Droga Mleczna i zaznaczone samotne planety

Technologia

29.12.2021 13:21

Droga Mleczna – odkryto przynajmniej 70 nowych planet w okolicy

Nauka Newsy
8
0
0
8
0

W Drodze Mlecznej odkryto co najmniej 70 nowych samotnych planet. Jest to największa grupa planet samodzielnie przemierzających kosmos, jaką dotychczas zaobserwowano.

Zgodnie z tym, co podaje serwis SciTechDaily, za odkrycie odpowiedzialni są astronauci. Zespół badawczy Núrii Miret-Roig z Laboratoire d’Astrophysique de Bordeaux (na Uniwersytecie w Bordeaux we Francji) dokonał tego poprzez pomiar niewielkich ruchów, kolorów i jasności dziesiątek milionów źródeł światła na dużym obszarze nieba. Obserwacje były wykonane na podstawie danych pozyskanych na przestrzeni ostatnich 20 lat z licznych teleskopów naziemnych i kosmicznych. Dzięki temu, że planety nawet kilka milionów lat po powstaniu wciąż są wystarczająco gorące, możliwe było zidentyfikowanie nawet najciemniejszych samotnych planet. Na stronie NOIRLab (centrum badawczo-rozwojowego dla naziemnej, nocnej astronomii optycznej i astronomii w podczerwieni) opublikowany został komunikat, w którym wypowiada się Hervé Bouy, kierownik projektu badawczego: 

Skarby dostępne w archiwalnych danych NOIRLab miały fundamentalne znaczenie dla tego badania. Potrzebowaliśmy obrazów o szerokim polu i bardzo głębokich, zarówno w świetle optycznym, jak i w bliskiej podczerwieni, obejmujących długi okres. Tak więc Dark Energy Camera i NEWFIRM były bardzo atrakcyjne dla naszego projektu, ponieważ są to jedne z najczulszych kamer o szerokim polu na świecie.

Droga Mleczna – co przed nami ukrywa?

Dla wyjaśnienia – samotne planety to obiekty, które samodzielnie przemierzają kosmos i nie są grawitacyjnie związane z żadną gwiazdą (to właśnie przez odległość od gwiazd są praktycznie niemożliwe do sfotografowania). Ich masa jest porównywalna z masami planet w Układzie Słonecznym. Na przestrzeni lat stosunkowo niewiele takich obiektów zostało zidentyfikowanych – aż do teraz, gdy jednocześnie odkryto grupę przynajmniej 70 planet. Co więcej, ich ilość może się zwiększyć nawet do 170. Zaobserwowane obiekty znajdują się w asocjacji OB Upper Scorpioni, która jest oddalona od Ziemi o 420 lat świetlnych.

Sprawdź też: Jaki los zgotuje nam Galaktyka Andromedy w odległej przyszłości?

Odkrycie to jest nie tylko pomocne w kwestii dalszego wykorzystywania danej techniki do identyfikacji kolejnych obiektów w kosmosie. Obserwacja samotnych planet może dostarczyć wiele cennych wskazówek na temat ich powstawania. Być może dalsze badania okażą się przełomowe w dziedzinie astronomii? Jak widać, jeszcze wiele nieznanych zjawisk skrywa przed nami galaktyka.

Źródło zdjęcia głównego: noirlab.edu

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *