
Spis treści
Emotki mają w sobie coś takiego, co sprawia, że sięgamy po nie bardzo chętnie i często. To obrazki, które czasami potrafią wyrazić więcej niż wiele słów. Z uwagi na różnice w oprogramowaniu smartfonów iPhone i wykorzystujących system Android, ich przesyłanie nie zawsze działa tak, jak chcieliby tego użytkownicy. Dzięki nachodzącej poprawce do aplikacji Wiadomości autorstwa Google, już wkrótce będzie można odczuć korzystne zmiany.
Oprócz przesyłania ich w treści wiadomości, emotki używane są również jako reakcje na otrzymane wiadomości. To właśnie reakcji dotyczy zmiana, jaka już wkrótce pojawi się w aplikacji Wiadomości.
Do tej pory, gdy użytkownik iPhone’a reagował na wiadomość przesłaną przez znajomego korzystającego z Androida, ten drugi otrzymywał wyłącznie powiadomienie tekstowe o dodaniu reakcji. W praktyce, tekstowe opisy reakcji wprowadzały nieporządek do konwersacji, czyniąc ją zdecydowanie mniej czytelną.
Pracownicy Google znaleźli sposób, by opisywany problem poważnie ograniczyć, choć, w dalszym ciągu, nie jest to rozwiązanie idealne.
Emotki iPhone, używane do reakcji, różnią się od tych z Androida
W aplikacji Wiadomości, pozwalającej na korzystanie z wiadomości RCS na smartfonach z Androidem, jako reakcje na wysłane wiadomości używa są dokładnie tych samych emotek, które przesyłać można w treści konwersacji. Niestety, w przypadku iPhone’ów jest nieco inaczej.
Dla przykładu, wśród emotek dostępnych jako reakcje na Androidzie, nie występuje ikonka serca czy napis ha ha. Oznaczało to konieczność zamiany symboli stosowanych przez Apple, na najbliższe im odpowiedniki ze świata Google. I tak, w opisywanych przykładach, serce zastąpiono emotką twarzy z serduszkami w oczach, a napis haha – roześmianą twarzą.
Choć nie jest to rozwiązanie doskonałe, z pewnością okaże się zdecydowanie bardziej czytelne, niż przesyłanie reakcji w formie tekstowej.
Wiadomości od Google – jak zainstalować?
Jednym z typowych zjawisk w świecie smartfonów z Androidem, jest spora fragmentacja. Każdy producent stosuje własną nakładkę systemową, przez co poszczególne aplikacje mogą się między sobą różnić. Dobrze widać to zwłaszcza na przykładzie aplikacji do wiadomości tekstowych, która na wielu smartfonach została zastąpiona analogiczną, oferowaną przez producenta urządzenia.
Co zrobić w takiej sytuacji, móc korzystać z nowych funkcjonalności? Można zainstalować aplikację Wiadomości, której autorem jest samo Google. W tym celu, jak łatwo zgadnąć, wystarczy odwiedzić Sklep Google Play. Następnie, przy pierwszym uruchomieniu nowej aplikacji, użytkownik wybiera domyślną aplikację do wiadomości tekstowych.
By korzystać z wiadomości RCS, a zatem móc odbierać m.in. reakcje, najlepiej wyposażyć się właśnie w rozwiązanie autorstwa Google.
Wyobrażacie sobie wiadomości tekstowe bez emotek?
Przeczytaj również: RCS — co to jest? Jak działa czat RCS?