1. Scroll
 2. /
 3. Technologia
 4. /
 5. Integracja samochodu i smartfona – tak działa Android Auto

Technologia

15.11.2021 07:39

Integracja samochodu i smartfona – tak działa Android Auto

Nauka
6
0
0
6
0

Interfejs Twojego smartfona, wraz z najpopularniejszymi aplikacjami, dostosowanymi do obsługi podczas prowadzenia samochodu, na wyświetlaczu wbudowanym w kokpit pojazdu? Właśnie tak działa Android Auto. Gdzie można znaleźć to oprogramowanie?

Android Auto – czym jest i do czego służy?

Jedną z cech wielu nowoczesnych samochodów jest ich integracja z funkcjami umożliwiającymi nawigowanie, komunikację i uprzyjemnianie podróży poprzez słuchanie muzyki lub podcastów. Naprzeciw oczekiwaniom kierowców wyszli więc deweloperzy mobilnych systemów operacyjnych. Jednym z nich jest Google, które przygotowało dla kierowców Android Auto. Co to jest? To specjalny moduł pozwalający uruchamiać mapy, aplikacje do streamingu muzyki, wykonywanie połączeń telefonicznych oraz dyktowanie wiadomości tekstowych.

Na Android Auto korzystać można m.in. z map Google i Waze oraz serwisów Spotify i YouTube Music. Moduł ten umożliwia także dzwonienie i odbieranie połączeń telefonicznych oraz odbieranie i wysyłanie wiadomości tekstowych SMS. Twórcy aplikacji nie zapomnieli o innych popularnych komunikatorach. Komunikować można się także przy pomocy aplikacji Messenger, WhatsApp czy Telegram. Co ważne, Android Auto może być obsługiwany przy pomocy komend głosowych w języku polskim.

Należy pamiętać, że Android Auto nie jest po prostu portem systemu Android wyświetlającym się na ekranie oprogramowania infotainment samochodu. Oznacza to, że liczba dostępnych aplikacji jest ograniczona. Choć może nie brzmieć to dobrze, w rzeczywistości ma duży sens. Aplikacja ma za zadanie pomóc kierowcy w podróży, ale nie rozpraszać, aby nie narażać go na wypadek. Z tego względu, używając tego modułu, nie da się przeglądać portali społecznościowych takich jak Facebook, Instagram czy TikTok. Nie jest możliwe również oglądanie wideo na portalach z filmami takimi jak Netflix czy HBO GO.

Android Auto to wygodne ułatwienie dla podróżujących osób | źródło: komputerswiat.pl

Jakiego smartfona potrzebujemy, by skorzystać z Android Auto?

Po raz pierwszy z usługi kierowcy mogli skorzystać już w 2015 roku. Aplikacja ta nie była jednak dostępna globalnie. Jednym z krajów, w których nie było możliwości pobrania odpowiedniej aplikacji ze sklepu Google Play, była właśnie Polska. Zmieniło się to w roku 2020.

Wraz z globalnym udostępnieniem tej funkcji zmienił się sposób jej dystrybucji. Obecnie osobna aplikacja nie jest już potrzebna. Zamiast niej istnieje zaimplementowany domyślnie w systemie moduł Android Auto. Jaki smartfon jest potrzebny do jej obsługi? Każdy z systemem Android 10 lub nowszym.

Domyślna dostępność Android Auto w najnowszych wersjach systemu Google oznacza, że posiadacz smartfonu nie musi pobierać żadnego oprogramowania. Nie ma więc żadnej ikony, której kliknięcie przenosi użytkownika do tego modułu. Do uruchomienia Android Auto wystarczy sparowanie urządzenia z kompatybilnym systemem infotainment w pojeździe. Połączenie to może być przewodowe lub bezprzewodowe.

Ważne jest również to, że nie trzeba się zastanawiać jaki smartfon do Android Auto będzie się nadawał. Nie istnieją bowiem żadne wymagania sprzętowe umożliwiające działanie Android Auto. To jak działa ten moduł, zależy nie od klasy smartfona, lecz od zgodności z oprogramowaniem infotainment samochodu.

Smartfon z Android 10 lub nowszym jest najwygodniejszym sposobem korzystania z Android Auto ze względu na intuicyjność. Istnieje jednak możliwość połączenia smartfonu ze starszą wersją oprogramowania Google z pojazdem. Wymaga to jednak odpowiedniej konfiguracji.

Sprawdź też: Najbardziej przydatne aplikacje na Androida w 2021 – musisz je mieć w swoim telefonie!

Usługa dla starszych wersji Android

Ze względu na to, że Android Auto nie jest już oddzielną aplikacją, a integralną częścią systemu operacyjnego Google, nie da się jej znaleźć w sklepie Play. Jest ona jednak dostępna w innych repozytoriach aplikacji takich jak APK Mirror. Dawna, osobna aplikacja jest kompatybilna ze smartfonami z systemem Android 5.0 Lollipop i nowszymi.

W systemach w wersjach 5, 6 i 7 (Lollipop, Marshmallow i Nougat) przed zainstalowaniem usługi należy w ustawieniach telefonu zaznaczyć zgodę na pobieranie aplikacji z nieznanych źródeł. W tym celu należy wejść kolejno w Ustawienia Zabezpieczenia Nieznane źródła. Następnie, w Menedżerze plików, w sekcji Pobrane można znaleźć program Android Auto i go zainstalować.

W systemach Android 8 Oreo i 9 Pie zgody na instalację programu należy udzielić, przechodząc kolejno przez Ustawienia Aplikacje Dostęp specjalnyZainstaluj nieznane aplikacje. Innym rozwiązaniem jest pozwolenie przeglądarce i menedżerowi plików na pobieranie programów spoza Google Play.

Aby przewodowe połączenie z samochodem było możliwe, w Opcje programisty należy pozwolić na Debugowanie przez USB. W tym celu należy kolejno wejść w Ustawienia, a następnie szybko, wielokrotnie klikać w Informacje o wersji i uprawnieniach, po czym nacisnąć menu z ikoną trzech kropek w prawym górnym rogu ekranu i odszukać Ustawienia programisty.

Jeśli w dalszym ciągu nie potrafisz nawiązać połączenia, zachęcamy do odwiedzenia strony producenta.

Samochody kompatybilne z Android Auto

Z biegiem lat coraz więcej kierowców może korzystać z przydatnej funkcji. Lista samochodów jest długa i obejmuje niemal wszystkie marki pojazdów. Warto jednak zaznaczyć, że są to auta wyprodukowane w ostatnich kilku latach.

Android Auto dostępne jest m.in. w:

 • Audi z serii A i Q;
 • BMW 1 – 8 oraz X i Z;
 • Citroën z linii C, Berlingo i SpaceTurner;
 • Fiat 500, Argo i Tipo;
 • Ford Focus, Mondeo i Transit;
 • Honda Accord, Civic i CR-V;
 • Mazda z linii CX i MX-5;
 • Mercedes klasy A, C i S;
 • Opel Astra, Insignia i Zafira;
 • Peugeot 208, 308 i 3008;
 • Renault Clio, Megané i Scénic;
 • Skoda Fabia, Octavia i Superb;
 • Toyota Aygo, Tacoma i Yaris;
 • Volkswagen z serii Golf, Polo i Passat.

Powyższe marki i serie to tylko nieliczne, wybrane przykłady pojazdów, w których działa usługa Androida. Jakie dokładnie samochody pozwalają na uruchomienie tego modułu, należy sprawdzać na stronach producentów lub pytać bezpośrednio u dealerów.

Konfiguracja usługi z samochodem powinna zająć małą chwilkę | pcworld.pl

Co z łącznością bezprzewodową? (w domyśle: Android Auto Wireless)

Coraz powszechniejsza bezprzewodowa komunikacja między urządzeniami możliwa jest również w przypadku używania Android Auto. W przypadku smartfonów z Android 10 łączność bezprzewodowa wymaga jedynie połączenia się z siecią WiFi systemu infotainment pojazdu.

W przypadku smartfonów ze starszymi wersjami systemu Android wymagane jest zaznaczenie opcji Dodaj projekcję bezprzewodową. Jest ona dostępna w Ustawienia Informacje o wersji i uprawnieniach → menu z ikoną trzech kropek w prawym górnym rogu ekranu → Ustawienia programisty.

Usługa nie zawsze jednak działa bezprzewodowo. Dotyczy to zwłaszcza systemów infotainment, które nie zostały fabrycznie zainstalowane przez producenta.

Android Auto to dobry sposób na to, by samochód stał się bardziej smart. Wygodne śledzenie trasy na dużym ekranie, funkcje rozrywkowe i sterowanie przy użyciu asystenta zwiększają komfort i bezpieczeństwo podróżowania pojazdem. W połączeniu z intuicyjnością obsługi, Android Auto jest udaną alternatywą dla autorskich systemów tworzonych przez koncerny motoryzacyjne.

zdjęcie: wrc.net.pl

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.