co oznacza klasa energetyczna

Technologia

25.11.2022 14:02

Klasy energetyczne – co oznaczają. Jak je czytać?

AGD i IoT Nauka TV i VOD
19
2
0
19
2

Klasy energetyczne widnieją na różnych sprzętach RTV i AGD w sklepach. Co oznacza każda klasa energetyczna, czym jest etykieta energetyczna i jak je czytać? Jak niedawno zmieniły się przepisy ich dotyczące? Na te pytania odpowiadamy w artykule!

Klasy energetyczne – co oznaczają?

Klasy energetyczne to, innymi słowy, klasy efektywności energetycznej. Określają one średnie zużycie energii przez dane urządzenie. Klasę określa się, zestawiając ilość energii zużywanej przez konkretny sprzęt z ilością energii statystycznie zużywanej przez urządzenia tego samego typu. Reguły te ustalone są według odpowiednich przepisów Unii Europejskiej.

KODY RABATOWE MORELE

Informację o klasie energetycznej danego urządzenia zamieszcza się na etykietach energetycznych. Można je znaleźć na sprzętach RTV i AGD. Klasy energetyczne są przedstawione w formie pasków w różnych kolorach i oznaczeń literowych. Poza tym na etykietach znajdują się informacje dotyczące typu urządzenia, poziomu hałasu czy zużycia wody.

klasy energetyczne etykiety
Tak wyglądają aktualne etykiety klas energetycznych | źródło gov.pl

Nowe klasy energetyczne – najważniejsze zmiany

Do marca 2021 roku na wszystkich etykietach energetycznych klasa A występowała w kilku konfiguracjach – jako A+, A++ i A+++, a stopniem klasy najniższej była litera D. W marcu przepisy się zmieniły i, jak czytamy na oficjalnej stronie etykiet energetycznych (https://etykietaenergetyczna.pl/), zmywarki, wyświetlacze, telewizory, pralki, pralko-suszarki, lodówki, chłodziarki do wina i zamrażarki oznacza się nowymi etykietami. Od września natomiast dotyczy to także oświetlenia.

Nowe etykiety przedstawiają klasy energetyczne pozbawione plusów. Skala określająca klasy energetyczne wymienionych urządzeń obejmuje symbole od A do G (jest to powrót do pierwotnego systemu oznaczania klas energetycznych z lat 90. XX wieku). Zmiany wprowadzono po to, by klasyfikowanie urządzeń mniej lub bardziej energooszczędnych było jeszcze prostsze, a także po to, by wyróżnić sprzęty szczególnie przyjazne dla środowiska. Aktualnie oznaczenia A i B stanowią wolną przestrzeń dla sprzętów, które powstaną w przyszłości i będą odznaczać się wyższym stopniem energooszczędności od urządzeń dostępnych już na rynku.

Sprawdź też: Jak chronić sprzęt przed burzą? Czy podczas burzy trzeba wyłączać komputer?

Nowe oznaczenia klas energetycznych przyznaje się również względem unowocześnionych systemów klasyfikacji, czyli po testach według nowych zasad. Nie można zatem według żadnego schematu przekładać starych oznaczeń na nowe. Warto pamiętać, że jeśli produkt oznaczony jest innym symbolem klasy energetycznej, nie oznacza to, że zmieniło się jego działanie i pobór energii. Zmiany zaszły jedynie na poziomie klasyfikowania. Poza tym na nowych etykietach znajdują się kody QR, zawierające istotne informacje o produkcie.

klasy energetyczne sprzętów AGD
Kupując nowy sprzęt do domu warto też kierować się jego klasą energetyczną – dbajmy o środowisko!

Jakie są klasy energetyczne?

Zastanawiasz się, co oznaczają symbole klas energetycznych? Poniżej krótko omawiamy wszystkie nowe klasy energetyczne lodówek, pralek, telewizorów i innych podobnych urządzeń.

Klasy energetyczne A i B

To dwie najlepsze klasy energetyczne, którymi oznaczane są najbardziej energooszczędne urządzenia RTV i AGD. Na razie jest ich stosunkowo mało. Sprzęty z tymi symbolami będą zdecydowanie najkorzystniejsze pod względem wpływu na środowisko. Oznacza się je nasyconym, zielonym kolorem.

Klasa energetyczna C

Kolejna stosunkowo energooszczędna dostępna klasa energetyczna, oznaczająca urządzenia o niskim zużyciu energii. Oznacza się ją jasnozieloną barwą. Wybierając sprzęty w tej klasie, decydujesz się na oszczędność i minimalizujesz negatywny wpływ urządzeń na środowisko.

Klasa energetyczna D

Klasę energetyczną D oznacza się kolorem żółtym. Wcześniej były to sprzęty oznaczone klasą A. Jest to wciąż bardzo dobra klasa, przeznaczona dla urządzeń zużywających nieco więcej energii niż te najlepsze na rynku.

Klasa energetyczna E

Klasa E charakteryzuje się jasnopomarańczowym kolorem i jest przeznaczona do oznaczania średnioenergooszczędnych urządzeń. Gdy w latach 90. wprowadzano etykiety energetyczne do użytku, sprzętów w tej klasie było zdecydowanie najwięcej.

Klasa energetyczna F

Co oznacza F? To najpopularniejsza klasa energetyczna, szczególnie wśród lodówek. W klasie energetycznej F znajdują się zużywające dość sporo energii urządzenia. Mają one zatem dość negatywny wpływ na środowisko. Oznacza się je nasyconym kolorem pomarańczowym.

Klasa energetyczna G

Klasa energetyczna G to najniższa klasa energetyczna urządzeń. Należą do niej sprzęty zużywające najwięcej energii, które najmocniej wpływają na środowisko. Klasę G oznacza się czerwonym kolorem. Na szczęście na rynku jest coraz mniej urządzeń oznaczonych tą etykietą.

Klasy energetyczne pomagają konsumentom w wyborze energooszczędnych urządzeń RTV i AGD do swoich domów i mieszkań. Nowe przepisy pozostawiają przestrzeń dla nowoczesnych urządzeń przyszłości, które pozwolą nam na spore oszczędności i dbanie o środowisko naturalne. Daj znać w komentarzu, co sądzisz o klasach energetycznych sprzętów RTV i AGD.

19
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *