gimbal do telefonu

Technologia

28.10.2021 10:58

Filmuj jak profesjonalista własnym smartfonem! Gimbal do telefonu Ci w tym pomoże

Telefony i tablety
8
0
0
8
0

Marzą Ci się widowiskowe, stabilne ujęcia nagrywane smartfonem? Gimbal do telefonu zrealizuje je bez najmniejszego problemu! Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by wybrać odpowiedni model.

Co to jest gimbal do telefonu?

Gimbal to inaczej stabilizator obrazu, którego zadaniem jest redukcja drżenia i zakłóceń, które pojawiają się, gdy trzymamy smartfon bezpośrednio w dłoni. Urządzenie zawiera silniczki elektryczne, żyroskop, akumulator lub pojemnik na baterię oraz w dodatkowe elementy – zależy to od modelu.

Gimbal do telefonu – jak działa?

Działanie gimbala opiera się na elementach, z których składa się urządzenie, tj. na żyroskopie, niewielkich rozmiarów elektrycznych silnikach oraz czujnikach. Izolacja od drgań odbywa się dzięki jednostkom napędowym – sprawia to, że gimbal dużo lepiej utrzymuje pozycję, nawet przy intensywnych ruchach.

W zależności od swojej budowy sprzęt stabilizuje obraz w jednej (stabilizacja pionowa), dwóch (stabilizacja pozioma) lub trzech (panoramiczny obrót o 360 stopni) płaszczyznach. Im więcej osi, tym lepsza stabilizacja obrazu.

gimbal do telefonu smartfon
Niektóre gimbale posiadają wbudowane kamery.

To Cię zaciekawi: Xiaomi Mi Band 6 NFC, czyli jak płacić zegarkiem za dwie stówki

Co oferuje gimbal do telefonu?

Gimbal do telefonu to sprzęt dla osób, które nagrywają sporo materiałów wideo i zależy im na dobrej jakości nagrań – jest to możliwe dzięki eliminacji niekontrolowanych zakłóceń czy drżeń. Nagrywanie gimbalem jest intuicyjne i nie sprawia problemów nawet tym, którzy dopiero zaczynają z niego korzystać.

W przeciwieństwie do dużych, nieporęcznych i nierzadko bardzo ciężkich statywów, gimbala można z łatwością przetransportować w dowolne miejsce. Ujęcia stworzone z wykorzystaniem tego sprzętu wyglądają bardziej profesjonalnie – widać, że technicznie stoją na wyższym poziomie.

gimbal do telefonu człowiek vloger
Gimbal do telefonu – świetne narzędzie dla vlogerów.

Zakup gimbala – na co zwrócić uwagę?

To, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu gimbala do telefonu, zależy w dużej mierze od potrzeb użytkownika. Przede wszystkim należy sprawdzić, kompatybilność stabilizatora z używanym przez Ciebie sprzętem, ponieważ niektóre modele dedykowane są konkretnym urządzeniom np. kamerkom GoPro, smartfonom, czy aparatom.

Kolejnym parametrem jest wspomniana wcześniej liczba osi. Warto także zwrócić uwagę na zasilanie – im większa pojemność akumulatora, tym mniejsze prawdopodobieństwo rozładowania sprzętu podczas nagrań. Osoby, które chcą uwieczniać swoje sportowe osiągnięcia, powinny przyjrzeć się również odporności sprzętu na czynniki zewnętrze. Niektóre modele są wodoodporne i posiadają certyfikaty IP67 i IP68.

Wybierając najlepszy gimbal, spójrz również na jego wagę. Korzysta się z niego używając tylko jednej dłoni, dlatego warto postarać się o odpowiednią ergonomię.

gimbal aparat laptop
Jeśli wolisz umieścić na gimbalu aparat, zamiast telefonu, żaden problem! Są też takie modele.

To Cię zaciekawi: Wideorozmowy — czym dokładnie są? Jakie są najlepsze aplikacje do wideorozmowy?

Ile kosztuje gimbal?

Ile kosztuje gimbal do telefonu? Otóż ceny gimbali są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Na ostateczną kwotę urządzenia wpływa przede wszystkim jakość jego wykonania i zastosowane technologie.

Jeśli nie zależy Ci na najwyższej klasy sprzęcie, ponieważ gimbal ma jedynie służyć do wykonywania prostych ujęć, wystarczy kilkadziesiąt złotych. Jeśli jednak zależy Ci na czymś więcej, musisz liczyć się z wydatkiem od około 300 zł do nawet 1500 zł. Tak duża różnica cen świadczy o ogromnej różnorodności ofert na rynku.

Gimbal do telefonu to sprzęt, który ma wiele zastosowań. Chętnie sięgają po niego sportowcy, w których przypadku ciężko o ujęcie pozbawione drgań, amatorzy pięknych ujęć czy twórcy internetowi, którzy chętnie publikują swoje materiały na kanałach społecznościowych. Dużym atutem urządzenia jest cena, która w porównaniu z uzyskanymi za jego pomocą efektami sprawia wrażenie niewielkiej.

Z gimbalem nawet laik może poczuć się jak profesjonalista!

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *