mg42 obraz glowny

Technologia

28.07.2021 13:12

MG 42 – wszystko o kultowym karabinie maszynowym

Nauka
9
2
1
9
2

Nie będzie przesadą, jeśli obok rakiet V-2, Tygrysa i Bf 109, w kategorii „najsłynniejsze niemieckie uzbrojenie II wojny światowej”, umieścimy także karabin MG 42. Jego udana konstrukcja wyznaczała standardy dla karabinów maszynowych w następnych latach. Chcesz wiedzieć więcej o MG 42?

Karabin maszynowy ze względu na swój specyficzny dźwięk wydawany podczas strzelania był pieszczotliwie nazywany przez alianckich żołnierzy „Piłą Hitlera” (niem. Hitlersäge). Zdumiewająca szybkostrzelność broni sprawiała, że odgłos karabinu stapiał się w jeden, przypominając warkotanie piły mechanicznej. Ten popularny model zrobił niemałe zamieszanie podczas II Wojny światowej. Nie bez powodu! Dowiedz się wszystkiego na temat budzących przerażenie karabinów maszynowych MG 42!

Żołnierze obsługujący MG 42
Źródło: warhistoryonline.com

Historia MG 42 i jego poprzednik — karabin maszynowy MG 34

Pięć lat przed rozpoczęciem wojny w 1934 roku, światło dzienne ujrzał karabin maszynowy MG 34. Wyposażono w niego siły zbrojne III Rzeszy — oddziały Wermachtu. Broń doskonale radziła sobie na froncie zarówno wśród piechoty, jak i na opancerzonych pojazdach bojowych. Jednak produkcja tego modelu była bardzo czasochłonna i wymagała sporych nakładów finansowych. Po czasie zaczęto również dostrzegać wady jej użytkowania na bardziej skomplikowanych obszarach wojennych.

Jeszcze przed oficjalnym początkiem II Wojny Światowej, w lutym 1939 roku rozpoczęto próby stworzenia nowej i ulepszonej broni. Tak oto powstaje prototyp o nazwie MG 39, który do roku 1941 jest stale testowany i modyfikowany. Wariant MG 39/41 doczekał się nawet swojej produkcji. Jednak w międzyczasie kolejne próby pozwoliły na stworzenie i dodanie do niemieckiego uzbrojenia prawdziwie śmiercionośnej broni karabinu maszynowego MG 42 z kalibrem w rozmiarze 7,92 mm i teoretyczną prędkością wystrzeliwanych pocisków na poziomie 1200 m/s.

Sprawdź: Certyfikat TÜV – co to jest i co daje?

MG 42 to skrót Maschinengewehr 42. Wciąż był to wielozadaniowy karabin, który był używany jako broń ręczna albo jako broń ciężka z pomocą dodatkowo montowanego trójnoga. Jednak walory i specyfikacja techniczna nowej broni były na dużo wyższym poziomie. Konstrukcja karabinu MG 42 jest dużo mniej skomplikowana, a mimo to jej wytrzymałość kilkukrotnie przewyższa starszego brata. Nowa wersja okazała się też dużo łatwiejsza w obsłudze — złożenie i rozłożenie trwało dosłownie chwilę. Karabin zrobił taką furorę, że Amerykanie na podstawie kilku przejętych sztuk próbowali nawet stworzyć własną kopię dla swojej armii. Jednak wszystkie podjęte próby skopiowania broni kończyły się niepowodzeniem.

Produkcja, działanie i dane techniczne MG 42

75 godzin i 250 reischmarek — mniej więcej tyle było trzeba, aby wyprodukować pojedynczy egzemplarz karabinu maszynowego MG 42. Produkcja ruszyła pełną parą w 1942 roku i w ciągu tego jednego roku wyprodukowano około 17 tys. sztuk. Rok później zaczęto sukcesywnie zwiększać ilość fabryk. Łącznie w czasie wojennych potyczek wyprodukowano jakieś 365 tys. egzemplarzy tej broni. Wytwarzaniem MG 42 zajmowało się aż 5 różnych lokalizacji.

 • Mauser w Berlinie;
 • Maget Maschinen und Gerätebau w Berlinie;
 • Großfuß w Döbeln;
 • Gustloff-Werke w Suhl;
 • Steyr w Austrii
Żołnierz z MG 42
Źródło: warhistoryonline.com

MG 42 bez dwóch zdań narobił sporego hałasu podczas II Wojny Światowej, dosłownie i w przenośni. Zazwyczaj pełnił on funkcje typowo defensywną. Jednak warto pamiętać, że pomimo tego zdobył miano najlepszego karabinu maszynowego tamtych czasów. Zapewne jest Ci dobrze znany z wojennych filmów i gier. Stał się niewątpliwym wzorem dla następnych generacji tego typu broni. W wielu państwach służy po dziś dzień. Wykorzystuje się je w około30 różnych armiach na całym świecie.

Jakie są jego możliwości? Jak to wyglądało w liczbach? Kaliber wynosi 7,92 mm, długość lufy to 530 mm, a długość ogólna to 1220 mm. Zasięg skuteczny karabinu MG 42 wynosił aż 1000 metrów. Miał szybkostrzelność na poziomie około 200 – 250 strzałów na minutę. Amunicja używana w tym modelu to 7,95 × 57 Mauser. Pociski wystrzeliwane były na zasadzie krótkiego odrzutu lufy z dodatkowym wzmocnieniem odrzutu.

Zobacz: Odrzutowy plecak, czyli jet pack – czy to urządzenie ma szanse na sukces?

Karabin maszynowy MG 42 i jego mały haczyk

Co powodowało taką różnicę między szybkostrzelnością teoretyczną a praktyczną? Lufa karabinu błyskawicznie się przegrzewała i po wystrzeleniu 250 naboi konieczna była jej wymiana. Czas wymiany nie mógł przekroczyć 10 minut. Do obsługi tej maszyny potrzeba było aż trzech strzelców.

 1. Celowniczy — zawsze był to żołnierz o najlepszych umiejętnościach strzelniczych. On był odpowiedzialny za naciskanie spustu oraz transport i konserwację broni;
 2. Pomocnik — był odpowiedzialny za takie czynności jak wymiana lufy, ustawianie dwójnogu i dostarczanie amunicji. Jego umiejętności musiały być na podobnym poziomie, jak u strzelca nr 1, aby w razie jego śmierci pomocnik mógł wskoczyć na jego miejsce.
 3. Amunicyjny — zajmował się głównie przynoszeniem amunicji (był za nią całkowicie odpowiedzialny), a także ochroną centralnej części MG 42. Podczas zmiany lokalizacji to on pilnował, aby na pewno nic nie zostało w poprzednim miejscu.

3 największe ciekawostki związane z karabinem maszynowym MG 42

Co łączy azbestowe rękawice, bestię i karabin maszynowy z XX wieku? Więcej niż Ci się wydaje! Ten model nie bez powodu zyskał miano 'kultowego’. Dość dobitnie zapisał się on w dziejach ludzkości i niesie za sobą kilka ciekawych historii oraz sensacji.

 1. Azbestowe rękawice — jak już zapewne wiesz, po wystrzeleniu około 200 pocisków trzeba było wymieniać lufę. Tempo wystrzałów było na tyle szybkie, że ta przegrzewała się do naprawdę wysokich temperatur w zaledwie kilka sekund. Rękawice były potrzebne, aby żołnierz był w stanie w ogóle jej dotknąć.
 2. Bestia z plaży Omaha — jest to chyba najbardziej znana postać związana z motywem MG 42. Ze spisanych przez niego notatek możemy się dowiedzieć, że przeprowadził 9-godzinny, nieprzerwany ostrzał Amerykanów. Kapral Heinrich Severloh mówi o około 13 tys. wystrzelonych w tym czasie pocisków i około 2 tysiącach trafień. Tamtego dnia alianci na plaży Omaha stracili około 3,5 tysiąca ludzi.
 3. Szybkostrzelność – MG 42 posiadał tak wysoką szybkostrzelność, że prowadzenie pojedynczego ognia było wręcz niewykonalne, nawet dla doświadczonego strzelca. W związku z tym, dziennie MG 42 zużywał około 3 tysiące pocisków.

Może Cię zainteresować: Bezzałogowa sonda Voyager 1 – najważniejsze informacje

MG 42 to jedna a najlepszych konstrukcji niemieckiej myśli technologicznej, jeśli idzie o karabiny maszynowe. Broń ta wprawiała alianckich żołnierzy w autentyczne przerażenie, zaś o jej solidności świadczy to, że Amerykanie długo starali się skopiować rozwiązania zastosowane przy produkcji karabinu.

9
2

Podziel się:

Komentarze (1)

Spotkałem się z innymi charakterystykami tej broni. Większość źródeł podaje szybkostrzelność na poziomie 1200 strzałów na minutę a nie 200-250. Oczywiście nie było to osiągalne ze względu na przegrzewanie się lufy i braku tak długich taśm amunicyjnych, ale taka była podawana teoretyczna wartość co uzmysławia jak szybko był w stanie wystrzelać taśmę lub magazynek. Zasięg również przekraczał 1000 m i to grubo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *