historia telefonów komórkowych

Technologia

14.06.2021 19:54

Jakie były początki komórek? Historia telefonów komórkowych w pigułce

Nauka
22
5
6
22
5

Czy zastanawialiście się kiedyś, jaka jest historia telefonu komórkowego? Jak obecny smartfon prezentował się kilkadziesiąt lat temu? W niniejszym artykule postaramy się przedstawić drogę, jaką musiały przejść „komórki”, by stać się poręczne i wielofunkcyjne.

Historia telefonów komórkowych – początki

Dziś telefon komórkowy jest jednym z najpopularniejszych przedmiotów codziennego użytku. Służy do komunikacji, korzystania z Internetu czy robienia zdjęć. Aż trudno sobie wyobrazić, że kilkadziesiąt lat temu smartfony w ogóle nie istniały. Oto krótka historia telefonów komórkowych.

Pierwszy telefon komórkowy zupełnie nie przypominał urządzenia, które znamy dziś. Zaprojektowała go szwedzka firma Ericsson w 1956 roku. Ważył on aż 40 kilogramów. Natomiast w 1973 roku marka Motorola wprowadziła na rynek swoją pierwszą propozycję telefonu komórkowego. Model ten był znacznie lżejszy od poprzednika i nazywał się DynaTAC.

Zobacz też: Jak powstał pierwszy komputer? Historia komputerów w pigułce

Dwa lata później opublikowane zostało amerykańskie zgłoszenie patentowe Motoroli nazwane Radio telephone system. Telefon Motorola DynaTAC 8000X trafił do sprzedaży dopiero w 1983 roku. Jego pełne ładowanie zajmowało 10 godzin, a wystarczało na zaledwie 30 minut użytkowania. Rozmiarem komórka ta przypominała cegłę.

W roku 1989 Motorola wypuściła swój pierwszy telefon z klapką, która później stała się symbolem i znakiem rozpoznawczym marki. Telefon nazywał się Motorola MicroTAC 9800X. W tym samym roku zakończyły się też prace nad międzynarodowym standardem GSM.

Rok 1992 przyniósł pierwszego w historii SMS-a i premierę Nokii 1011, czyli pierwszej komórki, która działała w sieci GSM. Zaledwie rok później na rynku pojawił się IBM Simon, który uważany jest za pierwszy smartfon na świecie.

2007 rok należał zdecydowanie do firmy Apple, która zaprezentowała pierwszy model iPhone’a. Posiadał on pierwszy ekran dotykowy, który można było obsługiwać palcem. W 2008 roku odbyła się premiera telefonu HTC G1, czyli pierwszego urządzeniem z systemem Android.

Dziś wydaje się, że niewiele może nas już zaskoczyć, ale producenci telefonów komórkowych cały czas oferują nam nowe funkcje i technologie. Od jakiegoś czasu możemy nabyć nawet telefony komórkowe ze składanym ekranem. Kto wie, co jeszcze przyniesie przyszłość.

Specyfikacja i wygląd pierwszego telefonu komórkowego

pierwsze telefony komórkowe

Pierwszy telefon komórkowy, który firma Ericsson wydała w 1956 roku, miał ogromne rozmiary. Swoim kształtem przypominał walizkę, a ważył aż 40 kilogramów. Poza tym był niezwykle drogi, a jego cena była porównywalna z ceną samochodu.

Ze względu na jego wygląd i nieporęczność, za prawdziwy pierwszy telefon komórkowy uważa się często dopiero aparat Motoroli. Był to też pierwszy telefon, który trafił do powszechnej sprzedaży. Jego wynalazcą był Martin Cooper, który dziś uważany jest za ojca telefonów komórkowych.

Motorola DynaTAC 8000X swoim kształtem i rozmiarem przypominała cegłę. Był to pierwszy telefon, który działał w systemie analogowym AMPS. Choć został zaprezentowany już w 1973 roku, do sprzedaży trafił 10 lat później.

Telefon kosztował prawie 4 tysiące dolarów. Jego w pełni naładowana bateria umożliwiała półgodzinną rozmowę lub osiem godzin czuwania. Do naładowania potrzeba było aż 10 godzin. Przez ten telefon można było dzwonić tylko w centrum Chicago.

Martin Cooper przyznał, że przy tworzeniu Motoroli DynaTAC 8000X inspirował się komunikatorem kapitana z serii filmów Star Trek. Warto też zaznaczyć, że poza przyciskami służącymi do dzwonienia, telefon zawierał przyciski funkcyjne: Rcl (Recall), Clr (Clear), Snd (Send), Sto (Store), Fcn (Function), End (End), Pwr (Power), Lock (Lock), Vol (Volume).

Przełomowe modele telefonów

Pierwsze telefony były niezwykle przełomowe z oczywistych powodów. By jednak przeprowadzić telefon od rozmiarów walizki do smartfona, który znamy dziś, na rynku musiało przewinąć się mnóstwo przełomowych i rewolucyjnych modeli komórek. Oto one:

Motorola MicroTAC 9800X

To pierwszy telefon z klapką, która osłaniała klawisze. Telefon wydany przez Motorolę 25 kwietnia 1989 roku był najmniejszym i najlżejszym urządzeniem tego typu dostępnym w tamtym czasie. Pisały o nim gazety na całym świecie.

MicroTAC został zaprojektowany tak, aby mieścił się w kieszeni koszuli. Telefony te miały czarną plastikową obudowę i czerwony 8-znakowy wyświetlacz LED z matrycą punktową.

Kolejnym znanym modelem Motoroli była Motorola StarTAC, która jako pierwszy telefon w historii była wyposażona w wibracje. Był to także model z klapką, która później stała się symbolem firmy.

IBM Simon

IBM Simon, który swoją premierę miał w 1994 roku, jest uważany za pierwszy na świecie smartfon. Stanowił on połączenie telefonu komórkowego i palmtopa. Poza podstawowymi funkcjami telefonu oferował także kalendarz, książkę adresową, zegar światowy czy notatnik. Można było korzystać na nim m.in. z map i wiadomości.

Wynalazcą tego urządzenia był Frank Canov. Każdy sprzedawany smartfon był wyposażony w skórzane etui, stację ładowania i dwa akumulatory niklowo-kadmowe.

GlobalHandy

Ten model telefonu komórkowego to pierwszy, w którym antena została ukryta wewnątrz urządzenia. Wcześniej każdy sprzęt tego typu posiadał widoczną antenę na zewnątrz. Był to produkt firmy Hagenuk i powstał w kooperacji z Toshibą.

Siemens S10

W 1997 roku pojawił się pierwszy telefon komórkowy z kolorowym wyświetlaczem. Był to Siemens S10. Mimo że wyświetlał jedynie 4 kolory, było to niezaprzeczalnie przełomowe i przyczyniło się do dalszego rozwoju kolorowych wyświetlaczy.

DoCoMo D502i

Ten telefon marki Mitsubishi uważa się za pierwszy pełnowartościowy telefon z kolorowym wyświetlaczem, ponieważ w przeciwieństwie do poprzednika, prezentował ponad 200 kolorów.

Nokia 7110

To jeden z pierwszych telefonów komórkowych, który został wyposażony w przeglądarkę WAP. Dzięki wydanemu w 1999 roku modelowi możliwe było przeglądanie prostych stron internetowych. Był też wyposażony w podczerwień i funkcję wysyłania SMS.

historia telefonu komórkowego

The Sharp J-SH04

To pierwszy telefon wyposażony w tak niezbędną dziś funkcję, czyli w aparat. Wyświetlacz Sharpa obsługiwał 256 kolorów. Jego aparat miał zaledwie 0,11 megapiksela. Zastosowanie aparatu w telefonie przyjęło się bardzo dobrze i inne firmy zaczęły wykorzystywać tę funkcję w swoich modelach.

Benefon Twin

Był to pierwszy telefon, który wyposażono w funkcję Dual SIM. Zadebiutował w 2000 roku, ale do dziś opcja Dual SIM nie jest powszechnie stosowana i nie każdy telefon ją posiada.

Toshiba G500

Ten telefon był przełomowy ze względu na to, że został wyposażony w czytnik linii papilarnych. Znajdował się on na tylnej części obudowy. Model ten posiadał też kamerę przednią, która umożliwiała wideorozmowy.

Zobacz też: Najdroższe telefony świata

iPhone

W 2007 roku premierę miał pierwszy model iPhone’a. Był to też pierwszy telefon z systemem iOS. Był wyposażony w przeglądarkę Safari Mobile, a jego rewolucyjny ekran można było obsługiwać za pomocą palca. We wcześniejszych modelach telefonów potrzebny był do tego rysik.

HTC G1

To pierwszy model, który został wyposażony w system Android. Zadebiutował on w 2008 roku. Telefon ten był produkowany w kolorach czarnym, brązowym i białym.

Samsung GT-I9000 Galaxy S

W 2010 roku na rynku pojawił się pierwszy telefon Samsunga z serii Galaxy. Przez siedem miesięcy od premiery sprzedało się ponad 10 milionów egzemplarzy tego modelu.

Dwa lata później Samsung zaprezentował Samsunga Galaxy Round, czyli pierwszy telefon z zakrzywionym ekranem.

Początki telefonii komórkowej w Polsce

Początek telefonii komórkowej w Polsce datuje się na 18 czerwca 1992 roku. Wtedy ruszyła pierwsza sieć – Centertel. Mimo że telefony były wtedy drogie i nie każdy mógł sobie na nie pozwolić, działalność Centertel cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Już 4 lata później na horyzoncie pojawiły się dwie kolejne firmy – Era i Plus. Sprawiło to, że ceny usług zaczęły spadać i coraz większa liczba użytkowników mogła sobie na nie pozwolić. Tańsze stawały się nie tylko usługi sieci komórkowych, ale i same telefony.

W 1998 roku na rynku pojawiła się Idea, którą założył Centertel. W 2004 roku gwałtownie rozwinęła się Era, która założyła nową firmę – Heyah. Coraz większa konkurencja na rynku skutkowała coraz atrakcyjniejszymi ofertami i cenami.

W 2005 roku Idea zmieniła swoją nazwę na Orange, która do dziś jest jedną z czołowych firm na polskim rynku. Dwa lata później pojawiło się kolejne duże przedsiębiorstwo, czyli Play, które także należy teraz do największych operatorów w kraju.

Źródło: android.com.pl

Od 1G do 5G

Telefonia komórkowa, która umożliwia użytkownikom bezprzewodowe połączenia, także nieustannie ulega rozwojowi i przemianom. Największym zasięgiem cieszy się system GSM, który powstał w trakcie rozwoju drugiej generacji telefonii komórkowej.

Telefonia komórkowa pierwszej generacji, czyli 1G, powstała w latach 80. XX wieku i wykorzystywała transmisję analogową. Była ona dość droga oraz niewydajna. Łatwo było też o podsłuch, co sprawiało, że sieć nie była zbyt bezpieczna.

W tamtych czasach telefony nie były jeszcze powszechnie wykorzystywane, więc 1G także nie cieszyło się dużą popularnością. W Polsce sieć ta została wprowadzona dopiero w 1992 roku.

Sieć 2G pojawiła się w latach 90. XX wieku. W przeciwieństwie do 1G, która opierała się na transmisji analogowej, 2G wykorzystywało transmisję cyfrową. Skutkiem tego było większe bezpieczeństwo i lepsza jakość rozmów.

Dzięki sieci 2G można było także wysyłać SMS-y oraz korzystać z podstawowych funkcji internetu. Przełomowy był też zasięg, który pozwalał na  komfortowe korzystanie z telefonu w różnych miejscach.

Kolejna sieć, czyli 3G, była dużym skokiem rozwojowym, ponieważ umożliwiła powszechne korzystanie z wszystkich funkcji internetu na telefonach komórkowych. Pojawiła się na początku XXI wieku, ale niewiele czasu minęło, zanim zaprezentowano kolejną sieć, czyli 4G.

4G pojawiła się w 2009 roku jako znacznie rozwinięta wersja swojej poprzedniczki. Sieć ta oferuje szybkie przesyłanie i pobieranie danych. Zapotrzebowania użytkowników jednak cały czas rosną, dlatego też sieć 4G nieustannie się rozwija.

Mimo wszystkich możliwości, które oferuje, sieć 4G nie jest wystarczająca, by spełnić wymagania przyszłości. Konieczne jest rozwijanie kolejnej sieci, czyli 5G. Nowa generacja daje niesamowite możliwości. Z internetu można korzystać w prędkości osiągającej nawet Gb/s.

Zobacz też: Wszystko, co musisz wiedzieć o roamingu. Co to jest i jak włączyć?

5G umożliwi też bezproblemowe jednoczesne korzystanie wielu urządzeń z tej samej sieci. Ale to tylko ułamek możliwości, które otworzą się przed ludźmi. Nowa generacja otwiera drzwi do inteligentnych, nowoczesnych miast, w których ruch sterowany jest za pomocą sieci.

5G to niezwykły skok rozwojowy, który daje nam właściwie niczym nieograniczone możliwości. Nie ma się zatem czego obawiać. Nowa generacja, podobnie jak poprzednie, wpłynie pozytywnie na komfort naszego życia.

Telefony komórkowe w liczbach obecnie

Jeszcze kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu, dla wielu telefon komórkowy był nieosiągalny. Dziś stanowi przedmiot codziennego użytku dla większości populacji. Oto jak telefony komórkowe w Polsce i na świecie prezentują się w liczbach:

  • 5,22 mld ludzi na świecie korzysta z telefonów komórkowych (2021);
  • 72,5% użytkowników korzysta z systemu Android, a 26,9% z iOS (2021);
  • 91,2% użytkowników internetu w Polsce korzysta z niego za pomocą telefonu komórkowego (2019);
  • w 2020 roku do sprzedaży w Polsce trafiło 8,53 mln smartfonów;
  • 75% użytkowników polskiej telefonii komórkowej posiada swój smartfon (2019);
  • 66,2% użytkowników korzysta z abonamentu (2019);
  • średnie miesięczne wydatki na telefon komórkowy to około 52,2 zł (2019);
  • ponad 50% użytkowników internetu ma w swoim telefonie aplikację banku (2019);
  • najpopularniejszy smartfon na świecie to iPhone 7, który ma 4,99% udziału na rynku (2019).
22
5

Podziel się:

Komentarze (6)

Bruh. Takiej głupoty dawno nie widziałem. Co ma piernik do wiatraka, to w jakiej formie jest napisany artykuł nie ma znaczenia czy w formie żeńskiej czy męskiej. A teraz idę projektować budynki w Nowym Berlinie. Naura

A może Wy zastanawialiście się kiedyś, że cały świat nie składa się tylko z mężczyzn, więc artykuły należy adresować do obu płci (lub pisać je neutralnie)?

Mun, masz rację – stosowne poprawki zostały już naniesione. Przy czym zaznaczamy, że nie chcemy dyskryminować jakiejkolwiek płci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *