
Kometa C/2021 A1 (Leonard) jest obecnie widoczna na polskim niebem. Przy bezchmurnej pogodzie można ją zaobserwować nawet nieuzbrojonym okiem. Kiedy prowadzić obserwacje?
Kometa Leonard – najlepsza pora do obserwacji
Przelot obiektu będzie mógł obserwować każdy mieszkaniec Ziemi, o ile nie przebywa w tym czasie na Antarktydzie. Najlepsza pora do obserwacji komety już się zaczęła i potrwa do około 12 grudnia, jak donosi Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego. To właśnie 12 grudnia, Kometa Leonard zbliży się do naszej planety na odległość około 35 milionów kilometrów (najbliższa odległość między Ziemią a kometą), następnie kometa przesunie się na niebo południowe i zacznie oddalać od nas.
Obserwowanie komety wiąże się z wczesnym zerwaniem z łóżka. Najlepszą porą są godziny wczesnoporanne – okolice godziny 5:00. Obserwacje wieczorne (im bliżej 12 grudnia) będą możliwe nawet gołym okiem, jednak rano warto jest posłużyć się lornetką lub teleskopem. Jak zawsze w tym przypadku: chcąc zobaczyć obiekt w godzinach wieczornych, wskazane jest prowadzenie obserwacji z dala od źródeł światła.
Obecnie, kometę będzie można zaobserwować w okolicach Arktura (“po lewej” od tej gwiazdy). Arktur to pomarańczowa gwiazda, która jest czwartym najjaśniejszym tego typu obiektem na nocnym niebie – ułatwi to zlokalizowanie Komety Leonarda.
Informacje o komecie Leonarda
C/2021 A1 (Leonard) to kometa długookresowa, która została odkryta w styczniu tego roku przez przez Gregory’ego J. Leonarda. Jej okres orbitalny wynosi ok. 80 tysięcy lat, a w swoim aphelium (punkcie największego oddalenia od Słońca) znajdowała się około 3500 razy dalej niż odległość Ziemi od Słońca.
Omijając Słońce, obiekt ten skorzysta z asysty grawitacyjnej naszej gwiazdy. W związku z tym, najprawdopodobniej zostanie “wystrzelony” poza granice Układu Słonecznego. Grudniowe obserwacje komety Leonarda będą więc ostatnimi możliwymi.
Źródło: earthsky.org
Za 80 tysięcy lat nie będzie już nas