Co wyróżnia Surfsharka na tle innych VPN-ów?

Przede wszystkim, Surfshark zbiera fantastyczne opinie użytkowników. Jest bardzo solidnym serwisem, oferującym szeroki zakres usług po przystępnej cenie. Surfshark działa na Chrome i większości popularnych przeglądarek. Dodatkowo obsługuje on iOS oraz Androida. Tak naprawdę, ten VPN działa na wszystkich najpopularniejszych systemach operacyjnych i posiada do tego specjalnie dedykowane aplikacje. Jeśli posiadamy więc sprzęty różnych marek, które działają w różnych ekosystemach, to dalej możemy spokojnie korzystać z Surfsharka. Tym bardziej że nie posiada on ograniczeń dotyczących ilości urządzeń przypisanych do jednego konta. Całe domostwo może więc śmiało korzystać z jednego abonamentu.

Surfshark na IOS
Źródło: applemobile.pl

Choć nie jest to najszybszy VPN dostępny na rynku, to Surfshark działa naprawdę sprawnie. Recenzenci zauważają, że z reguły potrzebne było raptem kilka sekund, by załadował się wybrany przez nich film na dowolnej platformie. Użytkownicy, którym szczególnie zależy na bezpieczeństwie i prywatności z zadowoleniem odnotują jeszcze jedną ważną cechę Surfsharka. Podczas rejestracji zapisywany jest jedynie adres e-mail oraz dane potrzebne do rozliczenia usługi. Serwis nie gromadzi takich danych jak oryginalny adres IP, historia przeglądania czy informacje o danej sesji.

Ile kosztuje oferta Surfsharka?

To chyba kluczowy fragment omówienia VPN od Surfshark. Względem konkurencji wypada on bardzo korzystnie. Zależnie od pakietów możemy płacić od $12.95 za jeden miesiąc po $2.49 miesięcznie (w wypadku dwuletniej subskrypcji). Jeżeli zwrócimy uwagę na pakiet na dwa lata, to w starciu Surfshark kontra NordVPN wygrywa ten pierwszy. Jednak jeśli chcielibyśmy korzystać z VPN-a w ramach testu przez krótszy okres, to NordVPN okazuje się nieznacznie korzystniejszy cenowo.

Oferty VPN
Źródło: swiatvpn.pl

Surfshark to VPN, który nie rewolucjonizuje rynku, ale zapewnia w ramach swojej usługi wszystko, co najważniejsze dla zwykłego użytkownika. Szeroki dostęp do platform streamingowych z całego świata, przystępna cena, dobra szybkość przesyłu i stabilność połączenia to podstawa na dzisiejszym rynku VPN. Surfshark w tych wszystkich elementach zdaje egzamin na piątkę. Internauci chwalą sobie również bardzo dobrą obsługę klienta w kontekście tej firmy.

12
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.