morele overclocking

Technologia

20.01.2022 13:50

moreleTV z sukcesem – światowa czołówka w wynikach Time Spy

Komputery moreleTV Newsy
9
0
0
9
0

moreleTV zaskakują po raz kolejny! Kamil Erdini z morelowego kanału na YouTube, wraz z Grześkiem, przeprowadzili ekstremalny overclocking procesora, który zapewnił im wysokie miejsce w wynikach Time Spy. Jak to dokładnie wyglądało? Zobaczcie.

moreleTV to kanał na YouTube, który bawi i uczy w dziedzinie technologii i komputerów – jednak teraz wykonali coś niesamowitego, przechodzącego ludzkie zmysły. Kamil Erdini wraz z Grzegorzem Iwanem (być może przez Was znanym) postanowili podkręcić procesor i9-12900K do ogromnych częstotliwości. Grzegorz „Ivanov” Iwan to dość znany overclocker, pod którego okiem została przeprowadzona próba pobicia rekordu podkręcania procesora od Intela. Sposób chłodzenia, jaki wymyślił Grzegorz, to użycie ciekłego azotu – brzmi abstrakcyjnie? Tak, ale to się wydarzyło naprawdę! Zobaczcie poniższy materiał od moreleTV!

Zaprojektowana pod wyzwanie maszyna (ciężko ją nazwać zwyczajnym komputerem) posiadała następującą specyfikację:

  • CPU: i9-12900K
  • MBD: Asus ROG Maximus Z690 APEX
  • RAM: 32GB DDR5
  • GPU: 2x GeForce RTX 3090
  • Zasilacz: 3x bequiet! DARK POWER PRO 12 1500W

Chłodzenie, jakie otrzymał zestaw, jest wyjątkowe, ponieważ procesor był schładzany dzięki specjalnie wykonanemu kontenerowi z miedzianą podstawą – do środka metalowego pojemnika został umieszczony ciekły azot. Chłodzenie w ten sposób wymaga specjalnych środków. Płyta główna z dwóch stron została zabezpieczona wazeliną kosmetyczną, na powierzchnię procesora została umieszczona specjalna pasta z możliwością pracy nawet przy -200°C.

moreleTV i overclocking i9-12900K – więcej informacji

Sam kontener został zaizolowany pianką oraz ręcznikiem z mikrofibry, aby wchłaniał wilgoć – Grzesiek zadbał o każdy detal podczas tego hardkorowego eksperymentu. Na początku, lekką próbą było podkręcenie wszystkich rdzeni do taktowania 5,5Ghz. To była jednak za mała wartość, by mówić o biciu jakichkolwiek rekordów, Grzegorz po chwili ustawił częstotliwość na 6Ghz i uruchomił benchmark 3DMark.

Celem tego ekstremalnego overclockingu było znalezienie się w TOP 10 najbardziej podkręconych procesorów na Time Spy Extreme. Ciekawostka – Grzegorz przywiózł ze sobą, na spotkanie z Kamilem, 60 litrów ciekłego azotu! Bez drobnych problemów się nie obeszło, podczas próby benchmarku CPU, chłopaki napotkali sławnego blue screena. Co więcej, w pewnym momencie, test utknął w miejscu, ponieważ podczas próby mocniejszego podkręcania powyżej 6Ghz nie było mowy o stabilności. 

Sprawdź też: RTX 4090 może wymagać potężnego zasilania

Pierwsza próba pobicia rekordu skutkowała znalezieniem się na 16 miejscu w światowym rankingu! Drugie podejście wywołało u Kamila nie lada radość, ponieważ „Ivanov” wskoczył na 13 miejsce, ekipa moreleTV zbliżyła się do wyznaczonego celu! Trzecia próba pozwoliła na zajęcie 11 miejsca, po czym… test się zakończył. Platforma odmówiła posłuszeństwa – to było dla niej stanowczo za dużo.

moreletv overclocking i9-12900k
Imponujący wynik udało się ustanowić ekipie podczas testu Time Spy Extreme

Choć w TOP 10 nie udało się znaleźć ekipie moreleTV wraz z pomocą Grzegorza, to jesteśmy dumni z tak imponującego osiągnięcia. Po upływie prawie miesiąca, test „Ivanova” wylądował na 82 miejscu (w chwili pisania tego artykułu). Cóż, ta sytuacja tylko obrazuje, jak wielu jest miłośników overclockingu, którzy ciągle prześcigają się w tym niekończącym wyścigu.

Jak Ci się podobał materiał od moreleTV? A czy Ty próbowałeś swoich sił z podkręcaniem procesora? Daj znać w komentarzach!

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *