1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Mars: Curiosity dokonuje intrygującego odkrycia

Technologia

18.01.2022 13:22

Mars: Curiosity dokonuje intrygującego odkrycia

Nauka Newsy
9
0
0
9
0

Próbki pobrane przez łazik Curiosity z odwiertów prowadzonych na grzbiecie Vera Rubin Ridge są bogate w pierwiastek, który może sugerować zachodzenie pewnego rodzaju reakcji atmosferycznych, lub… życie, które mogło się rozwinąć w przeszłości.

Wczoraj, badacze z NASA ogłosili bardzo interesujące informacje, które mogą być powiązane z życiem na Czerwonej Planecie, choć jak zaznaczają, powody mogą być też zupełnie inne. Po przeanalizowaniu próbek pobranych przez Curiosity stwierdzono, że skały są bogate w obecność izotopu węgla – i to w dużych ilościach. Takie same próbki na Ziemi byłyby silnym dowodem na istnienie dawnego mikrobiologicznego życia.

Izotopem, o którym mowa jest węgiel-12. Dlaczego badacze wysuwają tak daleko idące wnioski i jak węgiel-12 jest związany z istnieniem życia? Naturalne trzy izotopy węgla to węgiel-12, węgiel-13 i węgiel-14. Dwa pierwsze są stabilne, natomiast ten trzeci jest promieniotwórczy, dlatego naukowcy, którzy badają rozwój życia, skupiają się na 12 i 13. Węgiel-12 jest lżejszy od 13, gdyż nie jest „obciążony” jednym dodatkowym neutronem – ma to ogromne znaczenie dla rozwoju życia.

Dlaczego? Węgiel-13 przez to, że jest „cięższy” tworzy także mocniejsze wiązania. W związku z tym, natura preferuje niejako węgiel, który łatwiej jest dzielić. Takim właśnie jest węgiel-12, który wchodzi w skład organicznych molekuł. Za dobry przykład może tu posłużyć metan, który może mieć różne pochodzenie. Ten, którego źródłem są pola ryżowe, wzbogacony jest w lekki izotop węgla (źródło organicznej). Natomiast metan, który pochodzi z kominów hydrotermalnych na dnie oceanów, wzbogacony jest o izotop węgla-13 (źródło nieorganiczne).

Naukowcy są jednak ostrożni w swoich osądach. Zaznaczają, że ich odkrycie nie jest ostatecznym dowodem na potwierdzenie istnienia w przeszłości życia na Czerwonej Planecie. Swoje siły skupiają na znalezieniu innego wytłumaczenia na nieorganiczne pochodzenie lekkiego izotopu węgla, który Curiosity odkrył w swoich próbach.

Sprawdź też: Lądownik InSight przygotowuje się do przeczekania silnej burzy piaskowej

Dobrze oddają to słowa Paula Mahaffy’ego, jednego z badaczy odpowiedzialnych za analizę materiału zebranego przez Curiosity. Zaznacza on, że “znalezisko na Marsie jest kusząco interesujące, ale tak naprawdę potrzeba twardszych dowodów, aby móc powiedzieć, że znaleziono dowody na istnienie życia. W związku z tym szukamy innych powodów odnalezionej sygnatury węglowej, zakładając, że to nie życie doprowadziło do jej istnienia”.

Do tej pory przygotowano trzy hipotezy, które mogą tłumaczyć obecność lekkiego izotopu węgla na Marsie. Pierwszą jest organiczne pochodzenie, do którego jeszcze wrócimy. Dwie następne skupiają się na wytłumaczeniu innym niż biologiczne. Pierwsza mówi o interakcji promieniowania ultrafioletowego z dwutlenkiem węgla w atmosferze. Prowadziłaby ona do powstania nowych molekuł, które zawierają węgiel a następnie osiadają na powierzchni planety.

Reklama

Druga teoria wydaje się nieprawdopodobna. Zakłada ono wystąpienie nietypowego zjawiska, jakim było przejście całego Układu Słonecznego przez ogromnych rozmiarów obłok molekularny, który bogaty był w izotop węgla wykryty na Marsie. Wydarzenie to miałoby mieć miejsce miliony lat temu.

Sprawdź też: Łazik Curiosity – wszystkie informacje: konstrukcja, przyrządy, odkrycia. Jak przebiega jego misja na Czerwonej Planecie?

Patrząc na dwie pierwsze, teoria o organicznym pochodzenie węgla-12 jest bardzo kuszącym wyjaśnieniem. Zakłada ona, że miliony lat temu, powierzchnia Marsa była bogata w mikrobiologiczne życie. Bakterie marsjańskie produkowały unikatową sygnaturę węglową w postaci metanu, trafiającego następnie do atmosfery. Następnie metan, za sprawą promieni UV, zmieniał się w znacznie bardziej skomplikowane molekuły. Na końcu, nowa struktura trafiała na powierzchnię Marsa, osiadając w glebie i wnikając w głąb skał.

Badacze są jednak świadomi tego, że swoje domysły oparte są na przebiegu tego typu reakcji na Ziemi. Zaznaczają przy tym, że obie planety są od siebie tak różne, że nie sposób jest traktować tę teorię jako pewną na chwilę obecną.

Zespół odpowiedzialny za łazik Curiosity zapowiada, że pomiary izotopów węgla będą kontynuowane, by upewnić się, że podobne odczyty będą zebrane także w innych rejonach Marsa. W dalszych analizach z pewnością pomogłoby przebadanie próbki metanu, który pochodziłby z wyziewu na powierzchni. W 2019 udało się napotkać tego typu wydarzenie, jednak przewidzenie kolejnego czasu i miejsca, gdzie ono nastąpi, jest niemożliwe.

Sprawdź też: Mars – najważniejsze informacje: doba na Marsie, charakterystyka, pory roku

Dalsze badania prowadzone przez Curiosity i Perseverance na powierzchni Marsa powinny przynieść więcej informacji i ostatecznie rozwiać wątpliwości naukowców. Czy stoimy u progu wielkiego odkrycia na Marsie? Na to pytanie odpowiedzą dalsze badania.

Odwiedź nasze social media! Jeśli lubisz zamieszczane przez nas materiały i chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowościami na scroll.morele.net – koniecznie zajrzyj na nasz facebookowy profil. Zapraszamy też na scrollowy instagram, gdzie bliżej zapoznasz się z naszą redakcją!

Źródło obrazu głównego: nasa.gov

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.