1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Droga Mleczna posiada dziwną barierę w swoim centrum – czym jest?

Technologia

23.11.2021 10:42

Droga Mleczna posiada dziwną barierę w swoim centrum – czym jest?

Nauka Newsy
6
0
0
6
0

Badacze z Chińskiej Akademii Nauk dokonali bardzo dziwnego odkrycia, które sprawia, że Droga Mleczna i jej centrum wydają się jeszcze bardziej tajemnicze niż były. Co dokładnie udało się odkryć?

Dziwna bariera

Chińscy badacze w trakcie analizowania map promieniowania gamma w kosmosie natknęli się na nietypowe dane. Wynika z nich, że w centrum naszej galaktyki znajduje się niewidoczna bariera ogromnych rozmiarów. Bariera ta sprawia, że w centrum Drogi Mlecznej gęstość promieniowania kosmicznego jest znacznie niższa, niż ma to miejsce w innych rejonach galaktyki.

Czym jest promieniowanie gamma, którego mapę występowania w kosmosie studiowali badacze? Jest to wysokoenergetyczna forma promieniowania elektromagnetycznego. W kosmosie, źródłami promieniowania gamma są czarne dziury, gwiazdy neutronowe, eksplozje supernowych.

W prostych słowach – na czym polega odkrycie chińskich astronomów? Tajemnicza bariera blokuje dostęp szybkim cząstkom do centrum Drogi Mlecznej. Dlaczego tak się dzieje pozostaje tajemnicą.

Centrum Drogi Mlecznej

Zlokalizowane około 27 tysięcy lat świetlnych od Ziemi, centrum naszej galaktyki to bardzo specyficzne miejsce. Zlokalizowane w gwiazdozbiorze Strzelca centrum jest ciasne i przepełnione gwiazdami, gazem oraz pyłem międzygwiezdnym – znajdziemy tam nieporównywalnie więcej gwiazd niż w innych rejonach Drogi Mlecznej.

Najważniejszym elementem centrum jest jednak ogromnych rozmiarów supermasywna czarna dziura – Sagittarius A*. Jej masa może wynosić 4 miliony mas naszego Słońca, zaś promień może mieć długość trzynastokrotnie większy niż promień naszej gwiazdy. Jest to główne centrum naszej galaktyki, wokół którego krąży niezliczona ilość gwiazd. Dzięki tym gwiazdom, Sagittarius A* może rosnąć, pochłaniając je i zwiększając swoją masę.

Droga Mleczna i bąble Fermiego
Oba bąble Fermiego – jedna z zagadek Drogi Mlecznej | Źródło: wikipedia.org

Nietypowe zachowanie cząstek

Sagittarius A* jest uważany za głównego winowajcę napędzania cząstek do ogromnych prędkości i “wystrzeliwania” ich w kosmos. Z jego pomocą promieniowanie kosmiczne i gamma przemierza więc galaktykę a jego gęstość jest stosunkowo jednakowa dla wszystkich rejonów Drogi Mlecznej.

Analiza mapy pokazuje jednak, że za barierą gęstość promieniowania wyraźnie spada. Centrum naszej galaktyki jest więc “chronione” przed cząstkami wysokoenergetycznymi. Nie napotykają one trudności aby przejść przez barierę w stronę oddalającą się od centrum, jednak w kierunku do centrum – jest to niemożliwe. Jak działa sama bariera oraz pytanie dlaczego istnieje – to wszystko pozostaje tajemnicą. Odkrycie Chińczyków jest jednak znaczące i z pewnością astronomowie będą się mu baczniej przyglądać w przyszłości.

Sprawdź też: Czym jest Wielki Obłok Magellana?

Bąble Fermiego

Centrum naszej galaktyki to miejsce także innych zjawisk, które pozostają niewytłumaczalne do tej pory. Jednym z nich są tzw. bąble Fermiego. Są to ogromnych rozmiarów dwie formacje, które zlokalizowane są nad i pod centrum naszej galaktyki, rozciągając się na odległość ok. 25 tysięcy lat świetlnych każda.

Odkryte w 2010 roku wciąż pozostają zagadką dla astronomów. Wiadomo tylko, że obie struktury promieniują w dwóch zakresach: rentgenowskim oraz gamma. Powód powstania, zasada działania i wszystko inne co ich dotyczy spędza sen z powiek astronomom.

Być może bąble Fermiego mają coś wspólnego z dziwną barierą, która blokuje wysokoenergetyczne cząsteczki, jednak jak dotąd pozostaje to w sferze domysłów. Potrzebne jest więcej badań aby móc rzucić światło na całą sprawę.

Źródło: nasa.gov, livescience.com

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.