JWST

Technologia

27.12.2021 11:29

JWST – sprawdź gdzie obecnie znajduje się teleskop

Nauka Newsy
8
2
0
8
2

Z każdą upływającą minutą, JWST, czyli najpotężniejszy obecnie teleskop kosmiczny, zmierza w kierunku swojego docelowego celu, którym jest punkt libracyjny L2. Czy wiesz, że NASA przygotowała specjalną stronę, która pozwala śledzić jego trasę?

Stronę odnaleźć możesz pod tym adresem. Oprócz najważniejszych informacji o aktualnym położeniu JWST (które jest prezentowane w czasie rzeczywistym), znajdziecie na niej masę innej, przydatnej wiedzy, która dotyczy urządzenia. Przyjrzyjmy się jej zatem bliżej.

Czego możemy się dowiedzieć o JWST ze strony NASA?

Oprócz obecnego położenia teleskopu, strona jest cenną skarbnicą wiedzy o teleskopie. Jeśli jakimś sposobem nie mogłeś oglądać startu rakiety, która wyniosła urządzenie lub zupełnie o nim zapomniałeś (start miał miejsce w sobotę) to omawiana tu strona może być dla Ciebie głównym źródłem wiedzy o JWST – jedynym wymogiem jest znajomość języka angielskiego, gdyż to właśnie w tym języku podane są na niej wszelkie informacje.

Strona Where is Webb? poinformuje Cię ile dni upłynęło od startu JWST. Oprócz tego, dowiesz się jaką odległość od Ziemi pokonało już urządzenie i ile pozostało mu do jego celu w punkcie L2 – do wyboru są zarówno mile jak i kilometry. Wreszcie dowiesz się też z jaką prędkością porusza się obecnie JWST oraz jaki dystans został już pokonany – wyrażone jest to w procentach (niemal 25% na chwilę obecną).

Strona będzie informować także o temperaturze całego urządzenia. Informacje będą w tym przypadku dwie: zarówno od strony zimnej jak i gorącej – jest to o tyle ważne, że aparatura została zaprojektowana do pracy w bardzo niskiej temperaturze. Dane te, są jednak obecnie niedostępne i najprawdopodobniej będziemy musieli na nie poczekać do momentu dotarcia do punktu L2 i rozpoczęcia pracy.

To jednak nie wszystko co przygotowali dla nas programiści z NASA. Proponowana tu strona serwuje także dużą ilość wiedzy o poszczególnych etapach rozkładania się urządzenia w przestrzeni kosmicznej. Dzięki niej, dowiesz się sporo o poszczególnych przyrządach znajdujących się na pokładzie JWST a także będziesz mógł obejrzeć animacje, przedstawiające ich aktywację (wybranego jednego urządzenia lub całości).

Lata prac i przygotowań

Teleskop Jamesa Webba jest wreszcie w przestrzeni kosmicznej i już za około miesiąc dotrze do celu swojej podróży! Droga do momentu wystrzelenia urządzenia nie była jednak usłana różami, a zamiast tego piętrzyły się kolejne przesunięcia terminu lotu, co wywoływało coraz więcej wątpliwości i podnosiło koszty całej misji.

Pierwsze plany stworzenia następcy Teleskopu Hubble’a pojawiły się już w 1996 roku. W 2002 przyjęto, że będzie on nosił imię Jamesa Webba, czyli trzeciego administratora NASA, a start zaplanowano na 2007 rok. Optymistycznie zakładano wtedy, że koszt misji zamknie się w kwocie około pół miliarda dolarów. Jednak na dwa lata przed startem, urządzenie zostało poddane licznym zmianom projektowym – co wywindowało koszty i opóźniło start.

Sprawdź też: Kosmiczny teleskop Jamesa Webba – kiedy start? Wszystko na temat teleskopu Webba w jednym miejscu

Teleskop Webba budowany wspólnym wysiłkiem trzech agencji kosmicznych (NASA, ESA i CSA) został ostatecznie opracowany w 2016 roku. Kolejne lata były czasem intensywnych testów urządzenia, nanoszenia mniejszych poprawek i usuwania wad. Przyznać trzeba, że trwająca obecnie pandemia miała także wyraźny wpływ na opóźnienie startu JWST. Jednak udało się – po tylu latach niepewności i wydaniu niemal 11 miliardów dolarów, nasze najpotężniejsze “oko na Wszechświat” jest obecnie w kosmosie i zmierza w kierunku punktu, z którego dostarczy badaczom wielu informacji o początkach Wszechświata.

Źródło obrazu głównego: nasa.gov

8
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *