Wrak Titanica obraz główny

Technologia

29.09.2021 13:05

Gdzie znajduje się wrak Titanica? Informacje o katastrofie statku RMS Titanic

Nauka
90
8
1
90
8

Zatonięcie transatlantyku RMS Titanic to najsłynniejsza na świecie katastrofa morska, która stała się motywem wielu książek, filmów czy artykułów. Jak doszło do tragedii i gdzie znajduje się wrak? Wszystkiego dowiesz się w naszym artykule.

Katastrofa Titanica — podstawowe informacje

RMS Titanic był statkiem pasażerskim linii White Star Line, który zatonął po otarciu się o górę lodową podczas swojego pierwszego rejsu z Southampton do Nowego Jorku w 1912 roku. Ponad 1500 osób straciło życie, a ocalałych było nieco ponad 700. Jak do tego doszło?

Titanic wypływa z portu w Wielkiej Brytanii
Titanic wypływający z portu w Southampton / Źródło: wikipedia.org

Transatlantyk był największym statkiem pasażerskim, jaki wówczas powstał. Okrzyknięty „niezatapialnym” Titanic podzielony był na kilkanaście wodoszczelnych przedziałów, które można było zamknąć drzwiami elektrycznymi. To zabezpieczenie miało chronić statek przed ewentualnym zatonięciem. Do Titanica przyczepionych było 20 łodzi ratunkowych, co stanowiło liczbę wyższą niż wymagana, ale wciąż zbyt małą, by ocalić wszystkich pasażerów.

Titanic miał 269,1 metrów długości, a jego ogromny rozmiar pozwolił twórcom na zaprojektowanie luksusowego wnętrza. Znajdowały się tam m.in. łaźnie czy sala gimnastyczna. Pasażerowie pierwszej klasy mogli liczyć na komfortowe kajuty z wygodnymi łóżkami i umywalkami. Kapitanem statku był Edward J. Smith, najbardziej znany i doświadczony kapitan z White Star Line.

Titanic wyruszył z Southampton 10 kwietnia 1912 roku, po czym zatrzymał się w Cherbourgu we Francji i w Queenstown w Irlandii, gdzie do rejsu dołączyło mnóstwo pasażerów. Na pokładzie znajdowało się łącznie ponad 2200 osób. Pierwsze cztery dni rejsu przebiegły pomyślnie, po czym do załogi dotarły informacje, że na Atlantyku znajduje się lód. Titanic cały czas płynął z taką samą prędkością, a kilka osób zostało przydzielonych do obserwacji powierzchni oceanu. Około północy jeden z nich dostrzegł wyłaniającą się zza horyzontu górę lodową.

Po informacji o górze lodowej zlecono natychmiastowy skręt w lewo i zamknięcie wszystkich wodoszczelnych drzwi. Mimo reakcji katastrofie nie dało się już zapobiec. Statek uderzył o górę lodową w taki sposób, że początkowo pasażerowie nawet o tym nie wiedzieli. Zniszczona została kilkudziesięciometrowa podwodna część Titanica, a pierwszymi osobami, które odczuły skutki zdarzenia, byli pracownicy kotłowni. To właśnie do tych pomieszczeń woda wdarła się najszybciej. Szybko pochłaniała kolejne pomieszczenia, a załoga zdała sobie sprawę, że katastrofa jest nieunikniona. Chwilę po północy kapitan Edward J. Smith wydał rozkaz opuszczenia statku. Wyrwani ze snu pasażerowie byli oszołomieni i w popłochu pędzili do szalup. Najpierw ratowane były kobiety i dzieci, które w rozpaczy rozdzielano z mężami i ojcami. Titanic coraz mocniej pochłaniały lodowate wody oceanu, a znajdujący się tam muzycy do samego końca grali na swoich instrumentach.

Zobacz: Otchłań Ziemi, czyli Rów Mariański – lokalizacja, głębokość, eksploracja

Załoga wysyłała sygnały alarmowe, jednak najbliższym statkiem był pasażerski Californian, który znajdował się ponad 30 kilometrów od Titanica. Jego załoga nocą nie odbierała sygnałów radiowych, więc na Titanicu padła decyzja o wysyłaniu sygnałów kodem Morse’a. Przez kilkadziesiąt minut próbowano dać znać o zdarzeniu i wystrzelono nawet rakiety. Pasażerowie, którzy wciąż znajdowali się na pokładzie, gromadzili się na rufie okrętu. Po godzinie pierwszej w nocy większość łodzi ratunkowych znajdowała się już w bezpiecznej odległości od tonącego statku. Około 2:18 światła Titanica zgasły na zawsze, a kilka minut później statek zaczął szybko znikać pod powierzchnią wody. O godzinie 4:00 do miejsca tragedii przybył transatlantyk Carpathia, którego załoga uratowała ponad 700 osób znajdujących się na szalupach. Po Titanicu nie było już żadnego śladu.

Wskutek katastrofy Titanica doszło do zmian w polityce bezpieczeństwa morskiego. Nowe zasady dotyczyły m.in. zwiększenia liczby wymaganych szalup ratunkowych czy 24-godzinnej łączności radiowej na statkach pasażerskich. Zarządzono też, że wystrzelenie rakiet ma być odbierane jako potrzeba natychmiastowej pomocy. Gdy wystrzelono rakiety z Titanica, nie zostały one zidentyfikowane jako działanie alarmowe. Poza tym powołano też Międzynarodowy Patrol Lodowy, którego zadaniem jest monitorowanie lodowców na drogach morskich.

Wrak Titanica
Miejsce zatonięcia Titanica / Źródło: dailymail.co.uk

Odnalezienie wraku

Dotarcie do wraku Titanica było niezwykle trudnym przedsięwzięciem. Statek znalazł się bowiem na głębokości kilku kilometrów, gdzie ciśnienie wody jest ogromne. 1 września 1985 roku francusko-amerykańska ekspedycja, której dowodzili Jean-Louis Michel i Robert Ballard, dotarła do wraku najsłynniejszego transatlantyku na świecie.

Rufa uległa całkowitemu zniszczeniu, ale niektóre fragmenty statku przetrwały niemal nienaruszone. Na powierzchni kilku kilometrów kwadratowych zlokalizowane zostały liczne elementy okrętu. Należą do nich: meble, naczynia, ubrania itp. Z biegiem lat naukowcy wydobywali przedmioty z dna oceanu, by te mogły znaleźć się na wystawach i w muzeach na całym świecie. Ze względu na bakterie, które przyczyniają się do korozji, wrak jest w coraz gorszym stanie.

Sprawdź: Czym jest Globalny Bank Nasion? Wszystko o tzw. Krypcie Zagłady

Na jakiej głębokości znajduje się wrak Titanica?

Odnalezienie wraku statku było bardzo trudne głównie ze względu na głębokość, na której znalazły się szczątki statki. Dokładne współrzędne, na których zlokalizowany został wrak Titanica, to 41°43′55″N 49°56′45″W. Leży on na głębokości około 3800 metrów na Oceanie Atlantyckim, 600 kilometrów na południe od Nowej Fundlandii.

Przyszłość wraku

Przyszłość wraku Titanica nie wygląda optymistycznie. Z pewnością statek nie zostanie już nigdy wydobyty i na zawsze pozostanie częścią oceanu. Wśród licznych drobnoustrojów, które na nim żyją, znajduje się bakteria Halomonas titanicae. Badania naukowców przewidują, że m.in. za jej sprawą wrak Titanica całkowicie zniknie do 2030 roku.

Podczas jednej z wypraw naukowych, która odbyła się kilka lat temu, badacze wykonali badania fotogrametryczne wraku. Dzięki nim możliwe jest odtworzenie struktury okrętu w 3D. Po tym, jak statek zniknie z dna oceanu, będzie to jedyna możliwość na dokładne zapoznanie się z Titanikiem i jego przejmującą historią, z której będą mogli skorzystać przedstawiciele przyszłych pokoleń.

Firma OceanGate Expeditions, zajmująca się ekspedycjami naukowymi, organizuje tygodniowe wycieczki morskie, podczas których odwiedza się wrak Titanica. Wykwalifikowani specjaliści zajmują się badaniem szczątków statku i kontrolowaniem tempa ich niszczenia. Aktualnie do ekspedycji może zgłosić się każdy, kto ma ochotę popłynąć na dno Atlantyku i obejrzeć pozostałości po okręcie. Bilet kosztuje jednak ponad 100 tysięcy dolarów i ze względu na ograniczoną liczbę miejsc mało kto może z niego skorzystać. Swoje zgłoszenie na wyprawy w 2022 roku można wysłać na oficjalnej stronie OceanGate Expeditions. Z niektórymi kandydatami przeprowadzone zostaną rozmowy kwalifikacyjne, na podstawie których specjaliści wybiorą członków załogi.

Telewizory 4K – obejrzyj film Jamesa Camerona o Titanicu w najlepszym obrazie

Repliki Titanica

Australijski miliarder Clive Palmer w 2012 roku ogłosił, że planuje zbudowanie repliki słynnego Titanica. Prace nad Titanikiem II były wielokrotnie odwlekane, a projekt często stawał pod znakiem zapytania. Statek ma pomieścić ponad 2400 pasażerów i być dokładnym odwzorowaniem liniowca sprzed ponad wieku. Data jego planowanego dziewiczego rejsu już kilka razy się zmieniła, a ostatnie spekulacje mówią, że Titanic II ma wypłynąć na wody w 2022 roku. Na razie jednak o pracach nad repliką niewiele wiadomo, dlatego data ta nie wydaje się pewna. Tak naprawdę nie wiadomo, czy wzbudzający kontrowersje pomysł w ogóle dojdzie do skutku.

W Chinach trwają natomiast prace nad repliką Titanica, która ma być przeznaczona do zwiedzania przez turystów w parku rozrywki w mieście Suining. Na razie na budowę wydano 155 milionów dolarów. Prace mają zakończyć się jeszcze w 2021 roku. Twórcy przewidują, że obiekt przyciągnie od 2 do 5 milionów turystów rocznie.

Teraz już wiesz, jak doszło do katastrofy i gdzie spoczywa wrak Titanica, który stał się głównym motywem filmu fabularnego Jamesa Camerona z 1997 roku, licznych dokumentów, książek czy kultowej piosenki zespołu Lady Pank. Mimo upływu lat jego tragiczna historia fascynuje i ciekawi ludzi na całym świecie. Może Ty znasz ciekawe fakty dotyczące najsłynniejszej katastrofy morskiej w historii? Jeśli tak, podziel się w komentarzu!

90
8

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *