1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Jak działa fotowoltaika i dlaczego podbija świat? Podstawowe informacje o fotowoltaice.

Technologia

1 miesiąc temu

Jak działa fotowoltaika i dlaczego podbija świat? Podstawowe informacje o fotowoltaice.

Newsy
5
2
0
5
2

Panele fotowoltaiczne coraz częściej pojawią się w krajobrazie miast oraz w architekturze domów prywatnych. Do wykonania instalacji fotowoltaicznej zachęcają liczne dofinansowania oraz większa świadomość ekologiczna. Jak działa fotowoltaika i czemu jest to technologia, która podbija świat?

Instalacja fotowoltaiczna — energia ze słońca

Wykonanie instalacji fotowoltaicznej to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej Polaków. Możliwość zdobycia dofinansowania w ramach dotacji państwowych lub samorządowych zachęca do pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca. Jest to technologia, która coraz częściej pojawia się w architekturze nowoczesnych osiedli oraz biurowców. Przejściu na instalację fotowoltaiczną sprzyja polityka Unii Europejskiej, która zakłada znaczne zwiększenie udziału energii z odnawialnych źródeł w przyszłości przez wprowadzania coraz bardziej restrykcyjnych norm i wytycznych dla nowo powstających budynków.

Fotowoltaika na dachu domu jednorodzinnego

Rozwój instalacji fotowoltaicznych w ostatnich latach jest wyjątkowo dynamiczny, a energia z promieniowania słonecznego stanowi coraz większy udział jeśli idzie o źródła pozyskiwania energii odnawialnych. Energia słoneczna wykorzystywana jest zarówno do zasilania niewielkich urządzeń, takich jak zegarki, czy latarki, jak i sygnalizacji drogowych, parkometrów, a także coraz powszechniejszych stacji do ładowania pojazdów elektrycznych. W gospodarstwach domowych energię elektryczną pozyskaną ze słońca wykorzystuje się do zasilania urządzeń domowych, ogrzewania oraz podgrzewania wody.

Modzie na instalacje fotowoltaiczne sprzyja rosnąca świadomość ekologiczna. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się stylem życia oraz ważnym elementem działań PR-owych dużych firm. Ma to szczególnie duże znaczenie w mocno zurbanizowanych obszarach. Szacuje się, że przechodząc na energię elektryczną ze słońca, można zredukować pozostawiany ślad węglowy aż o 40 procent. Racjonalnemu gospodarowaniu wytworzoną energią sprzyja możliwość sprzedania nadwyżki z powrotem do obiegu w sieci dystrybutora.

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to technologia, która pozwala na wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Na instalację fotowoltaiczną składa się kilka współpracujących ze sobą elementów, które sprawiają, że finalnie prąd elektryczny jest obecny w naszych gniazdkach. Najbardziej widoczną częścią konstrukcji są panele fotowoltaiczne, nazywane również panelami słonecznymi, które adsorbują energię ze słońca. Dwa kolejne niezbędne elementy to dwukierunkowy licznik opowiadający za przepływ prądu i rozliczenie jego ilości oraz falownik, którego zadaniem jest przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny. Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Zobacz: Informacje o Quick Charge — co to jest i jak wpływa na ładowanie baterii?

Panele fotowoltaiczne montowane są najczęściej na dachu budynku lub garażu. Miejscem montażu może być również dobrze nasłoneczniony fragment działki lub wiata. Ważne, aby instalacja fotowoltaiki znajdowała się w miejscu, które jest wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Obecne w panelach ogniwa fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną w prąd stały, a następnie kierują go do inwertera, czyli falownika. Urządzenie przekształca energię w prąd zmienny, a następnie kieruje go do instalacji domowej. W ten sposób prąd trafia do naszych gniazdek.

Falownik kontroluje pracę paneli fotowoltaicznych oraz monitoruje parametry, moc i ilość produkowanego prądu. Cześć energii z instalacji PV kierowana jest do użytku domowego, podczas gdy jej nadmiar trafia z powrotem do sieci elektroenergetycznej dystrybutora właściwego dla danego budynku. Sprzedaż nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej oraz precyzyjne rozliczenie z dystrybutorem umożliwia dwukierunkowy licznik prądu, który podaje odczyt w kWh.

Korzyści z instalacji fotowoltaicznej

Największą korzyścią z instalacji fotowoltaiki jest redukcja opłat za prąd. Ma to szczególne znacznie w dobie regularnych podwyżek za zużytą miesięcznie energię. Według analityków z Uniwersytetu Jagiellońskiego ceny energii będą nieprzerwanie wzrastać, aż do 2030 roku. W tym kontekście instalacje fotowoltaiczne mogą być traktowane w kategoriach inwestycji, która długofalowo pozwoli na spore oszczędności w budżecie firmy lub gospodarstwa domowego.

fotowoltaika - farma prądu

Możliwość jednoczesnej konsumpcji oraz sprzedaży wytwarzanej energii elektrycznej zapewnia posiadaczom paneli fotowoltaicznych status prosumentów. Nadwyżka wytwarzanej przez instalacje energii przekazywana jest do sieci energoelektrycznej. Twórca energii może pobrać zmagazynowaną nadwyżkę w godzinach nocnych. Z każdej wyprodukowanej przez instalację 1 kWh, możemy odzyskać około 0,7 – 0,8 kWh, co oznacza 70- 80%. W praktyce redukuje to miesięczne koszty zużycia prądu niemal do minimum

Fotowoltaika zapewnia także samowystarczalność energetyczną, dzięki czemu przerwy w dostawie prądu przestają stanowić problem. Przyjmuje się, że z każdego metra nasłonecznionej powierzchni można uzyskać energię na poziomie 1150 kWh rocznie. Jest to ilość, która w pełni wystarcza na potrzeby gospodarstwa domowego oraz średniej firmy. Energia ze słońca pokrywa zapotrzebowanie energetyczne w zakresie oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji oraz zasilania urządzeń i maszyn elektrycznych.

Sprawdź: Elektrownie atomowe — jak działają? Podstawowe informacje o elektrowniach jądrowych

Instalacja paneli fotowoltaicznych to także metoda na walkę z globalnym ociepleniem oraz sposób na ograniczenie pozostawianego śladu węglowego. Energia ze słońca jest całkowicie czysta i bezpieczna dla środowiska naturalnego. Dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych można znacząco przyczynić się do poprawy jakości powietrza na danym obszarze, szczególnie gdy jest ona używana do celów grzewczych. Fotowoltaika spotyka się wiec z zainteresowaniem osób, którym zależy na środowisku oraz firm, które poprzez pozytywne działania chcą zwiększyć swoją konkurencyjność.

Argumentem, który zachęca do wykonania instalacji, jest także dofinansowanie. Liczne dotacje i programy unijne zachęcają do skorzystania z systemu dotacji przeznaczonych na fotowoltaikę. Takie rozwiązania wdrażane są ze względu na obowiązujące dyrektywy unijne oraz przyjazną środowisku politykę, którą prowadzą liczne gminy, samorządy miejskie oraz Ministerstwo Środowiska, jak w przypadku programu „Mój Prąd”. Dotacje można uzyskać zarówno na wykonanie mikroinstalacji, jak i rozległego systemu fotowoltaicznego.

Ile kosztuje instalacja paneli fotowoltaicznych?

Na cenę instalacji fotowoltaicznej wpływa kilka istotnych czynników. Przede wszystkim jest to rozmiar instalacji, który powinien być dostosowany to potrzeb budynku i jego mieszkańców oraz warunków naturalnych panujących na działce, takich jak poziom nasłonecznienia czy ekspozycja. Na tej podstawie oblicza się ilość ogniw potrzebnych do skutecznej pracy paneli. Na cenę ma również wpływ miejsce i specyfika montażu, który nieraz wymaga użycia droższych rozwiązań.

Cena najczęściej określana jest na poziomie za 1 KWP mocy instalacji. Przyjmując tę wykładnię, jeden panel fotowoltaiczny kosztuje od 4 do 6 tys. złotych. Oznacza to, że cena całej instalacji dla domu jednorodzinnego to średnio 16-18 tys. złotych. W przypadku większych budynków jest to proporcjonalnie więcej. Przy rocznym zużyciu prądu na poziomie 2500 kWh można liczyć na zwrot poniesionej inwestycji już po 10 latach. Zwrot można jednak znacznie przyśpieszyć, wykorzystując dofinansowanie oferowane przez liczne instytucje w Europie i w Polsce. Jak skorzystać z dotacji?

Jak dostać dofinansowanie na panele fotowoltaiczne?

Aby skorzystać z dofinansowania na montaż instalacji fotowoltaicznej, warto śledzić programy realizowane przez gminy przy wsparciu Unii Europejskiej. Pieniądze na ten cel są przekazywane cyklicznie, dzięki czemu z dotacji może skorzystać wiele mieszkańców w różnym czasie. Każdy z programów ma inny regulamin oraz warunki skorzystania z dotacji. Do skorzystania z programów dofinansowania, najczęściej wymagany jest pewien wkład własny. Przyznane dofinansowanie pokrywa zwykle od 40 do 60% kosztów instalacji, co w praktyce oznacza, że maksymalna kwota dotacji determinuje koszt całkowitej instalacji paneli fotowoltaicznych.

fotowoltaika na dachu

Można również wziąć pod uwagę państwowy program „Mój Prąd”. Jest to dofinansowanie, które co roku przyznawane jest przez Ministerstwo Środowiska. Niestety z każdym rokiem oferowana kwota dotacji jest niższa. Program nadal jednak stwarza korzystne warunki dla osób, które myślą o instalacji fotowoltaiki w swoim domu. Dofinansowanie udzielane jest na konkretną instalację dla danego licznika energii, co oznacza, że beneficjentami programu są osoby, które posiadają podpisaną umowę z dystrybutorem. Wniosek o dofinansowanie można złożyć online, co znacznie ułatwia i przyśpiesza cały proces.

Wzrost popularności fotowoltaiki sprawia, że na rynku istnieje wiele firm specjalizujących się w montażu paneli słonecznych. Wybierając wykonawcę, warto sugerować się nie tylko ceną, ale także doświadczeniem, ilością realizacji i gwarancją na sprawność instalacji, tak aby służyła przez wiele lat. To właśnie ten długofalowy aspekt sprawia, że fotowoltaika uważana jest za technologię przyszłości. Inwestycja w panele nie tylko się zwraca, ale także pozwala na wygenerowanie ogromnych oszczędności w opłatach za prąd. Coraz droższa energia elektryczna oraz dyrektywy unijne wpływające na obecność ekologicznych rozwiązań w nowych budynkach, stwarzają korzystne warunki do rozwoju technologii, która staje się jeszcze bardziej dopracowana oraz efektywna.

5
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.