1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Powrót do przeszłości? Kaseta magnetofonowa – co to jest i jak działa?

Technologia

4 tygodnie temu

Powrót do przeszłości? Kaseta magnetofonowa – co to jest i jak działa?

Nauka
4
1
0
4
1

Niektórzy z pewnością sądzą, że kaseta magnetofonowa i walkman to relikty dawnych lat. Nic bardziej mylnego! Sprzęty wracają do łask, a zainteresowanie nimi wzrasta. Czy czeka nas powrót do przeszłości? Czy kasety na nowo wrócą do obiegu? Sprawdźmy!

Kaseta magnetofonowa – krótka historia

Kaseta magnetofonowa to plastikowe, prostokątne pudełko zawierające taśmę magnetyczną – to właśnie dzięki niej kaseta odtwarza dźwięk. Potrzebuje do tego jeszcze specjalnego odtwarzacza, czyli magnetofonu kasetowego lub tzw. walkmana.

Świat po raz pierwszy usłyszał o kasetach za sprawą marki Phillips, która zaprezentowała je podczas Niemieckiej Wystawy Radiowej w roku 1963. Rozpowszechnione zostały w latach 70. oraz 80., dzięki swojej kompaktowości oraz łatwości obróbki. Były niewielkie i łatwo można było je przenosić, wymieniać się ze znajomymi i nagrywać własne kompilacje. Kiedy Sony stworzyło walkmana, popularność kaset ogromnie wzrosła, ponieważ nagle można było je odtwarzać dosłownie gdziekolwiek.

Kaseta magnetofonowa

Niestety dźwięk nagrany na kasecie pozostawiał wiele do życzenia, taśma magnetyczna ścierała się poprzez samo odtwarzanie muzyki. Z tego powodu w latach 90., ich miejsce zastąpiły płyty CD o lepszej jakości oraz większej pojemności. Mimo to kasety zdają się wracać do łask. Kasety to integralna część wszechobecnej mody na retro. Czy nadal warto nagrywać i odsłuchiwać muzykę z kaset? Zacznijmy od początku i dowiedzmy się, czy rzeczywiście czeka nas powrót do przeszłości.

Jak powstały kasety magnetofonowe?

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, za powstawanie kaset magnetofonowych odpowiadała firma Phillips. Rozpowszechniła je ona na cały świat w takiej formie, w jakiej znamy je do dziś – taśma magnetyczna o szerokości 3,81 mm nawinięta na szpule, zamknięta w plastikowej kasecie o wymiarach 102 × 64 × 12 mm. Jej powstanie w pewnym sensie poprzedzała konstrukcja duńskiego inżyniera – Valdemara Poulsena, z roku 1898, ponieważ skonstruował on coś, co jest uważane za prototyp magnetofonu. Powstał wówczas telegram, czyli pierwsze urządzenie do magnetycznej rejestracji dźwięku, którego nośnikiem był stalowy drut. W 1900 roku nagrano na nim wypowiedź cesarza Austrii – Franciszka Józefa, która jest najstarszym magnetycznym zapisem dźwięku.

W kolejnych latach pomysł ten był rozwijany, aż w końcu w 1963 roku powstała kaseta magnetofonowa. Rok później, kaseta Philipsa trafiła do Stanów Zjednoczonych pod nazwą NORELCO. Firma zadbała także o wprowadzenie na rynek przenośnego magnetofonu do odtwarzania kaset – w Europie był to EL 3300, w Stanach Zjednoczonych Carry-Coder 150

Powstanie kaset magnetofonowych
Źródło: antyweb.pl

Kasety w założeniu miały służyć osobom, które wykorzystywały je przy pracy, nagrywając dźwięki – głównie dziennikarze oraz sekretarki. Jednak ich zalety zostały wychwycone przez nastolatków i przedstawicieli branży muzycznej. Dopiero wtedy nastąpił wielki wybuch popularności kaset, co działo się na przełomie lat 70. i 80.

Lata 70. i 80. – szczyt popularności kaset magnetofonowych

W latach 70. kasety sprawdzały się również przy nagrywaniu i odtwarzaniu muzyki. Służyły do tego magnetofony kasetowe oraz tzw. boomboxy. Był jednak jeden problem – kasety na tych sprzętach można było odtwarzać, jedynie będąc w domu, ponieważ nie były one przenośne. Rozwiązanie znalazła firma Sony, wydając w 1979 roku walkmana, który był w pełni przenośnym odtwarzaczem muzyki. Był to ogromny przełom w historii kaset. Każdy dzieciak i nastolatek chciał mieć swojego walkmana, na którym mógł do woli odtwarzać kasety swoich ulubionych zespołów.

Młodzi ludzie mogli poznawać utwory undergroundowych artystów, którzy mogli nigdy nie stać się aż tak popularni, gdyby nie kaseta przekazywana z rąk do rąk. Możemy z czystym sercem powiedzieć, że miała ona również swój udział w obaleniu żelaznej kurtyny. Była punkrockowym i rockandrollowym zewem wolności, który przez podziemie docierał do umysłów młodych ludzi w tamtych latach.

Walkman od Sony
Źródło: myotym.pl

Niestety, przy wszystkich tych świetnych cechach, kasety magnetofonowe miały również swoje wady, dość istotne dla odtwarzania muzyki. Taśma magnetyczna zużywa się poprzez jej odtwarzanie, przez co jakość dźwięku z czasem robiła się gorsza. Pojemność kasety również nie była zbytnio powalająca, nawet w tamtych czasach. Kasety magnetofonowe zostały poniekąd uśmiercone przez swoich własnych rodziców – firmy Phillips oraz Sony, które we współpracy stworzyły płytę CD.

Lata 90. – schyłek kaset magnetofonowych

Płyty CD dawały użytkownikom znacznie większe możliwości niż kasety magnetofonowe. Nie tylko w kwestii dźwiękowej, ale również pojemnościowej – można było na nich zmieścić znacznie więcej treści o lepszej jakości. Eliminowały wszystkie wady, jakie posiadały kasety magnetofonowe. Mimo tego, że początki płyty CD nie były najłatwiejsze, ponieważ kopiowanie i powielanie muzyki było trudniejsze, a pierwsze odtwarzacze płyt CD były bardzo wrażliwe na wstrząsy – musiała ona w końcu wyprzeć kasety i wysunąć siebie na prowadzenie sprzedaży. Stało się to w 1993 roku, w którym sprzedano 5 milionów odtwarzaczy CD i 3,4 miliona magnetofonów. W roku 2001 kasety stanowiły jedynie 4% sprzedanych nośników z muzyką. Wtedy przeciwnikami płyt CD stawały się już pliki MP3, a kasety nie miały żadnych szans, aby na nowo wrócić do gry.

schyłek kaset magnetofonowych

Jak działa kaseta magnetofonowa?

Działanie kasety magnetofonowej to w pierwszej kolejności przesył strumienia magnetycznego przez głowicę magnetofonu na taśmę. Jest on na niej „odciskany”, czyli zapamiętywany przez taśmę w postaci określonej ścieżki. Linie, które tworzą się na taśmie, różnią się od siebie stopniem namagnesowania, ponieważ są inne dla wysokich oraz niskich dźwięków. Odczytuje je głowica magnetofonu w trakcie odtwarzania dźwięku z taśmy. Jej trzon jest wykonany z elektromagnesu, który odczytuje wytwarzane podczas ruchu taśmy pole elektromagnetyczne i wysyła sygnał do głośników.

Moda na retro – płyty winylowe i kasety magnetofonowe

Modowy i technologiczny powrót do przeszłości to nic dziwnego – tęsknota i sentyment do minionych lat zawsze będą częścią człowieka, która będzie się w jakiś sposób uzewnętrzniać. Z tego powodu tworzy się rzeczy inspirowane dawnymi czasami oraz powraca się do tych, które rzeczywiście były kiedyś na topie. Zainteresowanie nimi widać także u młodych ludzi, którzy o latach 80. wiedzą często jedynie tyle, że żyli w nich ich rodzice. Oglądają Lśnienie i Sok z Żuka, muzyki słuchają z kaset i winyli, zdjęcia robią analogami, a na sobie mają oversizowe marynarki i mom jeans. Być może to po prostu powracająca moda. A może to paradoks naszych czasów, że mając już wszystko podane wprost na tacy, młodzi ludzie wracają do tego, co jest ciężej dostępne, niedoskonałe i w pewnym sensie dla nich nowe.

Popkultura również się do tego odpowiednio ustosunkowuje, powstaje wiele utworów muzycznych inspirowanych latami osiemdziesiątymi. Sukces serialu Stranger Things, osadzonego właśnie w tych latach, sprawił, że jego soundtrack został wydany właśnie m.in. właśnie na kasetach. Gatunek muzyczny synthwave powstały w połowie lat 2000 to czysta gloryfikacja lat 80. Utwory muzyczne z tego gatunku dają poczucie nostalgii, czy nawet tęsknoty za tamtymi czasami, mimo tego, że potencjalny odbiorca prawdopodobnie nawet w nich nie żył.

Moda na retro bardzo dobrze się sprzedaje, za co odpowiada prosta reguła – jeżeli jest popyt, to jest również podaż. Młodzież chcąc czegoś nowego, odwraca się w stronę przedmiotów z czasów swoich rodziców, a ci natomiast tęsknią za beztroskimi latami swojej młodości. Niestety, bardzo często kosztuje to o wiele więcej niż kiedyś. Przykładem są np. aparaty Instax czy nowoczesne walkmany It’s OK. Walkmany It’s OK, kosztują w przeliczeniu na złotówki ok. 350 zł, gdzie cena za używanego lub nawet nowego walkmana Sony to ok. 80-150 zł. Obydwa sprzęty spełniają dokładnie taką samą funkcję – odtwarzają kasety. Jednak ten wyprodukowany obecnie, z reklamą nawiązującą do pewnej romantyczności ukrytej w kasetach – jest co najmniej dwa razy droższy. Oczywiście jest znacząco lepszy od dawnego sprzętu, ponieważ zaprojektowano go po latach, gdy wszelkie wymagania klientów co do Walkmanów są już znane. Niemniej to nadal urządzenia, które Ameryki nie odkrywają.

Płyty winylowe, które są technologią jeszcze starszą niż kasety, wróciły do obiegu już kilka lat temu. Zdecydowanie spora większość artystów wydaje swoje albumy zarówno na płytach CD, jak i winylach. Co prawda, posiadają one jakość dźwięku znacznie lepszy niż kasety, jednak są pokaźnych rozmiarów, dlatego nie nadają się do np. zabrania ich ze sobą na rower, czy spacer. W przypadku kaset jest to jak najbardziej możliwe, ponieważ są małe i poręczne. Walkmana można bez problemu włożyć do kieszeni. Skoro winyle wróciły do gry, być może teraz czas na kasety?

Powrót do przeszłości – kasety magnetofonowe znowu na topie?

Patrząc na statystyki, kasety magnetofonowe znowu stają się popularne. Być może nie ma się co temu dziwić, w końcu były znaczącym elementem lat 80., a uwielbienie popkultury tych czasów zdaje się nie mieć końca. Zainteresowanie kasetami najlepiej pokazują liczby – w USA, według danych Nielsen Music, sprzedaż kaset wzrosła w 2018 roku w porównaniu do 2017 roku o 23 proc. Sprzedano ich tam 219 tys. W pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku w Wielkiej Brytanii kupiono, jak wynika z danych Official Charts, 65 tys. kaset. To o 103 proc. więcej w porównaniu z tym samym okresem wcześniejszego roku.

Kasety znów na topie
Źródło: nme.com

Czy taki wzrost oznacza, że kasety magnetofonowe znowu zostaną produkowane na masową skalę? Niestety, ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, że rzeczywiście może się to wydarzyć. Aktualnie potencjalna grupa zainteresowanych wciąż jest zbyt mała, aby opłacało się wznawiać produkcję. Jednak nie da się oprzeć wrażeniu, że kasety magnetofonowe wracają do łask, więc kto wie?

Czy powstają nowe kasety?

Choć coraz częściej można spotkać się z tym, że obok innych fizycznych wydań danej „płyty” pojawia się także kaseta magnetofonowa, tak nie jest to norma i nie każdy wykonawca decyduje się na takie rozwiązanie. Więc owszem, jak najbardziej powstają nowe kasety, jednak nie tworzy się ich na taką samą skalę jak w latach 80. Ponadto wśród pewnych grup artystów undergroundowych zdarza się, że poza wypuszczeniem kawałków do sieci, fizycznie są wydawane tylko na kasetach. Tak jak pasuje to do pewnych estetyk i nurtów, tak z całą pewnością uspokajamy – do czasów gdzie w Empiku spotkamy głównie kasety raczej daleko.

Zobacz: Wspomnień czar – konsola Atari 2600

Kasety są znaczącym elementem popkultury i niewątpliwie doprowadziły do ogromnego przełomu w muzyce. Dzięki nim możliwe było zabranie ze sobą muzyki na rower czy na spacer. W dzisiejszych czasach ponownie wracają do łask za sprawą mody na retro oraz zafascynowaniem latami 80. A Ty, co sądzisz o powrocie kaset? Myślisz, że mają one szansę na nowo zaistnieć w XXI wieku? Daj nam znać w komentarzu!

4
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.