Technologia

27.05.2022 07:53

GeForce RTX 4000 — kiedy premiera? Specyfikacja, cena oraz najważniejsze informacje

Komputery
21
1
1
21
1

GeForce RTX 4000 to nowa seria kart graficznych, która może zawojować rynek. Zwiększenie mocy, architektura Lovelace i zaawansowane technologie poprawy grafiki mają szansę zdobyć uznanie graczy. Sprawdźmy, co dokładnie szykuje Nvidia.

Nvidia Lovelace — jaka będzie kolejna generacja kart graficznych GeForce

Zbliżająca się coraz bardziej premiera najnowszych kart graficznych Nvidii będzie okresem przejściowym między dotychczasowym i przyszłym, ulepszonym procesem produkcji tego rodzaju podzespołu. Zmiany zajdą m.in. w architekturze kart. Dostępne obecnie na rynku GeForce RTX oparte na architekturze Ampere zastąpi rozwiązanie o nazwie Lovelace. Dlaczego jest to rozwiązanie przejściowe? Wraz z pożegnaniem się z architekturą Ampere Nvidia odejdzie od 8-nanometrowego (nm) procesu technologicznego na rzecz litografii 5 nm.

Nowy proces technologiczny umożliwi kolejne zmniejszenie odległości między bramkami logicznymi (tranzystorami). Mniejsze odległości pozwalające umieścić więcej tranzystorów na waflu krzemowym pozwolą Nvidii zwiększyć wydajność kart graficznych. Zastąpienie architektury Ampere przez Lovelace jest jednak tylko ewolucją, a nie rewolucją. Karty graficzne Nvidia GeForce RTX 4000 nadal będą konstrukcją monolityczną. Oznacza to, że wszystkie komponenty będą dalej umieszczone na jednym, niepodzielnym waflu krzemowym.

GeForce RTX 4000 — co Nvidia szykuje po GeForce RTX 3080 Ti?

Poza monolityczną strukturą Nvidia wyposaży swoje najnowsze karty graficzne w swoją sztandarową technologię — ray tracing. Ulepszone śledzenie promieni (polska nazwa ray tracingu) dzięki nowej generacji rdzeni RT umożliwi jeszcze lepsze renderowanie cieni i odbić. Nowe układy odpowiedzialne za testy pola granicznego i testy przecięcia trójkątów promieni pozwolą na jeszcze dokładniejszy podział obrazu na strefy i skuteczniejsze śledzenie zachowania się promienia. Mówiąc wprost: będzie jeszcze lepiej, ładniej i bliżej do fotorealizmu.

Sprawdź też: Jak działa zewnętrzna karta graficzna? Czy zewnętrzna karta graficzna zamieni każdy laptop w gamingowy?

Nie każdy gracz może jednak cieszyć się najwyższej klasy komputerem i monitorem. Dla osób, które nie mają bardzo wydajnego procesora i monitora o wysokiej rozdzielczości, Nvidia przygotowała nową odsłonę technologii DLSS. Dzięki niej możliwe jest generowanie obrazu w wysokiej rozdzielczości, nawet jeśli natywnie ustawiona jest niższa. DLSS będzie możliwe dzięki rozwojowi rdzeni Tensor.

Tensor, tak jak RT są rdzeniami pomocniczymi dla CUDA. O ile jednak rdzenie CUDA wykonują obliczenia precyzyjnie, operując na tylko jednym fragmencie macierzy naraz, o tyle rdzenie Tensor działają z mieszaną precyzją. Choć połowa dokładności obliczeń nie brzmi dobrze, w rzeczywistości, dzięki trybom precyzji INT4 i INT8 dokładność ich obliczeń jest dobra. Mniejsza precyzja rekompensowana jest za to zwiększeniem szybkości operacji matematycznych względem rdzeni CUDA.

W praktyce umożliwia to wykorzystanie sztucznej inteligencji do poprawy jakości obrazu w czasie rzeczywistym. Pozwala to na odszumianie obrazu. Dzięki temu puste partie obrazu wypełniane są detalami. Staje się on przez to bardziej szczegółowy, nawet na niższych ustawieniach graficznych.

geforce rtx 4000 specyfikacja
Tak oto ponoć prezentować się będzie specyfikacja kart z serii RTX 40! | źródło: bilibili.com

Specyfikacja kart RTX 4000

Właśnie prawdopodobnie poznaliśmy specyfikację kart graficznych RTX 40, o ile lista, która wyciekła do sieci, faktycznie jest prawdziwa. Jeżeli tak, to bez wątpienia najnowsze urządzenia od NVIDIA zostaną znacznie usprawnione w stosunku do poprzedniej generacji.

Najlepszym tego przykładem jest model RTX 4090, który ponoć ma otrzymać o 53% więcej jednostek CUDA w stosunku do 3090 (16128 zamiast 10496). Żeby tego było mało – zostanie ona także wyposażona w 24 GB pamięci GDDR6X na 384-bitowej szynie.

Oczywiście niższe modele także otrzymają upgrade, choć w ich przypadku różnica ta nie będzie aż tak rzucająca się w oczy. NVIDA GeForce RTX 4080 cechować będzie 23% więcej jednostek CUDA (10752), RTX 4070 będzie to 25% (7680), a w „najsłabszym” RTX 4060 o 28% więcej (4608). Wartym uwagi jest fakt, że te modele z architekturą Lovelace będą wykorzystywać pamięć GDDR6X. W przypadku poprzedniej generacji (a dokładniej RTX 3070 i 3060) było to GDDR6.

Wraz z wzrostem wydajności, niestety zwiększy się także ich TDP (parametr termiczny, nie mylić z ogólnym poborem karty graficznej). W przypadku GeForce RTX 4090 wynosić będzie 450 W, czyli aż o 100 W więcej od RTX 3090. Jeżeli chodzi o kolejne modele, to w RTX 4080 będzie to 350 W, RTX 4070 300 W, a w RTX 4060 200 W.

geforce rtx 4000 tdp
Niestety w serii RTX 40 zwiększy się też TDP kart | źródło: bilibili.com

Cieszy też obecność nowego standardu pamięci RAM GDDR6. Możliwość zastosowania nawet 16 GB kości pamięci zwiększy przepustowość transferu w jednym cyklu zegara, co przełoży się na lepszą obsługę dużych plików.

Nvidia GeForce RTX 4000 — wydajność w porównaniu do RTX Ampere

Szybkość działania i szczegółowość grafiki zostanie znacznie zwiększona. Tak jak zostało wspomniane wyżej, częstotliwość taktowania zegara w RTX 4000 będzie wynosić 1800 MHz w trybie standardowym. W przypadku najlepszych obecnie kart Nvidii jest to 1444 MHz (częstotliwość bazowa) i 1710 MHz (częstotliwość podwyższona) w przypadku Nvidia GeForce 3080. Model RTX 3080 Ti może pochwalić się osiągami na poziomie 1370 MHz / 1670 MHz a RTX 3090 – 1400 MHz / 1700 MHz.

Jeszcze większe wrażenie robi ilość operacji na sekundę. Wartości takie jak 29.77 TFLOPS (RTX 3080), 34.10 TFLOPS (RTX 3080 Ti) oraz 35.58 TFLOPS (RTX 3090) są około dwukrotnie niższe niż w przypadku RTX 4000, nawet przy taktowaniu bazowym 1800 MHz.

Prawdziwym game-changerem może stać się ilość rdzeni CUDA. Im więcej ich jest, tym szybciej mogą równolegle wykonywać obliczenia, a co za tym idzie — szybciej wygenerować szczegóły grafiki. Tu także liczby takie jak 8704 (RTX 3080), 10 240 (RTX 3080 Ti) czy 10 496 (RTX 3090) wypadają blado przy 18 432 rdzeniach w RTX 4000.

Bez zmian pozostanie 384-bitowa szyna danych obecna w GeForce RTX 3080 Ti i RTX 3090. Częstotliwości informacji przesyłanych w jednym takcie zegara będzie za to wyższa niż w przypadku RTX 3080. Dzięki temu transfer danych między poszczególnymi podzespołami komputera przyspieszy w przypadku zmiany karty z RTX 3080 na RTX 4000.

Wielka moc nowych kart graficznych Nvidia RTX 4000 okupiona jest jednak znacznym zużyciem energii i ciepła. Wskaźnik TDP (poboru energii) w przypadku nowych kart wyniesie aż 420 W. Jest to znaczny skok w stosunku do 320 W (RTX 3080) i 350 W (RTX 3080 Ti oraz RTX 3090).

Kiedy premiera Nvidia GeForce RTX 4000?

Dokładna data premiery nie jest jeszcze znana. CEO Nvidii, Jen-Hsun Huang, na kwietniowej GPU Technology Conference wyjawił jedynie, że będzie to rok 2022. Oficjalnie wiadomo również, że Nvidia zamierza zachować dwuletni cykl wydawania nowych kart graficznych. Dla potencjalnych klientów pozostaje nadzieja, że premiera nowej generacji kart graficznych nie skończy się jedynie na ich prezentacji, a będzie szybko możliwa do kupienia. Innymi słowy, pozostaje wierzyć, że nie powtórzy się sytuacja z premiery serii GeForce RTX 3000. W poprzednim roku, z powodu przerwania łańcuchów dostaw spowodowanych przez pandemię koronawirusa, możliwość zakupu nowych układów Nvidii była bardzo utrudniona.

Ceny kart graficznych GeForce RTX – wielka zagadka

Na oficjalny cennik, tak jak na datę premiery, będziemy musieli poczekać do 2022 roku. Na razie można spróbować oszacować koszt zakupu kart z serii RTX 4000 na podstawie cen kart poprzedniej generacji. W dniu premiery ceny wahały się od 1599 zł za RTX 3060 do 7029 zł za RTX 3090 (sugerowane ceny detaliczne).

Sprawdź też: O szaleństwie związanym z kartami graficznymi słów kilka. Kiedy gracze będą mogli zakupić wymarzonego RTXa w sensownej cenie?

Podobnych cen zapewne możemy spodziewać się również teraz. Koszt nabycia karty może być nawet wyższy. Jednym z powodów może być np. powrót wysokiej ceny Bitcoina oraz popularność innych kryptowalut. Wykupujący je masowo górnicy już kilka razy doprowadzili do braku dostępności kart graficznych na rynku, a co za tym idzie do podwyżek ich cen. Pozostaje nadzieja, że Nvidia dobrze zabezpieczy swoje nowe karty graficzne przed miningiem.

Przyszłość GeForce – co po RTX 4000?

Lovelace jest tylko preludium do poważnych zmian w architekturze kart Nvidii. Następcą Lovelace ma być bowiem oparta na chipletach architektura Hopper. Chiplety to miniaturowe układy scalone, które można w różny sposób łączyć w większe jednostki, np. procesory lub właśnie karty graficzne. 

Reklama

To rozwiązanie jest dobre z trzech powodów. Po pierwsze, dzięki chipletom można łatwiej modyfikować np. ilość rdzeni procesora GPU. Umożliwia to zwiększenie ich liczby bez konieczności znacznego zwiększania rozmiarów karty. Chipletowa architektura jest też łatwiejsza w eksploatacji. Ewentualne uszkodzenie mechaniczne nie pociąga za sobą konieczności wymiany całej karty zbudowanej na jednym waflu krzemowym. Budowa tego typu pozwala wymienić jedynie uszkodzony chiplet. 

Na premierę nowych kart Nvidii GeForce będziemy jednak musieli jeszcze długo poczekać. Biorąc pod uwagę dwuletni cykl premier, Nvidia GeForce 5000 oparte na architekturze Hopper pojawią się zapewne w 2024 roku.

Przyspieszenie procesu obliczeń, większa szczegółowość grafiki i jeszcze bardziej ulepszone technologie ją wspierające uczynią nową serię Nvidii kandydatkami do miana najlepszych kart na rynku. Czy tak się stanie? Wszystko zależy od tego, jak na rzucone wyzwanie odpowie główny konkurent, czyli AMD i nowy gracz na tym rynku — Intel.

21
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Moim zdaniem coś musi się stać gdyż telewizory „************ ” z wielkością z pikselami 10lat temu 4K na które musimy wydać 10.000zł by jakoś zagrać ale kończy nam się wielkość na 55calach potem już tylko gorzej a więc kasza na jednolitych obrazach . Więc 8K telewizor który posiadam 65cali ale 8K to schody dla kart seri 2000 , jakościowe , wydajnościowe i hercowe . Toteż monitor 8k w wielkości 65cali to bajka , czołgi wyścigi , strzelanki cudo nawet w rozdzielczości 4K na telewizorze 8K . Czcionki są wyraziste , nie po szarpane i patrzy się na nie z bananem na twarzy .
Problemów z komputerem każdej klasy zerowe widzi i pokazuje każdą dostępną rozdzielczość .
Chcesz mieć stronę internetową 30cali zmniejszasz bez obaw o czytelność a obok leci video z youtuba czy komunikator i wszystko jest spoko . Ale karta minimum 3080 , telewizor osobiście posiadam QN800a już niedostępny za 6400zł tylko następca kosztuje 19.000zł . 2022 lipiec . I jak było miodnie tak cena tego wszystkiego może zniszczyć nie jednego który będzie jęczał „a po co mi to ” . Masz AMG 500 koni a po co skoro fiat126p też mnie dowiezie . Tak tylko pytanie kto chce tak podróżować do miasta czy nad morze lub innego kraju . Więc do czego zmierzam . Monitory nie nadarzają pociskają wam starą technologie którą się zachwycacie , karty nie nadążają bo 8K króluje już długo a wydajności jak nie widać tak nie widać . Więc jedynie wyszły z „ram” telewizory i nadają trend za którym PC nie daje rady .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.