
Intel Alder Lake-S – co potrafi 12. generacja procesorów Intel Core? Premiera i specyfikacja Intel Alder Lake-S
Spis treści
Do premiery procesorów Intel coraz bliżej. Najnowsza, 12. generacja Intel Core ma przynieść kolejne wzrosty wydajności i lepsze zarządzanie energią. Co dokładnie zaoferują procesory Intel Alder Lake-S? Wszystkie przecieki zebraliśmy w tym artykule.
Intel Alder Lake-S – czy to będzie odpowiedź na AMD Ryzen?
Zbliżająca się wielkimi krokami premiera topowych procesorów firmy Intel — Alder Lake-S pobudza wyobraźnię wszystkich miłośników technologii. Choć klienci detaliczni nie mają jeszcze możliwości sprawdzenia nowego procesora, przeszedł on pierwsze testy zewnętrzne.
Wydajność Intel Alder Lake-S została sprawdzona w benchmarkach i grach. Testy te potwierdzają, że najnowsza, dwunasta, generacja procesorów Intela jest lepsza od swojego największego konkurenta — AMD Ryzen 5000.
Wydajność Intel Alder Lake-S w benchmarkach i grach
W połowie lipca 2021 roku przetestować Intel Alder Lake-S miał okazję jeden z użytkowników benchmarku Cinebench. Test procesora przeprowadzono na najmocniejszym modelu — Intel Core i9-12900K i porównano go z AMD Ryzen 9 5950X. W teście przeprowadzonym na wielu rdzeniach procesor Intela osiągnął wynik na poziomie 9300 punktów w przypadku próbki inżynieryjnej.
Jeszcze lepszy rezultat osiągnęła wyposażona w tryb Turbo próbka kwalifikacyjna. Wynik 11 300 punktów przewyższa konkurencyjnego Ryzena o około 10%. Procesor AMD osiągnął bowiem wynik 10 400 punktów.
Jeszcze większą różnicę w wydajności pokazał test przeprowadzony na jednym rdzeniu. Intel Core i9-12900K zdobył 810 punktów. Dla porównania rezultat AMD Ryzen 9 5950X to “tylko” 643 punkty, a więc o około 25% mniej niż w przypadku Intela.
Sprawdź też: Ryzen 7000 — co pokaże AMD w procesorach Zen 4? Premiera i specyfikacja AMD Ryzen 7000 (Zen 4)
Na miarodajne testy wydajności w grach będzie trzeba jeszcze poczekać. Dotychczas Intel Alder Lake-S sprawdzono na jednym tytule, jakim jest DOTA 2. Testowy komputer wyposażono w procesor o taktowaniu 2,2 GHz, pamięć RAM 32 GB (cztery kości o pojemności 8 GB każda) i kartę graficzną GeForce RTX 3080. Średnia ilość klatek na sekundę (FPS), którą udało się osiągnąć wyniosła 119,98.
Cieniem na ten imponujący wynik kładzie się brak informacji o wielu kluczowych parametrach rozgrywki. Nie podano informacji na temat szczegółowych ustawień grafiki takich jak np. rozdzielczość.
Dopiero gdy procesory trafią w ręce dużej ilości użytkowników, będziemy mogli jednoznacznie określić ich wydajność. Pewne jest za to, że 12. generacja procesorów Intela zrobiła duży krok w przód.
Specyfikacja procesorów Intel Alder Lake-S
Co jest przyczyną tak wielkiej wydajności najnowszych procesorów Intela? Odpowiedzi należy szukać w ich prawdopodobnej specyfikacji technicznej. Dlaczego prawdopodobnej? Intel nie potwierdził jeszcze oficjalnie specyfikacji swoich procesorów. Budowa procesorów Intel Alder Lake-S będzie zbliżona do architektury big.LITTLE znanej z układów ARM. Hybrydowa budowa oparta jest na rdzeniach o wysokiej i niskiej wydajności.
W zależności od wykonywanego zadania wykorzystywane są jedne lub drugie rdzenie. Dla przykładu podczas przeglądania stron internetowych wykorzystywane są rdzenie o niskiej wydajności. Gdy potrzeba więcej mocy, np. podczas gry w wymagający graficznie tytuł, używane są rdzenie o wysokiej wydajności. Taka budowa gwarantuje nie tylko zadowalającą szybkość, ale również oszczędność energii. Z tego względu są powszechnie wykorzystywane w urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony i tablety.
W przypadku rodziny procesorów Intel Alder Lake-S za podstawową wydajność odpowiadać będą energooszczędne rdzenie Atom (Gracemont). Wysoką wydajność zapewnią z kolei rdzenie Core (Golden Cove). Procesory Intela będą również mogły pochwalić się wysokim taktowaniem. Dotychczasowe testy wykazały częstotliwość nominalną na poziomie 1,8 GHz. W najwydajniejszym trybie Turbo Boost może ona przekroczyć 4 GHz.
Wszystkie modele procesorów Intela będą wyposażone w Hyper-threading, czyli system wielowątkowości współbieżnej. Poprawia on szybkość działania poprzez zwiększenie wykonywanych równolegle przez procesor obliczeń. Najnowsze procesory Intela będą miały zintegrowane układy graficzne oparte na architekturze Intel Xe. Będą one wyposażone w 32 jednostki wykonawcze o częstotliwości taktowania wynoszącej 1,5 GHz.
DDR5, PCI-e 5.0 i inne nowości w Intel Alder Lake-S
Procesory Intela będą kompatybilne z najnowszymi kośćmi pamięci RAM DDR5. Oznacza to zwiększenie prędkości, lepsze zarządzanie energią i większą ilość dostępnej pamięci RAM.
Dzięki nowemu standardowi pojedyncza kość ma mieć pojemność nawet 128 GB. Z nowej technologii skorzystają wszyscy. Firmy będą mogły jeszcze efektywniej przetwarzać duże ilości danych cyfrowych na serwerach. Użytkownicy prywatni docenią możliwość utrzymania jednocześnie w pamięci jeszcze większej ilości programów.
Nowe kości pamięci nie tylko będą w stanie pracować wydajniej, ale i szybciej. Prędkość DDR5 ma dochodzić do 4800 MHz. Skok szybkości w stosunku do DDR4 jest więc znaczny. Najlepsze kości RAM DDR4 są w stanie pracować z prędkością 3600-4000 MHz. Jak odczuje to użytkownik? Dzięki wyższym prędkościom lepiej działać będą np. gry. Możliwe będzie zwiększenie liczby klatek na sekundę (FPS). Innymi słowy, rozgrywka będzie płynniejsza.
Kolejnym usprawnieniem jest zwiększona energooszczędność. W przeciwieństwie do pojemności i szybkości nie będzie to duża zmiana. Pamięć DDR5 będą wymaga napięcia 1,1 V, czyli o 0,1 V mniej niż DDR4.
Dane muszą być nie tylko przechowywane, ale i przesyłane do płyty głównej. Z tego powodu procesory Intel Alder Lake-S będą kompatybilne z interfejsem PCI Express 5.0. Umożliwi to szybki przesył danych między kartami rozszerzeń (m.in. graficzną, sieciową, dźwiękową) a płytą główną. Przepustowość transferu zostanie zwiększona około dwukrotnie.
Socket LGA 1700 – będzie potrzebna nowa płyta główna
Zmodyfikowane zostanie gniazdo procesora — nowym socketem będzie LGA 1700. Z tego powodu procesor zwiększy swe rozmiary względem starszych jednostek.
Jego wymiary wynosić będą 37,5 × 45 mm, podczas gdy obecnie dostępne na rynku procesory Comet Lake-S i Rocket Lake-S mierzą 37,5 × 37,5 mm. Zmianie ulegnie również kształt procesora, który będzie prostokątny. Liczba pinów socketu LGA 1700 wzrośnie o 500 względem poprzednich gniazd LGA 1200. Dzięki temu poprawione zostanie chłodzenie procesora, co pozwoli utrzymać wysoką wydajność.
Wynika to z faktu, że w bezpiecznej temperaturze procesor nie obniża swojej wydajności, co ma miejsce w przypadku dojścia temperatury do niebezpiecznego dla niego poziomu. Dla użytkownika może oznaczać to konieczność wymiany niektórych komponentów. Mowa nie tylko o płycie głównej, ale także o układach chłodzenia.
Ile rdzeni będą miały Intel Core i9-12900K, Core i7-12700K i Core i5-12600K
Liczba rdzeni różnić się będzie w zależności od klasy procesora. Dostępnych do wyboru będzie po kilka wariantów procesorów i9 (najmocniejsze jednostki), i7, i5 i i3 (najsłabsze procesory z rodziny Intel Alder Lake-S). Topowe procesory z serii Intel Core i9 będą dostępne w różnych konfiguracjach z 8 wydajnymi rdzeniami Golden Cove. Cechą odróżniającą procesory i9 będzie liczba energooszczędnych rdzeni Gracemont. Będzie się ona wahać od 0 do 8.
Wśród procesorów Intel Core i7 rdzeni wydajnych będzie 6. Tyle samo będzie maksymalnie rdzeni energooszczędnych. Do wyboru będą również jednostki całkowicie tych drugich pozbawione. W przypadku słabszych modeli wybór będzie zdecydowanie mniejszy. Intel Core i5 będzie oferowany w konfiguracji z 4 rdzeniami wydajnymi, a Intel Core i3 będzie miał ich 2. Nie będą wyposażone w rdzenie energooszczędne.
Sprawdź też: Nvidia GeForce RTX 4000 — kiedy premiera? Wszystkie informacje o kartach graficznych GeForce RTX 4000
Modele Intel Core 12. generacji
Wspomniane wyżej modele procesorów mogą być oferowane w poniższych konfiguracjach. Pamiętać jednak należy, że przedstawiony podział nie jest oficjalnie potwierdzony przez producenta, a jedynie przewidywany.
Intel Core i9
- 16 rdzeni – 8 Golden Cove i 8 Gracemont (24 wątki)
- 14 rdzeni – 8 Golden Cove i 6 Gracemont (22 wątki)
- 12 rdzeni – 8 Golden Cove i 4 Gracemont (20 wątków)
- 8 rdzeni – 8 Golden Cove i 0 Gracemont (16 wątków)
Intel Core i7
- 14 rdzeni – 6 Golden Cove i 8 Gracemont (20 wątków)
- 12 rdzeni – 6 Golden Cove i 6 Gracemont (18 wątków)
- 10 rdzeni – 6 Golden Cove i 4 Gracemont (16 wątków)
- 8 rdzeni – 6 Golden Cove i 2 Gracemont (14 wątków)
- 6 rdzeni – 6 Golden Cove i 0 Gracemont (12 wątków)
Intel Core i5
- 4 rdzenie – 4 Golden Cove i 0 Gracemont (8 wątków)
Intel Core i3
- 2 rdzenie – 2 Golden Cove i 0 Gracemont (4 wątki)
12. generacja Intel Core nadal nie w 10 nm procesie technologicznym?
Interesującą kwestią jest także proces technologiczny, w jakim będą wykonywane procesory Intela. Producentowi udało się przełamać barierę 14 nm i obecnie produkuje coraz więcej procesorów o litografii 10 nm, co potwierdził dyrektor generalny Intela Pat Gelsinger. W procesie technologicznym 10 nm Enhanced SuperFin będą też produkowane procesory Intel Alder Lake-S.
Ta zmiana technologiczna dla użytkowników oznacza wzrost wydajności. Szacowana różnica może wynieść około 10-15%. Jak to możliwe? Zacznijmy od dokładnego wyjaśnienia, czym jest litografia.
Proces technologiczny, zwany inaczej litografią, polega na nadrukowywaniu komponentów procesora na tzw. wafel krzemowy. Nanometry (nm) w tym przypadku oznaczają wartość odległości między bramkami logicznymi (tranzystorami) na procesorze.
Im mniejsza jest odległość między tranzystorami, tym więcej można ich umieścić na płytce procesora, dzięki czemu jest on coraz to szybszy. Mniejsza odległość między tranzystorami oznacza również, że można stworzyć mniejszy procesor, a więc zmniejszyć wielkość samego urządzenia. Dla porównania nowe procesory AMD produkowane są w procesie 7 nm, a procesor M1 od Apple w procesie 5 nm.
Intel Core 12. generacji — jaka będzie cena?
Jednym z pytań, na jakie nie znamy jeszcze odpowiedzi, jest cena. Najdroższy obecnie procesor Intel 11. generacji – Core i9 11900K kosztuje około 2500 zł. Ceny najtańszych modeli nie przekraczają 1000 zł. Zapewne w podobnych ramach zostanie wyceniona 12. generacja procesorów Intela, choć biorąc pod uwagę ogólny wzrost cen komponentów w ostatnim czasie, najlepiej spodziewać się podwyżek.
Premiera procesorów Intel Alder Lake-S
Podobnie jak cena, dokładna data premiery najnowszych procesorów Intela nie jest jeszcze znana. Zgodnie z branżowymi plotkami część 12. generacji ma zostać zaprezentowana na przełomie października i listopada 2021 roku.
Początkowo do sprzedaży trafić mają najdroższe modele procesorów oraz kompatybilnych płyt głównych zdolnych do obsługi pamięci ram DDR5. Modele procesorów i płyt ze średniej i niższej półki mogą zostać wydane później. Prawdopodobnym terminem wydaje się rok 2022. Możliwe, że Intel zdecyduje się zaprezentować nowe jednostki na Consumer Electronics Show (CES) 2022, czyli targach elektroniki, które odbędą się w styczniu 2022 roku w Las Vegas w USA.
Co po Intel Alder Lake? Przyszłość procesorów Intel
Nieustanny rozwój technologii powoduje, że zakończenie prac nad jedną generacją urządzeń elektronicznych jest jednocześnie wstępem do tworzenia kolejnej. Kolejna, 13. generacja procesorów, której prawdopodobna nazwa to Intel Raptor Lake ma wnieść przede wszystkim kolejne zwiększenie liczby rdzeni.
Liczba energooszczędnych rdzeni Gracemont prawdopodobnie zostanie zwiększona do 16. Bez zmian pozostanie ilość Golden Cove, których nadal ma być maksymalnie 8. Procesory Raptor Lake mają obsługiwać kości pamięci DDR5 o prędkości dochodzącej do 5600 MHz. Prawdopodobnie bez zmian względem 12. generacji pozostanie socket, co oznacza, że Raptor Lake również będą kompatybilne z socketami LGA 1700. Intel Raptor Lake będą także zapewne jeszcze lepiej zarządzały energią.
Co dalej? Dalszy rozwój technologii prędzej czy później stanie pod znakiem zapytania. Na drodze do miniaturyzacji stanie prawo Moore’a. Stworzone przez założyciela firmy Intel, Gordona Moore’a, prawo stanowi, że wykładniczy wzrost liczby tranzystorów zostanie w końcu zatrzymany ze względu na prawa fizyki. Ograniczenie wynikłe z rozmiaru atomu powodują, że miniaturyzacja nie może trwać bez końca. Na nasze szczęście między rozmiarem atomu, a nawet najmniejszym obecne znanym tranzystorem nadal jest dość duża przepaść.
Dwunasta generacja procesorów Intela wnosi wiele nowości związanych ze zwiększeniem liczby rdzeni, obsługą nowych kości pamięci i nowym socketem. Kolejne generacje procesorów bez wątpienia będą miały możliwości jeszcze większe niż wyczekiwany Intel Alder Lake-S. To, co wydarzy się potem, jest jednak nierozwiązaną dziś zagadką.
Ja myślę że i3 będzie jak i7 11 generacji a nie tam 2 rdzenie. Tak samo z i5 będzie miał 10 rdzeni czyli jak i9 10850k