Windows Xp

Technologia

10.08.2021 11:49

Fenomen Windows XP — krótka historia systemu Microsoftu

Komputery Windows
11
2
2
11
2

Windows XP przez lata uważany był za najbardziej udany system w historii Microsoftu. Skąd się wziął jego fenomen i dlaczego cieszył się on tak dużą renomą? Specjalnie dla Was poszukaliśmy odpowiedzi na to pytanie — oraz wiele innych dotyczących popularnego Win XP.

Windows XP, a może Neptun i Odyseja?

Największą popularnością Windows XP cieszył się w pierwszej dekadzie XXI wieku. Obecnie został wyparty przez nowsze rozwiązania, jednak w czasach swojej świetności był najchętniej użytkowanym systemem operacyjnym zarówno wśród klientów biznesowych, jak i indywidualnych. Przez wielu uważany jest nawet za największy sukces finansowy i technologiczny w dotychczasowej historii Microsoftu. 

Zanim jednak powstał system eXPerience, czyli popularny Windows XP, zespół inżynierów Microsoft pracował nad stworzeniem dwóch, niezależnych od siebie systemów: Odyssey i Neptune. Pierwszy z nich miał być dedykowany klientom biznesowym i docelowo miał zastąpić na rynku Windowsa 2000, a drugi skierowany był do grupy klientów indywidualnych i miał być następcą Windows 98. 

windows xp

Ostatecznie w fazie prac projektowych nastąpiło ich scalenie i połączenie sił obu zespołów, które pracowały w strukturach Microsoftu. Nowy system miał nazywać się Whistler, ale w lutym 2001 roku władze Microsoft poinformowały o tym, że nowe rozwiązanie technologiczne otrzyma biznesową nazwę Windows XP do angielskiego słowa „experience”.

Charakterystyczne cechy dla Windows XP

System ma kilka charakterystycznych cech, dzięki którym wciąż jest bardzo rozpoznawalną platformą z logo Microsoftu. Wśród nich warto zwrócić uwagę między innymi na podstawowy interfejs użytkownika, gdzie znajduje się menu Start, pasek zadań oraz tapeta systemowa. Układ ten inspirowany był popularnym GUI, który znany jest już od starszej wersji Windows 95. 

Zobacz: Co wiemy o Windows 11? Najważniejsze informacje z wycieku

Najpopularniejszym wyborem była wersja Luna, czyli połączenie kolorów niebieskiego i zielonego. W ustawieniach systemu znajdowało się wiele przydatnych programów i funkcji m.in. tryb przywracania, a także narzędzie służące do weryfikowania sterowników urządzeń, które dodatkowo wspierało ich szybką aktualizację przez sieć. Firma z Redmond przebudowała też interfejs użytkownika oraz odświeżyła dźwięki systemowe.

interfejs Windowsa Xp

System operacyjny Win XP to pierwsza wersja, która wymagała klucza aktywacyjnego, bez którego niemożliwa była jego instalacja. Dodatkowo przeznaczony był do użytkowania tylko na jednym komputerze. W porównaniu do wcześniejszych wersji skrócono czas uruchamiania się systemu oraz usprawniono działanie bibliotek DLL. Microsoft zaoferował również swoim klientom wsparcie dla pulpitu zdalnego, który wraz z kolejnymi edycjami platformy (Windows 7, 8, 8.1 i 10) znacznie ewoluował.

Różnice w edycjach Windows XP

Microsoft wprowadził na rynek aż pięć wersji okienek z logo XP. Najpopularniejsze z nich to edycje Home i Professional. Podstawowe edycje dedykowane były komputerom z procesorem o taktowaniu nie mniejszym niż 233 MHz, które miały nie mniej niż 64 MB RAM oraz co najmniej 1,5 GB wolnej przestrzeni na dysku. 

W sprzedaży pojawiły się również wersje 64-bitowe, których wymagania były o wiele wyższe. Procesor musiał mieć taktowanie nie mniejsze niż 733 MHz. Oprogramowanie potrzebowało co najmniej 1 GB RAM i nawet 6 GB wolnej przestrzeni na dysku twardym. W tamtych czasach była to całkiem mocna specyfikacja techniczna.

Sprawdź: Jak sprawdzić klucz Windows 10? Podpowiadamy!

Edycja Home, jak sama nazwa wskazuje, była dedykowana do użytku domowego. To wydajny i niezawodny system, w którym postawiono na intuicyjne zarządzanie komputerem i programami. W systemie Professional dodatkowo znajdują się sieci firmowe, sieci zabezpieczeń i zarządzania, a także możliwość dynamicznego przełączania się między kilkoma językami obcymi. 

Windows Xp Home/Proffesional

W edycji Professional przedsiębiorcy mogli skorzystać z atrakcyjnych ofert udzielania licencji oraz skorzystać z technik i narzędzi służących do wdrażania systemu operacyjnego dla firm. Tych cech zabrakło w podstawowej edycji Windows XP Home. 

Microsoft stworzył również wersję Windows XP Media Center Edition, która oferowała dodatkowe funkcje multimedialne, w tym między innymi wsparcie dla pilotów do sterowania zdalnego. Kolejną edycją był system Windows XP Tablet PC Edition, który przeznaczony był do urządzeń z ekranem dotykowym, które dopiero powstawały. 

Media Center Edition
Źródło: microsoft.fandom.com

Ciekawym projektem, o którym mało kto dziś pamięta, był Windows XP Embedded, który był wbudowany w takie sprzęty jak budki telefoniczne, bankomaty, nowoczesne billboardy reklamowe, czy systemy pokładowej rozrywki samolotowej. 

Service pack — co to było?

Service packi to darmowe paczki, które służyły do aktualizacji systemu. W edycji XP Microsoft wypuścił trzy takie zestawy, których zadaniem było eliminowanie błędów i wprowadzanie do systemów nowych funkcji. Pierwsza z nich miała premierę we wrześniu 2002 roku i dodawała m.in. wsparcie dla USB 2.0. Dodatkowe funkcje to kontrola i modyfikacja wyglądu ikon, pozycji menu czy tryb ułatwień dostępu.

Druga paczka (Windows XP SP2) została udostępniona w kwietniu 2004 roku. Jej głównym zadaniem było usprawnienie działania protokołu Wi-Fi. Service Pack 3 miał swoją premierę w maju 2008 roku i był ostatnią paczką poprawek. Wprowadzała ona drobne korekty i funkcje, które w dużej mierze skupiały się na bezpieczeństwie oprogramowania od Microsoftu. Każda z tych aktualizacji była w stu procentach darmowa.

Service Pack
Źródło: purepc.pl

Ponadto korzystając z Centrum XP, można było ściągnąć i zainstalować wiele przydatnych programów. Wśród nich warto wskazać m.in. na Windows Movie Maker — proste narzędzie do edycji filmów video. Można było tam znaleźć też takie aplikacje jak Word 2003 (aplikacja do tworzenia i edycji dokumentów tekstowych) czy gry: Pinballa i Pasjansa.

Windows XP a praca biurowa — dlaczego firmy przez długi czas nie zmieniały systemu?

System Windows XP Professional przez wiele lat wykorzystywany był w przedsiębiorstwach i nawet po wprowadzeniu nowych wersji, na przykład Windows Vista, użytkownicy wciąż pozostawali przy XP. Jaka była tego przyczyna? Przede wszystkim system był bardzo intuicyjny. Popularność Windowsa XP była tak wysoka, że dużo trudniej było przebić się w świadomości odbiorców z nowym oprogramowaniem.

Poza intuicyjną obsługą i prostą aktualizacją system ten również był małym obciążeniem dla komputerów biurowych, co również działało na jego korzyść. Przedsiębiorcy wiedzieli, że nowe platformy wymagają wielu poprawek, a na dodatek działają niestabilnie. Uwaga ta dotyczyła zwłaszcza Visty.

Intuicyjna obsługa Windowsa XP
Źródło: downloadbull.com

W związku z tym osoby te wolały przeczekać pewien czas po wejściu nowej wersji na rynek i skorzystać z niej dopiero po pewnym czasie. Dlatego system XP cieszył się popularnością wśród klientów biznesowych przez kilkanaście lat, a Windows zakończył jego wsparcie dopiero w 2014 roku, mimo usilnej promocji Windowsa Visty przez Microsoft.

Zmora Microsoftu? Sukces Windows XP

Sukces systemu operacyjnego Windows XP poniekąd można uznać za małą zmorę Microsoftu. Był on tak dobry, że bardzo szybko zdobył większość udziałów w rynku. To sprawiło, że dużo trudniej było przebić się z kolejnymi odsłonami oprogramowania. 

Godnym następcą dla Windowsa XP okazał się dopiero Windows 7, lecz kolejna wersja (Windows 8) również nie przypadła klientom do gustu. Kolejną cenioną wersją okienek był dopiero Windows 10. W pewnym sensie potwierdza to internetowe porzekadło, jakoby Microsoftowi zawsze wychodził co drugi system operacyjny.

Windows 7
Źródło: centrumxp.pl

A jakie są Wasze doświadczenia z Windows XP? Napiszcie, z jakiego systemu Windows korzystaliście, gdy rozpoczynaliście swoją przygodę z komputerami PC! Czy mówiąc „najlepszy Windows”, macie przed oczami właśnie XP-ka?

11
2

Podziel się:

Komentarze (2)

Tyłu bzdur dawno nie czytałem w jednym artykule… czy ktoś sprawdzał merytorycznie ten twór? Nie wersja Luna tylko motyw/theme. Kod wymagany był do instalacji już Windows 95 (chodziło pewnie o to że jest pierwszym który wymagał aktywacji kluczem a nie instalacji). Screeny z artykułu przeważnie nie pochodzą z Windows XP lub dotyczą np. nie będącego domyślnym motywem Zunea (którego trzeba ściągnąć i zainstalować osobno). Dołączony był nie Word 2003 tylko WordPad (Word jest częścią pakietu MS Office) i to też nie jest specjalna nowość w XP bo premierę miał już przy okazji Windows 95… ogólnie drobnych lub większych błędów jest masę 🙁

Otrzymalem od syna starszy komputer z systemem xp .Obecnie windows wyłaczył system i pozbawił mnie innych programów ,zdjęć. Tak się nie robi ze starymi ludzmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *