zcash

Technologia

01.11.2021 19:25

Czym jest Zcash? Opis kryptowaluty, aktualna cena, notowania

Nauka
6
0
1
6
0

Zcash to stosunkowo świeża kryptowaluta. Jesteś zainteresowany inwestycjami na wirtualnym rynku? Ciekawią Cię prognozy kryptowalut, obecna cena ZEC lub kurs bitcoina – najpopularniejszej kryptowaluty? Oto kilka przydatnych informacji.

Zcash – anonimowy bitcoin?

Co to jest ZEC? Jest to zdecentralizowana waluta działająca na zasadzie peer-to-peer, to znaczy sieci równorzędnej. Głównym celem, który przyświecał twórcom protokołu Zerocash było zapewnienie pełnej anonimowości przeprowadzanych w sieci transakcji. Prace rozpoczęły się w 2014 roku, nad projektem pracowali twórcy z Uniwersytetu Jona Hopkinsa, Uniwersytetu Tel Awiwu, instytutów technologii z Massachusetts i Izraela. Zcash został ogłoszony w styczniu 2016 roku, a sieć uruchomiono kilka miesięcy późnej.

Czym charakteryzuje się Zcash (ZEC)? Nowa kryptowaluta bazuje na osiągnięciach wypracowanych przez podstawową i najpowszechniej stosowaną walutę tego rodzaju – bitcoina. Powstała w 2016 roku, co sprawia, że jest jeszcze świeżym odkryciem na rynku, które jednak już teraz cieszy się zainteresowaniem. To jedna z walut zapewniających anonimowość przeprowadzanych transakcji, dlatego warto przemyśleć inwestycję, jeśli szczególnie ważna jest dla Ciebie prywatność. Obok ZEC, za tego rodzaju uważa się również np. Montero.

zcash
Anonimowy bitcoin czyli zcash

Zobacz: Co to Tether? Opis kryptowaluty – zbiór najważniejszych informacji

W jaki sposób funkcjonuje Zcash? Bazuje na rozwiązaniach bitcoina, co oznacza, że również korzysta z technologii blockchain – łańcucha bloków. Jesteś ciekawy, jak to działa? Blockchain to publiczny rejestr transakcji, które zawierane i weryfikowane są za pomocą skomplikowanych obliczeń matematycznych, tj. kryptografii. Ta technologia uniemożliwia fałszowanie kryptowalut i operacji, a także pozwala na pozbycie się pośredników. W  praktyce oznacza to, że każdy użytkownik sieci ma dostęp do opisu transakcji. Jak to możliwe, że mimo tego ZEC zapewnia anonimowość?

Wszystko dzięki protokołowi Zerocoin opracowanemu przez kryptografa Matthew Greena w 2013 roku. Najistotniejszą częścią tego rozwiązania jest zaawansowany algorytm szyfrowania, czyli zk – SNARK. Pozwala on na stwierdzenie prawidłowości informacji bez konieczności jej ujawniania. Tłumacząc na język polski, dane są zatwierdzane, ale zarówno nadawca, odbiorca, jak i kwota transakcji pozostają w pełni anonimowe. Oczywiście istnieje także opcja przeprowadzania transparentnych układów handlowych, jeśli nie zależy Ci na pełnej prywatności.

Jak kopać Zcash?

Posługując się walutami wirtualnymi, nie potrzebujesz pośredników. Kryptowaluty nie podlegają także kontroli żadnej centralnej instytucji, która wpływałaby na ich funkcjonowanie. Jest to możliwe dzięki oparciu ich działania na zdecentralizowanej i rozproszonej bazie danych peer-to-peer. Transakcje są obsługiwane przez użytkowników sieci zwanych górnikami, bądź minerami. Proces obsługi transakcji oraz wprowadzania do obiegu nowych jednostek to właśnie kopanie, czyli mining. Nie w każdej kryptowalucie zachodzi proces kopania, jednak w ZEC jest on obecny.

Jak wygląda mining w przypadku Zcash? ZEC wykorzystuje algorytm kryptograficzny Equihash, który miał nie pozwalać na wydobycie za pomocą układów ASIC, jednakże obecnie są dostępne koparki, dzięki którym jest to możliwe. Wśród nich znajduje się np. Innosilicon A9 ZMaster. Najczęściej jednak proces przeprowadza się za pomocą koparek z kartami graficznymi. Średni czas bloku to 2,5 minuty, nagroda wynosi zaś 6,25 ZEC. Musisz jednak pamiętać o tym, że z każdej gratyfikacji odliczone zostaje 10% na rozwój Fundacji Zcash. Sama premia co cztery lata zostaje zmniejszona o połowę.

Zcash na tle wykresu
Zcash na tle wykresu giełdowego

Chcesz przekonać się o opłacalności wydobycia Zcash? Kalkulator kopania kryptowalut bez wątpienia Ci w tym pomoże. Jak działa to narzędzie? Wykorzystanie go jest bardzo proste. Aby obliczyć potencjalny zarobek, należy wybrać interesującą Cię walutę, a następnie wpisać moc wykorzystywanej koparki, pobór prądu oraz jego koszt, a także opłaty pobierane przez kopalnię. To dobra opcja, jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z kryptowalutami i chciałbyś poznać opłacalność miningu. Kalkulator wydobycia wirtualnych walut bez trudu znajdziesz w internecie.

Prywatność z Zcash – wady i zalety kryptowaluty

Pełna anonimowość nie jest jedyną z opcji, którą możesz wybrać posługując się Zcash. To jedna z najpopularniejszych walut zapewniających prywatność (ang. private coin), jednak nie jest ona domyślnie anonimowa, co stanowi jeden z podstawowych zarzutów wobec ZEC. Bez wyboru odpowiedniej opcji pozwala Ci ona na dokonywanie całkowicie publicznych transakcji. W rzeczywistości tylko kilka procent zarejestrowanych transakcji i adresów jest bezosobowych. Projektowi zarzuca się również częściowo scentralizowaną strukturę.

Użytkownikom kryptowalut nie podobał się także sposób finansowania twórców Zcash. Przez pierwsze cztery lata jej funkcjonowania 20% każdej nagrody za blok odliczane było dla autorów, 10% zaś dla fundacji Zcash. W wyniku sprzeciwu wobec takich działań powstała waluta ZClassic (ZCL), która różni się od ZEC wyłącznie rezygnacją z finansowania twórców.

Zcash w kształcie pieniądza
Zcash w kształcie pieniądza

Warto zwrócić uwagę na kwestię portfela, który jest Ci niezbędny do operowania wirtualnymi aktywami. Podstawowy portfel Zcash jest dostępny tylko dla użytkowników systemu operacyjnego Linux. Jako jedyny obsługuje on adresy chronione, zapewniając prywatność, która jest niewątpliwą zaletą samej waluty Zcash. Wallet obsługujący różne kryptowaluty sprawdzi się równie dobrze, jeżeli nie zależy Ci na anonimowości. Popularnym wyborem jest Guarda Wallet, a także Exodus. Jeśli chciałbyś korzystać z aplikacji mobilnej, możesz wybrać m.in. Jaxx albo Coinomi.

Podstawową zaletą Zcash jest bez wątpienia to, że możesz dokonywać całkowicie anonimowych transakcji. Nie można ustalić ani jej nadawcy, ani odbiorcy. ZEC nie przechowuje również informacji o kluczach użytkowników, co oznacza, że Twoje dane jako właściciela są objęte większą ochroną. Bezpieczeństwo jest zwiększone także dzięki temu, że nie można wiedzieć, w jakich poprzednich transakcjach dana moneta została wykorzystana.

Zcash a bitcoin – różnice

Zarówno Zcash, jak i bitcoin korzystają z technologii blockchainu (łańcucha bloków). Jaka więc zachodzi między nimi różnica? Podstawową kwestią jest prywatność przeprowadzanych transakcji. W przypadku bitcoina, jako użytkownik sieci możesz zobaczyć i strony transakcji, i jej wartość. W Zcash dane te są szyfrowane. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu skomplikowanego algorytmu zk-SNARK, który właściwie uniemożliwia znalezienie nadawcy i odbiorcy, a także poznanie wartości danej transakcji.

ZEC coin i bitcoin różnią się między sobą także czasem przeprowadzania transakcji, w których się je wykorzystuje. Czas między blokami w przypadku Zcash został skrócony, co sprawia, że za pomocą tej waluty możesz szybciej wykonywać operacje niż przy bitcoinie. Jest to możliwe dzięki aktualizacji Sapling przeprowadzonej w 2018 roku.

Jeśli masz zamiar inwestować, ciekawią Cię pewnie prognozy kryptowalut. Jakie są notowania? Bitcoin we wrześniu 2021 roku jest wart ok. 46 730 dolarów amerykańskich. Przewiduje się, że do końca roku wykres bitcoin ma poszybować w górę. Analitycy finansowi mówią o wzroście do 100 000 USD, 117 000 USD, a nawet do 318 000 USD.

Bitcoin
Zcash vs bitcoin, czyli jedne z najpopularniejszych kryptowalut / Źródło: coindesk.com

Jak wygląda sytuacja w przypadku ZEC? Cena Zcash we wrześniu 2021 roku wynosi ok. 130 dolarów. Prognozuje się, że ta waluta utrzyma swoją wartość na podobnym poziomie przez kolejne parę miesięcy. Jej minimalny kurs w styczniu 2022 roku wynosić ma prawie 103 000 dolarów. Jednak w przypadku bardziej optymistycznych przewidywań może ona sięgnąć aż 121 000 dolarów.

Kryptowaluty zaczynają być powszechnie akceptowanym środkiem przeprowadzania transakcji. Coraz więcej firm decyduje się na to, by rozszerzyć o waluty wirtualne swoje opcje płatności. Wśród nich znajdują się m.in. Walmart, Amazon, Apple czy PayPal, które szukają specjalistów wdrażających nowe rozwiązania. Być może kryptowaluty, a wśród nich Zcash, stanowią przyszłość środków płatniczych, wobec czego warto, żebyś zainteresował się nimi już dzisiaj.

6
0

Podziel się:

Komentarze (1)

„Jej minimalny kurs w styczniu 2022 roku wynosić ma prawie 103 000 dolarów”
Albo zabrakło kropki w środku, albo autor ma bardzo bujną fantazję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *